Jump to content

INSPECTOR DE DAUNE LA DISPOZITIA DVS!


kosfunny

Recommended Posts

salut am si eu o intrebare. am gasit masina lovita in parcare la unirii , e zgariata si infundata pe stanga de la usa soferului pana la aripa inclusiv aparatoarea de la aripa e deplasata de pe pozitie. <_< :) ce fac acum ma duc la politie sau unde ?

 

p.s. am asigurare la unita

Link to comment
Share on other sites

salut am si eu o intrebare. am gasit masina lovita in parcare la unirii , e zgariata si infundata pe stanga de la usa soferului pana la aripa inclusiv aparatoarea de la aripa e deplasata de pe pozitie. <_< :) ce fac acum ma duc la politie sau unde ?

 

p.s. am asigurare la unita

 

 

www.fpvs.ro asta te ajuta. Asigurarea nu iti acopera dauna. Doar CASCO.

Link to comment
Share on other sites

Eu inteleg ca topicul acesta este deschis de catre un inspector de daune, in folosul SOFERILOR.

 

Gresesc?

 

Asta incerc si scuze daca nu am putut raspunde tuturor dar timpul meu liber este din ce in ce mai redus!

Poate se mai gaseste cineva sa ma ajute in sustinerea acestui topic. Stiu cel putin inca o persoana abilitata pe acest forum care ar putea face asta dar se pare ca altruismul nu il caracterizeaza si prefera doar sa trancaneasca si sa contreze aiurea!

 

@09UBy, daca nu ai CASCO, din pacate ai paguba!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Pe strada cu sens unic cu parcare si pe stanga si dreapta(spre piata) iese un f.. din parcare direct in colt bara fata la nivelul bandoului chiar in senzorul de parcare,eu mergeam drept el da cu spatele in viteza fara sa se asigure si se opreste in mine e un reprezentant de vanzari cafea cu renault simbol,a recunoscut ca nu sa asigurat(are casco plus ca masina e ciufulita pe toate partile) maine ma duc cu el la ardaf unde are asigurarea sa facem ala de intelegere

Mi-a cam rupt bara la un colt acolo unde intra bandoul si un senzor nu cred ca mai merge in rest doar zgarieturi bara a iesit la capat de und eera prinsa plus sub far mai ieste o chestie subtire de plastic si aia sa rupt un piciorus la ea,i-mi va schimba bara sau mi-o repara ca nu e foarte mare ruptura dar s-au rupt toate clemele de prindere plus pe dedesupt ce se afla?Cum sunt cei de la ardaf sa cer reparatie la un service sau s-o repar eu cu bani care ii iau de la ei?

Link to comment
Share on other sites

Pe strada cu sens unic cu parcare si pe stanga si dreapta(spre piata) iese un f.. din parcare direct in colt bara fata la nivelul bandoului chiar in senzorul de parcare,eu mergeam drept el da cu spatele in viteza fara sa se asigure si se opreste in mine e un reprezentant de vanzari cafea cu renault simbol,a recunoscut ca nu sa asigurat(are casco plus ca masina e ciufulita pe toate partile) maine ma duc cu el la ardaf unde are asigurarea sa facem ala de intelegere

Mi-a cam rupt bara la un colt acolo unde intra bandoul si un senzor nu cred ca mai merge in rest doar zgarieturi bara a iesit la capat de und eera prinsa plus sub far mai ieste o chestie subtire de plastic si aia sa rupt un piciorus la ea,i-mi va schimba bara sau mi-o repara ca nu e foarte mare ruptura dar s-au rupt toate clemele de prindere plus pe dedesupt ce se afla?Cum sunt cei de la ardaf sa cer reparatie la un service sau s-o repar eu cu bani care ii iau de la ei?

 

se schimba bara , chiar daca are doar clemele rupte.

ai grija cu ardaf ca intarzie cat se poate de mult plata. daca ai casco fa-o pe casco si rezolva ei cu ardaf.

Link to comment
Share on other sites

Pt intarzierea unei despagubiri pe RCA poti face reclamatie la CSA iar pt CASCO e de preferat o hartie de la un avocat!

 

Unde ai deschis dosarul? Sper ca nu la sediul din Tepes Voda m ca acolo toti inspectorii de la RCA sunt niste ageamii, Unul dintre ei are vreo 60 de ani si nu are nici macar permis de conducere!

Din pacate ARDAFUL intra iar in picaj din cauza personalului. Personalul a inceput sa fie inlocuit cu "neamuri" fara pic de experienta!

