Jump to content

INSPECTOR DE DAUNE LA DISPOZITIA DVS!


kosfunny

Recommended Posts

Sunt doua incidente separate, unu mi-a facut o zgarietura si celalat alta, nu e aceeasi lovitura in acelasi loc de doua ori.

Iar la al doilea RCA cand fac constatarea declar ca mai sus asa era zgariata dinainte sa ma loveasca ala.

Am incercat sa-ti"traduc"ironiile colegilor de mai sus,dar se pare ca degeaba.Daca esti atat de hotarat la ce-ai mai deschis topic.

Link to comment
Share on other sites

Am incercat sa-ti"traduc"ironiile colegilor de mai sus,dar se pare ca degeaba.Daca esti atat de hotarat la ce-ai mai deschis topic.

 

se pare ca tu nu ai inteles de ce am deschis topicul, cred ca ai ratat posturile mele mai exact nr.341, te-au interesat mai mult ironiile

 

Repet

Cum pot proceda sa-mi iau banii de la amandoua societatile de asigurare ?

Pot sa repar masina pe un RCA si dupa sa cer in regie proprie la cealalta ?

 

Intreb asata pentru ca stiu ca in momentul in care se plateste despagubirea la un eveniment se face o inregistrare in baza de date

a asiguratorilor din Romania, asa am auzit, este adevarat ?

Link to comment
Share on other sites

Omule, daca vrei sa te risti pentru cateva sute de ron e problema ta, eu zic ca ai primit destule sfaturi utile aici si deja nu mai are rost sa discutam subiectul din punctul meu de vedere. Ce faci tu se numeste frauda si este posibil daca esti prins sa primesti dosar penal. Eu personal nu as risca nici macar pentru inca cateva zero-uri bune in plus fata de cate o sa iei tu.
Link to comment
Share on other sites

Salut! Acum 3 saptamani,pe 18 martie,m.a lovit cineva din contrasens care vroia sa vireze stanga,neacordandu'mi priopritate eu mergand inainte,si'a recunoscut vina,in urma impactului s.au avariat spoiler,far stanga,capota,aripa stanga.am fost la asigurator am facut constarea a 2a zi,mi'a dat fisa pt a baga masina intr'un service agreat de ei,am fost la service,au facut comada de piese,dupa 6 zile m'au chemat cu masina in service,acum stau cu ea acolo demontata,kau facut cei d l service o reconstatare si asteapta acceptul,asta de 5 zile.intrebarea mea ar fi,cum pot grabi lucrurile?trebuie sa merg sa vb cu inspectorul d daune?ce ma.sfatuiti?ms
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut! Acum 3 saptamani,pe 18 martie,m.a lovit cineva din contrasens care vroia sa vireze stanga,neacordandu'mi priopritate eu mergand inainte,si'a recunoscut vina,in urma impactului s.au avariat spoiler,far stanga,capota,aripa stanga.am fost la asigurator am facut constarea a 2a zi,mi'a dat fisa pt a baga masina intr'un service agreat de ei,am fost la service,au facut comada de piese,dupa 6 zile m'au chemat cu masina in service,acum stau cu ea acolo demontata,kau facut cei d l service o reconstatare si asteapta acceptul,asta de 5 zile.intrebarea mea ar fi,cum pot grabi lucrurile?trebuie sa merg sa vb cu inspectorul d daune?ce ma.sfatuiti?ms

 

Ma ajuta cineva?

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

Cum pot proceda sa-mi iau banii de la amandoua societatile de asigurare ?

Pot sa repar masina pe un RCA si dupa sa cer in regie proprie la cealalta ?

 

 

 

 

Nu inteleg, ce frauda ? Am avut doua evenimente pe 2 RCA-uri.

Este ceva ilegal sau nu inteleg.

 

 

 

 

Repet

Cum pot proceda sa-mi iau banii de la amandoua societatile de asigurare ?

Pot sa repar masina pe un RCA si dupa sa cer in regie proprie la cealalta ?

 

Intreb asata pentru ca stiu ca in momentul in care se plateste despagubirea la un eveniment se face o inregistrare in baza de date

a asiguratorilor din Romania, asa am auzit, este adevarat ?

 

unde-i frauda? pe bune??!

frauda consta in faptul ca vrei sa repari pe primul rca ambele daune si banii rezultati de la cel de-al doilea asigurator vrei sa ti insusesti ( prin declaratii false, inducere in eroare, etc).

corect ar ca primul asigurator sa-ti dea partial la vopsit bara (iti convine?) si cel de-al doilea asigurator sa-ti dea la vopsit, iarasi, partial bara fix unde a fost lovita a doua oara (greu de crezut).

