Jump to content

DEBITMETRU


Recommended Posts

Pierburg pun, a fost Bosch!

 

daca pui exact acelasi debitmetru cu acelasi cod si de la acelasi prdocator nu cred ca mai trebuie rescris nimic. Plug&play

 

si daca trebuie rescris ceva, sti cumva unde pot face asta?

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

Pierburg pun, a fost Bosch!

 

daca pui exact acelasi debitmetru cu acelasi cod si de la acelasi prdocator nu cred ca mai trebuie rescris nimic. Plug&play

 

si daca trebuie rescris ceva, sti cumva unde pot face asta?

Si-a schimbat un prieten la un 320d si dupa 2 zile de chin in care i se oprea masina in mers, si-a revenit.

Link to comment
Share on other sites

In caz ca trebuie "scris" debitmetrul, nu stiu daca cu InPA, dar cu DIS-ul este foarte foarte simplu. Are si InPA mai mult ca sigur aceasta posibilitate, insa nu prea stiu bine cu ea; DIS-ul mi se pare mult mai user friendly si pe ala il folosesc.

 

Ce inseamna ca trebuie scris debitmetrul ?

Link to comment
Share on other sites

Pentru anumite motoare, trebuie modificat in calculatorul masinii un cod. S-a schimbat tipul de debitmetru si trebuie initializat ca sa zic asa, noul model. Daca ai urmari mai cu atentie topicul, ai gasi un post al meu cu problema descrisa in detaliu.

 

Alex, zi-ne si noua care sunt alea. Eu stiu numai de modelele E46 (320d, 330d), E39 (520d, 525d, 530d) si E38 (730d) din Noiembrie 2000 - August 2001 unde intr-adevar MAF-ul s-a schimbat . Eu numai de astea am auzit ca ar cam necesita ceva de lucru in plus..

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca am un post lung in care am specificat si motoarele respective. M47, M57 si inca unul parca... Nu mi le amintesc exact si mi-e lene la ora asta sa deschid TIS-ul. Plus ca in 10 ore am doua restante de dat...

 

Las' ca-l deschid eu si ma uit..

Bafta la ambele !

Link to comment
Share on other sites

salutare!auzi ti zicetimi si mie de unde as putea comanda furtunul ala elastic dintre debimetrul si motor ca al meu e rupt rau si imi face numai belele si nu l gasesc nicaeri in zona!si nu pot parasi localitatea in urmatoarele 3 luni!va rog mult de tot!o adresa ceva!si la cat ajunge !mersi
Link to comment
Share on other sites

salutare!auzi ti zicetimi si mie de unde as putea comanda furtunul ala elastic dintre debimetrul si motor ca al meu e rupt rau si imi face numai belele si nu l gasesc nicaeri in zona!si nu pot parasi localitatea in urmatoarele 3 luni!va rog mult de tot!o adresa ceva!si la cat ajunge !mersi

 

prin posta de la user-ii grozadan sau dorin75...pe ei ii stiu eu...Da-le PM si stabileste ce si cum

Link to comment
Share on other sites

ceva de genul!!!! <_<

 

salutare!auzi ti zicetimi si mie de unde as putea comanda furtunul ala elastic dintre debimetrul si motor ca al meu e rupt rau si imi face numai belele si nu l gasesc nicaeri in zona!si nu pot parasi localitatea in urmatoarele 3 luni!va rog mult de tot!o adresa ceva!si la cat ajunge !mersi

 

prin posta de la user-ii grozadan sau dorin75...pe ei ii stiu eu...Da-le PM si stabileste ce si cum

zi si mei te rog dane ce e cu PM ca nu prea stiu!te rog!sincer nici nu stiu ce e si cum se da!ei sunt dealers?sau ce?

Edited by KOSTY KOMPACT
Link to comment
Share on other sites

Of, of, "gainariile" astea... Daca ar fi fost acum vreo 3 ani, te mai intrebam si "carduri?"... da' asa te las in pace <_<

 

Fi atent, ii cauti si tu la "members" (drapta sus, in antetul paginii) pe membrii @dorin75 si @grozadan. Dai click si cauti acolo "Send message". Si de acolo sigur te descurci.

 

S-auzim de bine!

