Jump to content

DEBITMETRU


Recommended Posts

De ceva timp s-a aprins 'motorasul' din bord.

Am fost la trei patru testere la care aparea acelasi mesaj, respectiv "fuel supply system". Masina nu da nici un semn ca ceva este in neregula, nici cei care au facut testarile nu au reusit sa rezolve ceva, drept urmare am ajuns iar la AB. Raspunsul lor a fost scurt: DEBITMETRUL.

Acum nu stiu ce sa fac, sa dau 1150 Roni la ei +manopera, sau sa cumpar doar senzorul cu 350 roni si sa-l montez in alta parte?

Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

De ceva timp s-a aprins 'motorasul' din bord.

Am fost la trei patru testere la care aparea acelasi mesaj, respectiv "fuel supply system". Masina nu da nici un semn ca ceva este in neregula, nici cei care au facut testarile nu au reusit sa rezolve ceva, drept urmare am ajuns iar la AB. Raspunsul lor a fost scurt: DEBITMETRUL.

Acum nu stiu ce sa fac, sa dau 1150 Roni la ei +manopera, sau sa cumpar doar senzorul cu 350 roni si sa-l montez in alta parte?

295223[/snapback]

 

 

daca te ajuta ..un prieten a comandat debitmetrul de la Bosch Romania cu fix 850 ron ....vine cu tot cu corp ...masina merge impecabil acum, diferenta e de 100 % ..nu a necesitat resoftare ..,,,si il aveau pe stoc ...

 

faci cum crezi ... :blink: dar cu schimbarea separata a senzorului cu diverse branduri no name de pe ebay ....nu-ti recomand

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

eu am un acelasi tip de masina ca si tine-am cumparat debitmetru bosh original dupa mai multe cautari cu 720roni de le adria suceava,in botosani era 1050-eu zic sa ceri un pret la augsburg sau la alt distribuitor de piese din bucuresti-il poti schimba singur,are un colier si o mufa,ce rost are sa mergi la service pt atat.
Link to comment
Share on other sites

eu am un acelasi tip de masina ca si tine-am cumparat debitmetru bosh original dupa mai multe cautari cu 720roni de le adria suceava,in botosani era 1050-eu zic sa ceri un pret la augsburg sau la alt distribuitor de piese din bucuresti-il poti schimba singur,are un colier si o mufa,ce rost are sa mergi la service pt atat.

295241[/snapback]

I-l iau de la o firma de import piese auto.

Poate am sa ma incumet sa-l schimb singur.

Cum ai depistat ca era debitmetrul defect, ca la mine doar cei de la AB au vazut asta, alte testere nu?...

Link to comment
Share on other sites

daca te ajuta ..un prieten a comandat  debitmetrul de la Bosch Romania cu fix 850 ron ....vine cu tot cu corp ...masina merge  impecabil acum, diferenta e  de 100 % ..nu a necesitat resoftare ..,,,si il aveau pe stoc ...

 

faci cum crezi ... :blink: dar  cu schimbarea separata  a senzorului cu diverse branduri no name de pe  ebay ....nu-ti recomand

295238[/snapback]

Cum adica diferenta e de 100 la 100?

Trage mai bine?

Parca la mine e putin mai lenesa, sau poate mi se pare.

Link to comment
Share on other sites

I-l iau de la o firma de import piese auto.

Poate am sa ma incumet sa-l schimb singur.

Cum ai depistat ca era debitmetrul defect, ca la mine doar cei de la AB au vazut asta, alte testere nu?...

295261[/snapback]

-cand era rece nu se accelera decat greu si nu mai aveam demaraj,se simtea ca nu mai are putere motorul-eu nu am fost la tester,i-am scos mufa si fugea masina.

Link to comment
Share on other sites

Cand e rece parca si a mea e putin mai lenesa , dar de ce a aprins motorasul din bord?

Maine dimineata ii scot si eu mufa sa vad daca trage mai bine.

 

Multumesc pentru ajutor.

