Jump to content

Stergatoare


alex 83

Recommended Posts

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Astept sa treaca vremea rea :blink: Nu prea are rost sa cumpar stergatoare noi si sa incep sa bat cu ele de parbriz cand o sa inghete :) ...si nu prea ma lasa inima sa dau atatia bani pe ele :)

10631[/snapback]

 

Nu m-am uitat la sistemul de prindere la E46 si nu stiu cat de usor sunt de scos. Ai putea sa le iei in casa :)

Link to comment
Share on other sites

Nu m-am uitat la sistemul de prindere la E46 si nu stiu cat de usor sunt de scos. Ai putea sa le iei in casa :)

10634[/snapback]

:blink: Nu cred ca as avea rabdare sa stau sa le dau jos si sa le pun de cate ori intru si ies din casa,mai ales daca e frig afara :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
Eu am observat ca practic stergatoarele de la E46 2002 FL sunt de lungimi diferite. Cea din dreapta e de 50 cm, iar cea din stanga de 60 cm. Eu le-am luat din supermarket la 12 RON bucata, din material mai moale ca de silicon, dar nu sunt de silicon pt ca alea sunt scumpe la 120 RON bucata. Sunt ok, sterg bine si au un design mai nou, nu ca alea de pe dacie :twoup: Edited by powerxbass
Link to comment
Share on other sites

Eu am observat ca practic stergatoarele de la E46 2002 FL sunt de lungimi diferite. Cea din dreapta e de 50 cm, iar cea din stanga de 60 cm. Eu le-am luat din supermarket la 12 RON bucata, din material mai moale ca de silicon, dar nu sunt de silicon pt ca alea sunt scumpe la 120 RON bucata. Sunt ok, sterg bine si au un design mai nou, nu ca alea de pe dacie :twoup:

 

Dupa aproape 6 ani de la ultimul post te-ai gandit sa scrii si tu pe acest topic. :)

Link to comment
Share on other sites

Eu am observat ca practic stergatoarele de la E46 2002 FL sunt de lungimi diferite. Cea din dreapta e de 50 cm, iar cea din stanga de 60 cm. Eu le-am luat din supermarket la 12 RON bucata, din material mai moale ca de silicon, dar nu sunt de silicon pt ca alea sunt scumpe la 120 RON bucata. Sunt ok, sterg bine si au un design mai nou, nu ca alea de pe dacie :twoup:

 

Dupa aproape 6 ani de la ultimul post te-ai gandit sa scrii si tu pe acest topic. :)

 

Da! Pentru ca am intrat de curand in posesia unei pisicutze e46 325i :)

Link to comment
Share on other sites

alexandru83 : am citit tot topicul si parerea mea e ca sunt niste preturi exagerate, mai ales cel de 260 Ron pe Bosch!La mine in oras cu cel mult 100-120 Ron ti le achizitionezi de la orice magazin de piese auto - chiar un prieten si-a luat zilele trecute pentru E39 nfl si l-a ajuns vreo 98 de ron
Link to comment
Share on other sites

alexandru83 : am citit tot topicul si parerea mea e ca sunt niste preturi exagerate, mai ales cel de 260 Ron pe Bosch!La mine in oras cu cel mult 100-120 Ron ti le achizitionezi de la orice magazin de piese auto - chiar un prieten si-a luat zilele trecute pentru E39 nfl si l-a ajuns vreo 98 de ron

 

 

Da, pai pana la urma sunt niste stergatoare, nu se merita sa investesti asa de mult in ele ca tot aia stiu sa faca indiferent ca sunt scumpe sau ieftine.

Link to comment
Share on other sites

Conteaza si longevitatea lor...

 

De acord cu tine, dar totusi 250RON o stergatoare e cam exagerat avand in vedere ca pana la urma acelasi lucru trebuie sa faca ca si un stergator low cost, atat ca sunt din silicon probabil, dar sunt si la cateva sute de mii din silicon. Probabil astea de la Bosh sunt si comestibile ca nu imi dau seama de unde costurile astea exorbitante. Oricum de banii astia iti poti lua 15 stergatoare low cost si te tin mai mult decat unul scump si sa mai si sesizezi ca intr-o dimineata nu le mai ai ca inebunesti.

Link to comment
Share on other sites

250 este mai mult decat exagerat.. eu pe Bosch-urile mele am dat 22 euro si mi-a convenit sa platesc si expedierea lor (8 euro).

 

250 ron as da pe o pereche de stergatoare pentru nava spatiala Enterprise ('ca pretul este SF-u).