Edited by kosfunny
Link to comment
Share on other sites

E numai un rca a lui ala de ma lovit a recunoscut si am completat aia de intelegere amiabila maine ma duc numai eu la ardaf la asigurare sau trb sa vina si el,daca o da din colt in colt ca nu schimba bara eu as vrea sa schimbe si ce este dedesupt ca sigur ceva a amortizat acolo lovitura,daca o fac in regie proprie ce avantaje si dezavantaje sunt dupa ce lista trb sa ia pretul la mana de lucru si piese?
Link to comment
Share on other sites

Si ce se poate face in cazul in care intarzie plata sau cat este legal sa intarzie plata?

 

nu ridici masina din srv chiar daca a fost reparata, pina nu trimit ei acceptul de plata.

sau daca o reparipe banii tai iti tot cer acte , ca sa te amane!

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca ti-am completat raspunsul de mai sus.

Daca e lovitura provocata de mersul cu spatele iti recomand sa vii cu vinovatul la constatare pt ca sigur se va cere reconstituire! Daca nu vrea sa mearga mergi la politie pt a obtine PV si autorizatie de reparatie!

Link to comment
Share on other sites

pai da e la mersul cu spatele ala iesea din parcare eu sunt din focsani si am sediu ardaf chiar in spatele blocului ,mai bine ma duc la politie? cum e cu reparatia in regie proprie ca eu am un service de incredere unde i-mi repar masina si nu stiu daca lucreaza cu ardaf
Link to comment
Share on other sites

Asculta-ma ca cel mai bine e sa vina si vinovatul cu tine.

Ce vrei tu nu se numeste regie proprie ci reparatie la un service fara conventie. Adica nu se lucreaza pe baza de accept de plata. Asta inseamna ca sevisul iti poate retine masina pana la intrarea banilor in cont. Iti recomand ca pe criza asta sa nu te joci si mai bine sa te duci la un service cu decontare. In cazul celor fara decontare iti poate fi amanata plata, legal, si cu 90 de zile.

Link to comment
Share on other sites

mama ! dar daca ala nu vrea sa vina ce fac ma duc la politie cu procesul de intelegere amiabila sper sa rezolv usor maine sa vina si ala ,cum naiba face reconstituirea mergem iar acolo unde am facut accidentul? Ala avea gemul aburit la spate ca ploua de rupea si eu am vazut ca dadea cu spatele si m-am oprit dar prea tarziu el a iesit din prima si sa oprit in mine nici in R nu am avut timp sa bag! Edited by gabriel_525
Link to comment
Share on other sites

La reconstituire se analizeaza zonele de contact ale ambelor masini si se masoara inaltimea punctelor de impact!

Nu se face la locul accidentului .

 

 

ok am rezolvat bara se schimba si bandoul se revopseste mai este si piesa aia care vine sub far cu tot cu garnitura ,sa facut comanda si astept sa vina si sa le monteze pe masina sper sa nu am probleme cu plata de la astia de la ardaf din pacate nu am putut schimba bara cu una de M <_< :) :bashwall:

Link to comment
Share on other sites

La reconstituire se analizeaza zonele de contact ale ambelor masini si se masoara inaltimea punctelor de impact!

Nu se face la locul accidentului .

 

 

ok am rezolvat bara se schimba si bandoul se revopseste mai este si piesa aia care vine sub far cu tot cu garnitura ,sa facut comanda si astept sa vina si sa le monteze pe masina sper sa nu am probleme cu plata de la astia de la ardaf din pacate nu am putut schimba bara cu una de M <_< :) :bashwall:

 

trebuia sa rezolvi la srv unde o repari si dadeai diferenta din buzunar.

Link to comment
Share on other sites

salut am si eu o intrebare am casco la masina si ea este zgariata cam pe toate partile nu f grav dar se vad dungi. In plus am la un colt la aripa stg fata a sarit vopseaua si a prins un pic rugina si fsta la bara fata e rupta intr-un loc - am agatat o bordura...daca merg sa o vopsesc pe casco ar avea motive sa comentezea la ca nu o vopseste? sau ca nu schimbe bara?
Link to comment
Share on other sites

Daca nu aveai zgarieturile la intrarea in asigurare ti-o vor vopsi. Ai grija ca daca ai fransiza vei suporta si tu o mare parte din dauna.

Referitor la bara, conform normelor, orice element care prezinta rupturi sau lipsa de material trebuiesc inlocuite!

Link to comment
Share on other sites

Daca nu aveai zgarieturile la intrarea in asigurare ti-o vor vopsi. Ai grija ca daca ai fransiza vei suporta si tu o mare parte din dauna.

