Jump to content

NavCoder


Recommended Posts

salut

 

am si eu o problema destul de nasoala. am vrut sa fac ceea ce scrie aici http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=82203. am urmat pasii asa cum sunt descrisi in topic insa la final surpriza. interfata este alta ce-i drept insa parca e de acum 100 de ani. mai grav nu mai apare in meniu GPS-ul. in portbagaj la unitatea care citeste cd-ul de navi nu mai e nici baculetul ala rosu aprins. nu mai scoate nici cd-ul. daca vreau sa il scot il invarte, il citeste dar nu il scoate.

aveti idee despre cum as putea sa rezolv problema?

multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 8 months later...

Robytza are dreptate.... cine are Inpa se poate conecta la Navcoder. Am incercat si eu astazi. si merge.

 

Si despre DIS..Gt1 Head ul galben este depasit de mult. eu Am interfata D Can si merge racheta cu Dis v57 si SSS. chiar mai bine ca Gt1 galben care e de fapt un gunoi depasit cu un procesor slab si cu o placa de retea in el. si DA Navcoder este pe I bus dar pe interfata cu care folositi Inpa va puteti lega la I bus fara nici un stress...se alimenteaza interfata pe pinul 4sau 5 (minus ) si 16 plus...si pinul de date se leaga la ibus ul masinii. si gata. merge. am codat azi o navi. si pt artificii pe masina cine stie...foloseste BMW Scanner...care de fapt pot spune ca face praf SSS la codari. spre exemblu sa sincronizezi un EWS cu un DDE/DME iti ia 2 secunde. cu SSS 30 minute. sa nu mai vb despre codari in CKM si ZCS. care se intampla instant...la click. plus ca se poate virginiza EWS...dar astea sunt aspecte ce ii intereseaza pe cunoscatori. nu ma apuc aici de polemici plictisitoare pt unii.

in concluzie... cei cu INPA...hopa la pinul 7 de pe interfata..si o sa aveti surpriza ca merge. Na ca v am zis ca nu sunt marlan . de aia e forum...sa sharuim cunostinte.

 

Once BMW....forever BMW...4Life

 

Robytza...mi a placut subtilitatea ta. :)). maxim. chiar m am amuzat. Numai bine tuturor.

Link to comment
Share on other sites

da...Navcoder este o tiganie. Si ca sa raspund unui post de dinainte....nu merge codat Navi pe OBD nu este Ibus in OBD ul masinii..

 

SI sa raspund si mai sus.... Am D Can pt a ma putea conecta si la BMW mai noi dar functioneaza si pe cele vechi. si inca ceva...o sa va mire asta.

DIS sucks....e atat de lenes si greoi de te ia cu rau. uneori trebuie folosit ca nu ai incotro dar in general merg pe INPA

 

 

Succes...

 

 

BTW navcoder se leaga pe OBD doar pe unele module ..la cele care folosesc K Bus

Link to comment
Share on other sites

DIS sucks ? cu asta nu-s de acord. e foarte OK. daca tu zici ca-i lent si greoi stai sa vezi cum e ISTA-D :)) ca imbatranesti langa el... ca sa-ti mearga repede DIS_ul ia-ti laptop cu proc bunicel si cu memorie min 2 GB din care aloca 1024 Mb la DIS

 

 

da da...asa am. dar tot e lent . m am jucat si cu head galben si cu portocaliu...toate tot o apa si un pamant. merge greu. sa nu mai zic de SSS cat sta pt o simpola codare de buton OBC. testeaza BMW Scanner si vei intelege ce zic. asta pt codari. e adevarat ca DIS ajuta mult pt unele diagnoze mai amanuntite . folosesc si eu cand e cazul. inca nu am folosit ISID dar merg curand la Motorcod in Pit sa vad cum e. are varianta originala cu Touch Siemens. dar pretul nu este chiar accesibil.