 

legat de asiguratori si inregistrarea evenimentelor, cred ca poti desprinde o concluzie singur aici daca te uiti pe pagina cedam-ului in care chiar si tu poti afla ce evenimente/reparatii au fost platite de catre asiguratori oricarei masini, si asta numai la o simpla introducere de date.

 

oricum, nu pot sa nu remarc faptul: E90 si toata aceasta nebunie pt 2-300ron (atat ai obtine fraudand cel de-al doilea rca in cazul in care ceri regie proprie).

Edited by asterix___
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Prietena mea are "noroc" de cretini pe drum, 3-0 e scorul.... Apreciez orice sfat primit de la voi cu privire la problema mea.

 

Pe scurt, unui "sofer profesionist" i-a sarit in fata un caine si drept urmare a tras stanga tare de vola si a derapat din cauza vitezei si a asfaltului umed, franat (mers sanie pentru ca avea golf 1 fara abs) si a intrat in pretenamea care mergea absolut regulamentar. Am chemat politia, am facut proces verbal (mi-a fost frica sa fac doar amiabila), ala 100% vinovat de accident, poze la fata locului. Din accident s-a spart bara fata, farul, indoit un pic aripa, indoit un pic capota, armatura s-a indoit, proiectorul, suport bara, etc.

 

Azi am vorbit cu diverse cunostinte si ""priceputi" intr-ale asigurarilor si toti mi-au zis ca, Carpatica nu o sa imi despagubeasca piese pe original, ci doar aftermarket, dar eu am pe masina totul original. Maine la 12:00 am programata constatarea.

 

Masina mea este 330Ci e46 din 2001 cu xenon, spalator, bara fata m-look.

 

Aveti ceva sfaturi? Cum sa-i constrang sa imi considere doar piese originale?

 

L.E. Am mai vb cu un agent cu experienta care a spus ca ma reprezinta si rezolva piesele pe original, doar ca mi-a cerut 200 de euro prin contract de reprezentare.

Edited by VrajitoruldinOZ
Link to comment
Share on other sites

Prietena mea are "noroc" de cretini pe drum, 3-0 e scorul.... Apreciez orice sfat primit de la voi cu privire la problema mea.

 

Pe scurt, unui "sofer profesionist" i-a sarit in fata un caine si drept urmare a tras stanga tare de vola si a derapat din cauza vitezei si a asfaltului umed, franat (mers sanie pentru ca avea golf 1 fara abs) si a intrat in pretenamea care mergea absolut regulamentar. Am chemat politia, am facut proces verbal (mi-a fost frica sa fac doar amiabila), ala 100% vinovat de accident, poze la fata locului. Din accident s-a spart bara fata, farul, indoit un pic aripa, indoit un pic capota, armatura s-a indoit, proiectorul, suport bara, etc.

 

Azi am vorbit cu diverse cunostinte si ""priceputi" intr-ale asigurarilor si toti mi-au zis ca, Carpatica nu o sa imi despagubeasca piese pe original, ci doar aftermarket, dar eu am pe masina totul original. Maine la 12:00 am programata constatarea.

 

Masina mea este 330Ci e46 din 2001 cu xenon, spalator, bara fata m-look.

 

Aveti ceva sfaturi? Cum sa-i constrang sa imi considere doar piese originale?

 

L.E. Am mai vb cu un agent cu experienta care a spus ca ma reprezinta si rezolva piesele pe original, doar ca mi-a cerut 200 de euro prin contract de reprezentare.

 

 

Cum adica te reprezinta ? Ce face mai exact ? Merge cu tine la constatare ?

Link to comment
Share on other sites

Cum adica te reprezinta ? Ce face mai exact ? Merge cu tine la constatare ?

 

Ma ajuta la constatari, are service partener unde imi repar masina cu piese originale iar apoi ma reprezinta astfel incat Carpatica sa despagubeasca piesele pe oem, fara sa raman cu masina blocata prin service-uri... un fel de casco pe rca-ul vinovatului. Chestia e ca imi cere 200 euro...

Edited by VrajitoruldinOZ
Link to comment
Share on other sites

Ma ajuta la constatari, are service partener unde imi repar masina cu piese originale iar apoi ma reprezinta astfel incat Carpatica sa despagubeasca piesele pe oem, fara sa raman cu masina blocata prin service-uri... un fel de casco pe rca-ul vinovatului. Chestia e ca imi cere 200 euro...

 

Nu are cum. E vrajala asta.

Carpatica ii spune - uite e bara si la 100 € tu de ce ai pus la 300 ? Noi nu iti dam acceptul de plata pentru bara de 300.

Singura solutie prin care sa-i constrangi sa -ti plateasca piese originale e sa o repari pe banii tai

Si dupa te duci si le pui factura si chitanta in brate sau cel mai bine ordinul de plata

Nu au ce sa comenteze pentru ca in secunda 2 daca faci plangere la CSA isi iau ditamai amenda.