Referitor la bara, conform normelor, orice element care prezinta rupturi sau lipsa de material trebuiesc inlocuite!

multumesc nu am franciza..cat despre zgarieturi o parte nu erau iar altele sunt rotocoale pe vopsea...nu mai luceste cum trebuia... poti sa-mi spui in ce cazuri dau vopsire integrala? adica un procent de elemente ceva? si inca ceva...masina fiind neagra de la pasari am intr-un loc o pata de 2x2 zic eu alba aia intra la vopsit..adica o ia in considerare?

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut,

 

Mi-am facut special cont pe forumu asta, desi am un Peugeot pentru ca sunt pur si simplu disperat de ce imi fac cei de la Ardaf... Situatia e in felul urmator: Ma trezesc acasa cu un domn care mi-a lovit masina in parcare in timp ce dadea cu spatele. O doamna i-a spus unde stau. RESPECT amandurora. Mergem noi frumos a doua zi la asigurare sa facem o constatare amiabila. Zis si facut, facem constatarea, pune domnul agent constator masinile in pozitia in care s-au lovit sa se vada clar, face 100 de poze si imi da actele necesare pentru a intra in service. Peste o saptamana aproximativ, duc masina in service. Este gata in 5 zile si acceptul este trimis. Urmeaza distractia. Dau telefon la constatator si mi se spune ca este in concediu cel care trebuia sa dea acceptul, revin peste 2 zile cand s-a intors din concediu, vorbesc cu domnul in cauza si imi spune ca s-au mutat cu sediul, ca are foarte multe dar promite ca in 2 zile rezolva treaba. Bineinteles ca nu s-a rezolvat nimic. Au trecut 2 saptamani de cand masina mea este reparata in service si devizul trimis, dar acceptul nu a sosit. L-am sunat astazi si mi-a spus ca a trimis la biroul cercetari dosarul pentru ca i s-a parut nu stiu ce suspicios si ca acestia trebuie sa raspunda in maxim 3 luni de la constatare.

Sunt disperat pentru ca eu trebuie sa fac drumuri zilnice cu tatal meu la spital, deoarece are partea stanga paralizata. Evident ca nu se poate transporta decat cu un automobil. Daca stiam ca dureaza atat de mult nici nu o mai reparam....

Mi-a spus agentul constatator ca pot sa iau eu masina daca platesc din buzunar si sa recuperez dupa... Dar nu imi permit in situatia de fapta sa investesc banii in masina.

 

Astept un raspuns cat de curand. Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

pe mine ma lovit o proasta intr-o intersectie.. avea cedeaza trecerea. am fost la politie ia luat permisu etc mi-a dat copie dupa asigrarea ei.. proces verbal.. copie dupa al ei..

deci e vinovata. idea e alta. reparatia masinii costa enerom d mult. o sa iasa dauna totala sigur.

din cate am inteles decat vreo 3000euro pot lua pe masina in cazul asta. eu d eunde recuperez restu de bani ? ca eu vreua sa mi-o repar in service. cine suporta restu de bani ? pot actiona in justitie sa o dau pe ea injudecata sa imi dea diferenta de bani ?

Link to comment
Share on other sites

salut, am avut si yo un accident, fiind pe o motocicleta, am fost lovit din spate....

problemele au fost inca de la inceput, mi s-a dat nota de costatare dupa 3 saptamani, nu mi s-a dat echipaentul la inlocuit cu toate ca e distrus, iar dupa 2 luni dupa ce motocicleta e reparata in mare masura si ii tot stresez cu telefoane mi se tot spune ca nu a venit acceptul de plata; mai nou am trimis pe cineva de la bucuresti sa mi se ia declaratie (ca asa se ia in cazul in care sunt implicate motociclete) dar cred yo ca se doreste tergiversarea dosarului, in conditiile in care am casco, am vrut sa-mi retrag dosar sa mi-o repar pe casco dar in momentul in care am vrut sa scriu cerere au vrut sa trec in cerere ca nu mai am nici o pretentie de la ei, iar pe casco pot repara doar motociclul nu si echipamentul care nu era asigurat suplimentar. Ei se prevaleaza ca au 90 zile in care pot sa faca ancheta, in perioada asta eu pot sa depun cererea de dezpagubire? dak cumva nu vor sa plateasca mai pot sa-mi retrag dosarul pt a ma duce la casco in conditiile in care motocicleta e deja reparata? poti sa-mi zici cum pot recupera banii pe echipament, trebuie s-o dau pe vinovata in judecata? sa fac o plangere la csa? ce ma inveti sa fac?

 

yo am dat declaratie dar de doamna nu au putut sa dea, eu nu mai am nr de tel al dansei, sa iau adresa de la ei sa o caut eu e nevoie de ea?

Edited by Steffy_STN
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.