Jump to content

martor airbag


Recommended Posts

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Aceeasi problema cu martorul de la airbag am avut-o dar dupa ce am fost la tester si a sters eroarea nu a mai aparut , la service mi-au spus ca daca mai apare atuncea sigur ii o problema nu o eroare statica sau asa ceva si trebuie remediata , pe tester spunea ca eroarea este de la volan
Link to comment
Share on other sites

Eu te-as putea ajuta sa identifici problema , dar am nevoie sa imi spui ce fel de cod iti apare. Intreaba-l pe cel care iti pune testerul ce cod de eroare apare. Ar trebui sa fie un cod din cifre si liter plus o descriere mica a lui.

Din cate stiu ECU de airbag e facut de Bosch...dar nu sunt 100% sigur.

Link to comment
Share on other sites

Exista un senzor in sezutul pasagerului din dreapta , daca te uiti sub scan exista si ceva cablu acolo care este de la acel senzor , el la schimbat singur dar spunea ca este destul de dificil pentru cineva care nu este mecanic sau are cat de cat experienta
Link to comment
Share on other sites

Un sistem de airbag ar trebui sa aiba urmatoarele componente: ECU, senzori de crash, sacii, si eventual alte feature-uri. De ex in scaun cred ca e un senzor care se numeste "ocupant clasification" care spune ECU-lui ca in scaunul ala e cineva cu o anumita greutate. Ar trebui sa faca diferenta intre un copil si un adult, ca sa stie cum sa puste airbagul in caz de accident. Daca umbli la mufa in timp ce e pus contactul vei avea o eroare. Cum la el eroarea a putut fi stearsa cu testerul, dar a reaparut peste catva timp, e de vazut ce eroare este. Asa, daca nu stim ce fel de eroare e, putem discuta la nesfarsit.
Link to comment
Share on other sites

la tester apare ca fiind eroare de la senzorii de pretensionare a centurii (defecti)

categoric ar trebiu schimbati

intrebarea mare este unde sunt acesti senzori????? :)

 

Nu exista asa ceva.

 

 

exact asta mi-a spus inginerul cu softul.

M-a chemat si mi-a aratat eroarea. era ceav de genul "pretensioner error"

Link to comment
Share on other sites

am aceeasi problema cu martorul

la tester apare ca fiind eroare de la senzorii de pretensionare a centurii (defecti)

categoric ar trebiu schimbati

intrebarea mare este unde sunt acesti senzori????? :)

defect pe cablul care duce la pretensiometru 100% daca testarul ti-a aratat eroarea asta e cablul intrerupt ,daca te intereseaza am eu tot cablajul de sub scaun cu mufe cu tot daca te intereseaza da-mi un pm

Link to comment
Share on other sites

Hai sa va spun cum e cu pretensionatorul :) . Acolo nu e vorba de nici un senzor. In caz de accident, pe langa explozia capselor pirotehnkice care umfla sacii, mai exista si alte functii ale ECU-lui, cum ar pretensionarea centurilor de siguranta. Adica centura de siguranta strange pasagerul in scaun. Mai sunt masini la care ECU airbagului suna la 112 in caz de accident, sau taie alimentarea cu combustibil...In cazul de fata, ma gandesc ca trebuie sa existe un motoras care face pretensionarea. Ori el e stricat ori e problema de cablaj/conectori. Ti-ar fi de folos schema electrica a cablajului sa identifici problema.

PS

Am si eu o intrebare: poti sa afli cine e producatorul modulului de control al airbag-ului?

Link to comment
Share on other sites

Hai sa va spun cum e cu pretensionatorul :) . Acolo nu e vorba de nici un senzor. In caz de accident, pe langa explozia capselor pirotehnkice care umfla sacii, mai exista si alte functii ale ECU-lui, cum ar pretensionarea centurilor de siguranta. Adica centura de siguranta strange pasagerul in scaun. Mai sunt masini la care ECU airbagului suna la 112 in caz de accident, sau taie alimentarea cu combustibil...In cazul de fata, ma gandesc ca trebuie sa existe un motoras care face pretensionarea. Ori el e stricat ori e problema de cablaj/conectori. Ti-ar fi de folos schema electrica a cablajului sa identifici problema.

PS

Am si eu o intrebare: poti sa afli cine e producatorul modulului de control al airbag-ului?

Modulurile de control ale airbag-urilor cit si sacii sunt fabricati in Suedia pentru 98% din masinile de pe piata, incluzind BMW, numele exact imi pare rau dar nu-l cunosc

Link to comment
Share on other sites

Hai sa va spun cum e cu pretensionatorul :) . Acolo nu e vorba de nici un senzor. In caz de accident, pe langa explozia capselor pirotehnkice care umfla sacii, mai exista si alte functii ale ECU-lui, cum ar pretensionarea centurilor de siguranta. Adica centura de siguranta strange pasagerul in scaun. Mai sunt masini la care ECU airbagului suna la 112 in caz de accident, sau taie alimentarea cu combustibil...In cazul de fata, ma gandesc ca trebuie sa existe un motoras care face pretensionarea. Ori el e stricat ori e problema de cablaj/conectori. Ti-ar fi de folos schema electrica a cablajului sa identifici problema.

PS

Am si eu o intrebare: poti sa afli cine e producatorul modulului de control al airbag-ului?

Modulurile de control ale airbag-urilor cit si sacii sunt fabricati in Suedia pentru 98% din masinile de pe piata, incluzind BMW, numele exact imi pare rau dar nu-l cunosc

 

Esti sigur de treaba cu Suedia? Din cate stiu eu, Autoliv e din Suedia, dar exista alti producatori, mult mai mari decat ei: Bosch, Continental, Siemens VDO...Sa stii ca in Timisoara se fac atat saci cat si controlere de AB...Cat despre cota de 98%, nu are cum sa fie asa...

Link to comment
Share on other sites

. Adica centura de siguranta strange pasagerul in scaun. Mai sunt masini la care ECU airbagului suna la 112 in caz de accident, sau taie alimentarea cu combustibil...In cazul de fata, ma gandesc ca trebuie sa existe un motoras care face pretensionarea.

 

Nu prea cred sa fie un motoras acolo.Timpul de reactie trebuie sa fie scurt ma gandesc eu, un motoras este destul de lent.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.