Link to comment
Share on other sites

am lucrat destul de mult cu bmw scanner 1.4 si inca lucrez si merge rapid intradevar, dar face cateodata prostii (de exemplu cateodata strica checksum-ul din IKE la E46). cat despre isid :) mda ... e fain pretul de cateva mii de euro :p dar e super tare si merita toti banii... poti face mult mai multe decat cu DIS_ul
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Salutare,

 

Ma tot uitam pe internet cum pot sa vad daca comenzile de pe volan pot fi testate cumva si am ajuns aici. Sa incerc sa va expun problema mea:

 

Am schimbat volanul de la un e39 525D 2003 si cel nou are comenzi pe volan. Cineva mi-a facut pilotul automat si acum am zis sa imi fac si partea cealalta de butoane (audio) sa pot sa controlez casetofonul. Eu am un cd player aftermarket sony. Am fost la un service chiar azi si am incercat sa imi instalez un kenwood care accepta comenzi pe volan de fabrica si un adaptor care face legatura intre comenzile de pe volan si cd-player. Dezamagitoare experienta... nu a mers...

 

Daca este cineva de aici care poate sa testeze daca masina preia comenzile de pe volan va rog sa imi spuneti. Vreau sa ma asigur ca ele sunt functionale. Eu banuiesc ca era ceva ineregula cu adaptorul sau poate nu se intelegea adaptorul cu cd-playerul kenwood....

 

Am incercat un cd-player kenwood KDC-BT52U si adaptorul acesta (pare prea universal...) : Cablaj adaptor BMW-ISO M418730

 

Va rog sa imi dati un numar de telefon sau adresa de email pentru cine poate sa imi testeze daca comenzile audio de la volan sunt acceptate de masina.

 

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Robytza are dreptate.... cine are Inpa se poate conecta la Navcoder. Am incercat si eu astazi. si merge.

 

Si despre DIS..Gt1 Head ul galben este depasit de mult. eu Am interfata D Can si merge racheta cu Dis v57 si SSS. chiar mai bine ca Gt1 galben care e de fapt un gunoi depasit cu un procesor slab si cu o placa de retea in el. si DA Navcoder este pe I bus dar pe interfata cu care folositi Inpa va puteti lega la I bus fara nici un stress...se alimenteaza interfata pe pinul 4sau 5 (minus ) si 16 plus...si pinul de date se leaga la ibus ul masinii. si gata. merge. am codat azi o navi. si pt artificii pe masina cine stie...foloseste BMW Scanner...care de fapt pot spune ca face praf SSS la codari. spre exemblu sa sincronizezi un EWS cu un DDE/DME iti ia 2 secunde. cu SSS 30 minute. sa nu mai vb despre codari in CKM si ZCS. care se intampla instant...la click. plus ca se poate virginiza EWS...dar astea sunt aspecte ce ii intereseaza pe cunoscatori. nu ma apuc aici de polemici plictisitoare pt unii.

in concluzie... cei cu INPA...hopa la pinul 7 de pe interfata..si o sa aveti surpriza ca merge. Na ca v am zis ca nu sunt marlan . de aia e forum...sa sharuim cunostinte.

 

Once BMW....forever BMW...4Life

 

Robytza...mi a placut subtilitatea ta. :)). maxim. chiar m am amuzat. Numai bine tuturor.

ce numar are pinul de date ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

daca la inceputul topicului credeam ca stiu cate ceva, acum la final, totul este ghiveci! pana la urma navcoder merge codat prin obd? am e91 2006 si cred ca e obdII . Am luat o interfata K+DCAN si nu am reusit sa ma conectez la navcoder. exista ceva setari legat de port com1?? programul este cu licenta.

tot ceea ce doream este sa activez comenzile vocale ale masinii!! unde gasesc "traducerile" codurilor din ncs expert? In conectorul OBD al masinii gasesc pin ci IBUS?? Multumesc celor ce imi raspund in cunostinta de cauza si as dori cei care isi dau cu parerea sa nu mai prezinte ideile ca si cum ar fi testat deja ceva! multumesc

Link to comment
Share on other sites

Completeaza locatia la profil!

Cu Navcoder nu poti coda comenzile de pe volan.

In conectorul OBD nu ai pin cu IBUS.

Masina ta nu are IBUS:

 

 

Car models without IBus

BMW 1-series E81

BMW 3-series E21, E30, E36, E90 Last 2 production years of E36 had ibus-controlled CD changers.

BMW 5-series E12, E28, E34, E60 E60 ver. USA had ibus-controlled seat ocupation sensor, Last 2 production years of E34 had ibus-controlled CD changers.

BMW 6-series E63/E64

BMW 7-series E23, E32, E65/E66

BMW X5 E70

BMW X6 E71

BMW Senior Six E3

Retrieved from "http://ibus.stuge.se/IBus_Compatible_Cars"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.