Jump to content

Cumpar E34 525i 24 valve Automatic


GDog

Recommended Posts

Vreau sa'mi cumpar un E34 525i 24 valve automatic, dar oferta de pe net e foarte saraca in domeniul asta. Am gasit numai citeva, dar toate manuale. Unu' singur mi'a atras oarecum atentia si se vede ca'i masina buna (atit optic cit si tehnic), dar... pacat ca'i manuala.

 

Daca stie cineva o astfel de masina scoasa la vinzare, il rog sa ma anunte si pe mine. O singura problema... Vreau o masina buna atit din punct de vedere al motorului, cit si a caroseriei si suspensiei. Adica nu vreau de cum o cumpar sa incep sa ma plimb prin service...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ia-ti una manuala...si cand o sa dau eu cutia jos..in max o luna de acum incolo, o sa ti-o dau tie...decat sa cauti una automatica cazuta, mai bine ia-ti una beton, dar manuala, si-i faci conversia apoi...

Eu pe asta am mers cand am cumparat, acum cateva luni, e34-ul meu...am cautat una impecabila, cat se poate...si am zis ca faptul ca-i automatica nu e un impediment...si nu e...o sa o fac manuala cat de curand posibil..desi cutia asta e desteapta, in 5 trepte, cu programe pt condus sporti/economic/iarna...e interesanta..dar eu vreau facaletul meu cu care sa mestec in cutie si pedala aia care sa nu ma simta beteag de stangul :) ..desi si asta o treci intr-o clipa pe manual, indiferent de programul in care esti..

Succes in cautari :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ia-ti una manuala...si cand o sa dau eu cutia jos..in max o luna de acum incolo, o sa ti-o dau tie...decat sa cauti una automatica cazuta, mai bine ia-ti una beton, dar manuala, si-i faci conversia apoi...

Eu pe asta am mers cand am cumparat, acum cateva luni, e34-ul meu...am cautat una impecabila, cat se poate...si am zis ca faptul ca-i automatica nu e un impediment...si nu e...o sa o fac manuala cat de curand posibil..desi cutia asta e desteapta, in 5 trepte, cu programe pt condus sporti/economic/iarna...e interesanta..dar eu vreau facaletul meu cu care sa mestec in cutie si pedala aia care sa nu ma simta beteag de stangul :) ..desi si asta o treci intr-o clipa pe manual, indiferent de programul in care esti..

Succes in cautari :)

200183[/snapback]

 

misto chestia cu facaletul :blink:

pe de alta parte nu inteleg cum "o treci intr-o clipa pe manual"...

Link to comment
Share on other sites

misto chestia cu facaletul :blink:

pe de alta parte nu inteleg cum "o treci intr-o clipa pe manual"...

201038[/snapback]

Nu, de obicei o tii pe drive, adica D...ei bine, indiferent in ce program esti...iarna/economic/sport, poti trece pe manual prin simpla schimbare a pozitiei levierului de comanda (facaletzul) pe treapta dorita de tine...adica, la mine, 2, 3, 4...fara sa mai efectuezi vreo manevra suplimentara de trecut pe manual...care, apropos, nici nu exista aceasta optiune la mine :)

Te invit la un testdrive cu e34-ul meu 520iA cat mai are sufixul A...adica cateva saptamani... A mea are 5 trepte de viteza (pt mers inainte :) )..poti sa selectezi tu din selector 2, 3 4 si, daca ai suficienta viteza (peste 65km/h), trecand selectorul in D, schimba a 5-a treapta :)

Edited by iulian518i
Link to comment
Share on other sites

:) Daca este pe " M " sau "iarna" cum spui tu, nu mai trece in inferioara ( adica daca e pe " 3 " sta ca la manuala pe 3). Dela testdrive o sa ma abtin( suntem cam departe,nt,) :blink:

Nu, de obicei o tii pe drive, adica D...ei bine, indiferent in ce program esti...iarna/economic/sport, poti trece pe manual prin simpla schimbare a pozitiei levierului de comanda (facaletzul) pe treapta dorita de tine...adica, la mine, 2, 3, 4...fara sa mai efectuezi vreo manevra suplimentara de trecut pe manual...care, apropos, nici nu exista aceasta optiune la mine :)

Te invit la un testdrive cu e34-ul meu 520iA cat mai are sufixul A...adica cateva saptamani... A mea are 5 trepte de viteza (pt mers inainte :) )..poti sa selectezi tu din selector 2, 3 4 si, daca ai suficienta viteza (peste 65km/h), trecand selectorul in D, schimba a 5-a treapta :)

201436[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Deci..daca selectezi vitezele 2,3,4...alea sunt treptele maxime pe care le ia cutia...in orice program ai fi, daca esti pe drive D si schimbi viteza 3...trece in a treia treapta...intradevar, am observat si eu ca daca esti in celelalte 2 programe in afara de iarna, si pleci de pe loc cu levierul in treapta 4...trece treptat prin 1,2,3,4, diferentiat la turatie in functie de program...in schimb, in cel de iarna...daca e selectorul in 4...pleaca de pe loc cu a 4-a :blink:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.