Link to comment
Share on other sites

3-0 e un scor cam mare pt cineva care merge bine, mai bine o inveti sa conduca preventiv.

 

Repar-o in regie proprie si cumpara-ti piese din dezmembrari (majoritatea dau factura) pe culoarea masinii tale si scapi si de vopsit.

 

Tocmai ca a condus preventiv, ea era aproape oprita pe loc. Nu am alta explicatie decat ca ala se uita la casetofon, a adormit la volan, visa cu ochii deschisi, nu inteleg cum Doamne sa reactionezi asa.

 

Ma gandesc si la varianta sa imi repar masina apoi sa le pun facturile in brate.

Link to comment
Share on other sites

Ma ajuta la constatari, are service partener unde imi repar masina cu piese originale iar apoi ma reprezinta astfel incat Carpatica sa despagubeasca piesele pe oem, fara sa raman cu masina blocata prin service-uri... un fel de casco pe rca-ul vinovatului. Chestia e ca imi cere 200 euro...

stai potolit cu agentul smecher .. Mergi si vezi care e situatia acolo , nu dai inapoi de la nimic , vezi ce obtii si dupa te regrupezi

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

te duci intr-un service cu care te intelegi si ai incredere, le spui sa-ti puna piesele pe original nu turcisme, semnezi devizul si iei masina cand este gata, service-ul trimite factura la asigurator si daca ala nu vrea sa achite avocatul de la service o sa-i dea in judecata, sunt service-uri cu miliarde de recuperat de la asigurari si care se respecta, nu tin masina blocata cate 6 luni pana achita asiguratorul factura.....
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Salut!Am o problema,stau cu masina in service de 3luni,sa o repar p rca-ul vinovatului,in cele din urma,masina a fost reparata,dar cei de la service nu mi'o dau pana nu le duc acceptul de plata d l asigurator...acestia fiind service partener.Devizul e in valoare de 14300 lei,inspectorul de daune spube k o sa rezolve dosarul zilele astea,sper k cei de la bucuresti sa dea acceptul pt toata suma..intrebare mea,dak nu dau acceptul pt toata suma..eu ce trebuie sa fac?adik nimeni nu m'a intrebat d l service knd au pus un far 3800 lei pt un 320 nfl...sfatuiti'ma va rog
Link to comment
Share on other sites

Salut!Am o problema,stau cu masina in service de 3luni,sa o repar p rca-ul vinovatului,in cele din urma,masina a fost reparata,dar cei de la service nu mi'o dau pana nu le duc acceptul de plata d l asigurator...acestia fiind service partener.Devizul e in valoare de 14300 lei,inspectorul de daune spube k o sa rezolve dosarul zilele astea,sper k cei de la bucuresti sa dea acceptul pt toata suma..intrebare mea,dak nu dau acceptul pt toata suma..eu ce trebuie sa fac?adik nimeni nu m'a intrebat d l service knd au pus un far 3800 lei pt un 320 nfl...sfatuiti'ma va rog

 

Cei de la service trebuiau sa trimita la asigurator un deviz pe care sa le dea acceptul de plata inainte sa se apuce de masina nu dupa ce au reparat-o.

Mai mult ca sigur o sa iasa discutii.

Daca agiguratorul nu este de acord cu devizul cam vei suporta din buzunar diferenta daca vrei sa-ti iei masina din service.

Sau mai ai o varianta. Platesti tu intreaga factura si dupa te duci cu factura, devizul si chitanta la asigurator sa-ti dea banii, asa nu prea au ce sa comenteze.

Link to comment
Share on other sites

Salut!Am o problema,stau cu masina in service de 3luni,sa o repar p rca-ul vinovatului,in cele din urma,masina a fost reparata,dar cei de la service nu mi'o dau pana nu le duc acceptul de plata d l asigurator...acestia fiind service partener.Devizul e in valoare de 14300 lei,inspectorul de daune spube k o sa rezolve dosarul zilele astea,sper k cei de la bucuresti sa dea acceptul pt toata suma..intrebare mea,dak nu dau acceptul pt toata suma..eu ce trebuie sa fac?adik nimeni nu m'a intrebat d l service knd au pus un far 3800 lei pt un 320 nfl...sfatuiti'ma va rog

 

Avand in vedere faptul ca au trecut 3 luni poti face o sesizare la ASF. Mai mult de atat pune-i pe cei de la service sa intocmeasca factura si o depui impreuna cu cererea de despagubire la asigurator.

 

Imi cer scuze ca nu am am fost pe faza in ultima vreme dar sunt foarte incarcat.

Daca mai aveti probleme imi puteti scrie si la

consultanta@amdauna.ro

 

PS Colegul care vroia sa repare o dauna de doua ori :) zicea ca o sa ceara parerea CSA-ului . Sunt curios ce raspuns a primit !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.