Link to comment
Share on other sites

Eu am observat ca practic stergatoarele de la E46 2002 FL sunt de lungimi diferite. Cea din dreapta e de 50 cm, iar cea din stanga de 60 cm. Eu le-am luat din supermarket la 12 RON bucata, din material mai moale ca de silicon, dar nu sunt de silicon pt ca alea sunt scumpe la 120 RON bucata. Sunt ok, sterg bine si au un design mai nou, nu ca alea de pe dacie :twoup:

 

Dupa aproape 6 ani de la ultimul post te-ai gandit sa scrii si tu pe acest topic. :)

 

Da! Pentru ca am intrat de curand in posesia unei pisicutze e46 325i :)

e46 nu e pisicuta.

Link to comment
Share on other sites

Si eu mi-am luat pentru E46-le meu (delfin :twoup: ) stergatoare ieftine din supermarket. Parca 12 Ron bucata.

Se potrivesc, si ca prindere si ca lungime...insa nu le recomand la nimeni.

Pe mine m-au tinut o luna, asta insemnand poate o ora de folosire efectiv :)

Au inceput sa se largeasca in zona unde sunt prinse...au un joc, nu mai sterg bine, imi lasa dare de apa pe parbriz...etc

Deci, trecem din nou pe originale...

Link to comment
Share on other sites

Am oprit pe Lizeanu la un magazin de piese sa-mi cumpar stergatoare :)

Intru,intreb,baiatu spune ca are dar sa vada ce sistem de prinere am...Iese la masina,se uita la ele...e O.K.

Pret 2,6 milioane :twoup: ...Incepe sa-mi explice ca numai Bosch face stergatoare cu sistemul asta de prindere ca nu o sa gasesc in alta parte.Nu am cumparat inca.

Chiar asa e?Chiar atat de scumpe sunt niste stergatoare de BMW? :twoup:

 

 

deci pretul e asa pt ca sunt bosch ... asta e clar ... dar eu mi-am luat modelul acela cu lamelele flexibile ca la vw dar cu sistem de prindere de bmw ,,, masura e oki .. sterg perfect , sunt silentioase ... si am dat pe ele 1 mil parca de la auchan ...

 

Am oprit pe Lizeanu la un magazin de piese sa-mi cumpar stergatoare :twoup:

Intru,intreb,baiatu spune ca are dar sa vada ce sistem de prinere am...Iese la masina,se uita la ele...e O.K.

Pret 2,6 milioane :) ...Incepe sa-mi explice ca numai Bosch face stergatoare cu sistemul asta de prindere ca nu o sa gasesc in alta parte.Nu am cumparat inca.

Chiar asa e?Chiar atat de scumpe sunt niste stergatoare de BMW? :twoup:

 

 

deci pretul e asa pt ca sunt bosch ... asta e clar ... dar eu mi-am luat modelul acela cu lamelele flexibile ca la vw dar cu sistem de prindere de bmw ,,, masura e oki .. sterg perfect , sunt silentioase ... si am dat pe ele 1 mil parca de la auchan ... am un e 46 din 2003 ...ceau

Link to comment
Share on other sites

Eu aveam cumparat un set BOSCH originale cu deflector de aer, au aspectul OEM; dimensiunile - 580mm stanga si 500mm dreapta. Pret 125 lei/set

 

Dar pentru sezonul rece am luat niste stergatoare tip aero twin cu adaptor pentru prindere clasica -600mm/500mm - 30lei/set ( nu vreau sa le stric pe cele de la BOSCH pe timpul iernii). Am ramas placut surprins ca pentru banii dati pe ele isi fac treaba foarte bine cele ieftine. Sterg bine parbrizul si sunt silentioase. Daca ma tin pana in primavara ma declar satisfacut.

Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am cumparat pentru E46 doar lamelele OEM de la grozadan si sunt extrem de multumit de ele. Dureaza 10 minute maxim inlocuirea lamelelor. Am facut iarna trecuta si un drum de Germania, toata Austria trecand-o pe ninsoare si temperaturi de -10 grade, iar acum inca se comporta la fel ca la inceput. Daca tin bine minte au fost 80-90 de RON. Mie nu mi s-a parut foarte mult si calitativ nici nu se compara cu cele din Real, Carrefour, Metro...etc... Dai un ban, da sti ca face...

Chiar nu am vrut sa imi iau modelul asemanator cu Aerotwin, dupa parerea mea arata foarte aiurea pe E46, chiar nu se potrivesc cu masina.

Edited by mircea_novac
Link to comment
Share on other sites

Eu am ajuns la concluzia ca cel mai bine este sa cumperi lamelele pe original , sunt cam 80 - 90 ron cum zice si colegul de mai sus , se monteaza repede si tin mai bine de 1 an , in schimb am pus Bosch pe masina si au tinut doar 3 luni vara , dupa care au inceput sa lase urme .
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.