295269[/snapback]

nu mai e amestecul optim aer/benzina de asta ti s-a aprins becul-scoatei mufa si fai un test de demaraj-oricum daca si cei de la tester ti-au spus ca e defect inseamna ca asa e.

Link to comment
Share on other sites

poate fi dus debitmetrul fara sa indice ceva la bord?

merci.

295419[/snapback]

 

 

daca aprinde check engine e la ultima faza ....de obicei testezi cu scoaterea mufei si vezi cum se comporta masina ,...Eu de ex daca scot mufa ,..nici nu pot pleca de pe loc cu ea ....nu accelereaza ...sau pleaca f prost ..

cu o saptamana in urma am curatat debitmetrul cu un spray Valvoline pt contacte electrice ...prin corpul debitmetrului fara sa scot senzorul am pulverizat cateva jeturi ...Pot sa spun ca am simtit o imbunatatire . in sensul de raspuns mai rapid la acceleratia dintre schimbarea vitezelor ...dar nu garantez ca nu e doar Placebo :blink: ...

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

daca aprinde check engine e la ultima faza ....de obicei testezi cu scoaterea mufei  si vezi cum se comporta masina ,...Eu de ex daca scot mufa ,..nici nu pot pleca de pe loc cu ea ....nu accelereaza ...sau pleaca f prost ..

cu o saptamana in urma am curatat debitmetrul cu  un spray Valvoline pt contacte electrice ...prin corpul debitmetrului fara sa scot senzorul  am pulverizat cateva jeturi ...Pot sa spun  ca am simtit o imbunatatire . in sensul de  raspuns mai  rapid  la  acceleratia dintre schimbarea vitezelor ...dar nu garantez ca  nu e  doar Placebo  :blink: ...

295429[/snapback]

hai ca eu nu ma pricep foarte bine, zi-mi cum ai pulverizat acel spray, ai desfacut colierul si.....?!

Link to comment
Share on other sites

daca aprinde check engine e la ultima faza ....de obicei testezi cu scoaterea mufei  si vezi cum se comporta masina ,...Eu de ex daca scot mufa ,..nici nu pot pleca de pe loc cu ea ....nu accelereaza ...sau pleaca f prost ..

cu o saptamana in urma am curatat debitmetrul cu  un spray Valvoline pt contacte electrice ...prin corpul debitmetrului fara sa scot senzorul  am pulverizat cateva jeturi ...Pot sa spun  ca am simtit o imbunatatire . in sensul de  raspuns mai  rapid  la  acceleratia dintre schimbarea vitezelor ...dar nu garantez ca  nu e  doar Placebo  :blink: ...

295429[/snapback]

hai ca eu nu ma pricep foarte bine, zi-mi cum ai pulverizat acel spray, ai desfacut colierul si.....?!

Link to comment
Share on other sites

hai ca eu nu ma pricep foarte bine, zi-mi cum ai pulverizat acel spray, ai desfacut colierul si.....?!

295449[/snapback]

[/quot

 

desfaci debitmetrul si pulverizezi din ambele capete cateva jeturi ...eu asa am facut .. lasi aprox 1 min sa se usuce si montezi la loc ...

Link to comment
Share on other sites

Dar check engine light de ce s-a aprins pana la urma?

295791[/snapback]

Cei de la AB au spus ca din cauza debitmetrului.

Am fost cu masina la mai multe service-uri si nu au gasit nici un defect, doar cei de la AB au spus ca este debitmetrul dus.

La tester apare "fuel supply system"????

Link to comment
Share on other sites

Vineri am cumparat un spray pentru contacte electrice si am pulverizat in doua randuri pe sezorul de la debitmetru. Dupa aceea am mers cu masina si am vazut ca s-a imbunatatit substantial mersul masinii , iar astazi, dupa ce am cumparat debitmetrul, in drum spre casa s-a stins si 'check engine'.

Acum sunt intr-o mare dilema: sa-l mai schimb , sau nu ?

Ceva pareri?.....

Edited by "ZIGZAG"
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.