Link to comment
Share on other sites

Of, of, "gainariile" astea... Daca ar fi fost acum vreo 3 ani, te mai intrebam si "carduri?"... da' asa te las in pace <_<

 

Fi atent, ii cauti si tu la "members" (drapta sus, in antetul paginii) pe membrii @dorin75 si @grozadan. Dai click si cauti acolo "Send message". Si de acolo sigur te descurci.

 

S-auzim de bine!

[/quot

mersi fain!scuze dar na se mai intampla!toate bune

Link to comment
Share on other sites

rog dane ce e cu PM ca nu prea stiu!te rog!sincer nici nu stiu ce e si cum se da!ei sunt dealers?sau ce?

 

Costi, PM inseamna Private Message..Vezi profilul baietilor si acolo ai send message adica "trimite mesaj"...ca la e mail. Daca vrei, iti dau eu pe PM numarul lor de telefon.

 

Of, of, "gainariile" astea... Daca ar fi fost acum vreo 3 ani, te mai intrebam si "carduri?"... da' asa te las in pace <_<

 

A intrebat si el..nu toata lumea e familiara cu asta...Care e treaba cu cardurile....In Romania functioneaza cu succes de prin 97-98 stiu eu...deci acum 3 ani notiunea de card era inteleasa by default...

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

Problema la masina mea...

Da in nas numai daca turez in 5000-6000 si dau drumu la ambreaj, cu a 1-a.

Daca sunt in mers, se comporta ok, chiar daca sunt cu a 1-a la relanti, si apas brusc acceleratia, nu da in nas.

Motorul merge ok, rotund, nu oscileaza relantiul.

Mie mi se pare ca pana in 3000 ture ar merge bine, dupa aia nu mai trage cum ar trebui.

Ce spuneti, e posibil sa fie debitmetrul?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
salutare am si eu o problema nu cred ca este asa de mare dar unde este debimetrul asta la BMW 320D din 2001? imi puteti spune si mie ca nu prea ma pricep!!!sa vad si eu daca este de la el sau nu!!!ca am si eu ceva probleme asemanatoare!!
Link to comment
Share on other sites

salut!am si eu probleme cu debitmetrul,aceleasi simtome "da in nas",lipsa de putere.cand scot mufa de la debitmetru,nu se cumoaste nicio deosebire,am facut o proba cu un alt debitmetru si pare sa mearga bine.duminica mi s-a aprins CHEK ENGINE,iar luni s-a stins,cam ciudat,nu?
Link to comment
Share on other sites

sal, si eu asemenea simtome pe 320d din 2001, nfl. Parca nu mai trage asa de bine ca inainte. Calc acceleratia si motorul se tureaza dar creste lent in viteza. cu turatia nu am probleme este stabila la relantii si nu mi s-a aprins nimic la bord. Am fost si la un tester si la debitmetru se pare ca nu aveam parametri buni.Nu functioneaza in parametrii normali. Am sa incerc in weekend sa scot debitmetrul sa vad cum funct fara acesta si marti merg la reprezentanta la o verificare sa vad ce zic si ei.revin cu informatii..
Link to comment
Share on other sites

am si eu ceva probleme asemanatoare!!

 

Daca te referi la postul de deasupra ta, acolo se vorbeste de un motor pe benzna...

Ce simptome are motorul tau?

 

 

nu mai trage asa de bine o accelerez si pleaca destul de greu pana in 2500 de turati zici ca merg cu dacia si dupa 2500 parca se mai simte ceva dar nu cine stie ce!!!si nu stiu unde este debitmetru la masina mea!!! nu ma pricep prea bine dar as vrea sa il deconectez sa vad daca este vreo diferenta!!!

Link to comment
Share on other sites

nu mai trage asa de bine o accelerez si pleaca destul de greu pana in 2500 de turati zici ca merg cu dacia si dupa 2500 parca se mai simte ceva dar nu cine stie ce!!!si nu stiu unde este debitmetru la masina mea!!! nu ma pricep prea bine dar as vrea sa il deconectez sa vad daca este vreo diferenta!!!

 

Sageata aia verde iti indica locul

Link to comment
Share on other sites

nu mai trage asa de bine o accelerez si pleaca destul de greu pana in 2500 de turati zici ca merg cu dacia si dupa 2500 parca se mai simte ceva dar nu cine stie ce!!!si nu stiu unde este debitmetru la masina mea!!! nu ma pricep prea bine dar as vrea sa il deconectez sa vad daca este vreo diferenta!!!

 

Sageata aia verde iti indica locul

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.