Jump to content

martor airbag aprins..


Recommended Posts

am un e46 318ci, cand l-am luat din germany avea martorul aprins aici l-am dus la tester si a dat tensiune volan sau ceva de genu <_< inainte de anu nou, cand era foarte cald afara -15 grade eu mai neexperimentat cu 120 km/h am derapat, din fericire numa ornamentu de prag sa dus si lacasul de la roata de rezerva, agatasem un morcov din ala de plastic care ma salvat sa nu sar pe camp de la acel impact plus un sarut de parapet mai usor asa :) a sarit airbagul din usa pasager si a picat si cel deasupra usii insa nu sa declansat in sensul sa se sparga :unsure: 2 intrebari ala care nu sa spart mai e bun? si cam cat ma costa cel din usa care sa spart????? si poate ce insemna exact tensiune in volan ? :bashwall:
Link to comment
Share on other sites

asa <_< a sarit airbagul din usa pasager si a picat si cel deasupra usii insa nu sa declansat in sensul sa se sparga :bashwall: 2 intrebari ala care nu sa spart mai e bun? si cam cat ma costa cel din usa care sa spart????? si poate ce insemna exact tensiune in volan ? :)

 

Nu se sparge nici un airbag.Cel de la cap ramane umflat cateva secunde.Nu mai este bun.

Link to comment
Share on other sites

Daca ai senzorul airbag aprins nu inseamna ca airbag-urile sunt dezactivate,ci pur si simplu sunt malfunctionale.De exp,daca faci accident(Doamne fereste!) si nu ai pasager in dreapta ti se deschid si airbag-urile din dreapta inutil.Asta este toata problema si este o problema destul de mare tinand cont ca airbagurile nu sunt tocmai ieftine! <_<
Link to comment
Share on other sites

Daca ai senzorul airbag aprins nu inseamna ca airbag-urile sunt dezactivate,ci pur si simplu sunt malfunctionale.

 

Cum asa?

 

daca stii mai multe poate ne scoti si pe unii dintre noi din ceata, eu de ex am auzit de la mai multe persoane care aveau martorul aprins si la accident le-au sarit airbagurile <_<

 

deci pana la urma sar sau nu sar in caz de accident si martorul e aprins din oarecare eroare/defect?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

E posibil sĂŁ sarĂŁ sau sĂŁ nu sarĂŁ.

Trebuie mers la un service ĂŽn cazul ĂŽn care se aprinde martorul de airbag.

 

 

Am fost la service , mi-a schimbat modulul de airbag de la scaunul din dreapta si tot se aprinde becul de airbag, acum imi schimb plasa de sub șezut si m-a costat undeva in jur de 1200 ron cu manopera cu tot. Cam mult pt un bec aprins pe bord zic eu

Link to comment
Share on other sites

N-ar trebui sĂŁ plĂŁteÂşti piesele schimbate degeaba.

 

 

Ai dreptate. ĂnsĂŁ la cât de greu gĂŁsești un mecanic bun ĂŽn ziua de azi, n-am mai zis nimic.

De obicei la BMW se stricĂŁ modulul de airbag când se aprinde becul din câte știu de la prieteni

Problema ĂŽi cĂŁ la tester nu reiese efectiv care piesĂŁ ĂŽi stricatĂŁ, doar cĂŁ ĂŽi o problemĂŁ la scaun

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut eroarea asta:

 

Seat Occupancy recognition 1 (SBE 1)

 

Currently present

 

Break, seat mat

 

Fault frequency

 

ºi cu toate astea mi-au sãrit ambele airbag'uri faÞã :bashwall:

Am mai spus Âşi ĂŽn alt topic, dacĂŁ maÂşina nu avea acea eroare, trebuia sĂŁ sarĂŁ doar cel de la Âşofer, deoarece am fost singur ĂŽn maÂşinĂŁ ĂŽn timpul accidentului.

Practic senzorul de prezenÞã din scaunul pasager simte când cineva se aflã pe scaun ºi când nu. Dacã senzorul se defecteazã, nu mai ºtie de capul lui <_< .

 

Cel mai sigur este sĂŁ mergi la tester. ĂĂži va spune acolo ce trebuie sĂŁ schimbi.

DacĂŁ ĂŽĂži dĂŁ aceeaÂşi eroare pe care am avut-o Âşi eu 100% ĂŽĂži vor sĂŁri airbag'urile, dar eu zic sĂŁ nu ĂŽncerci :) .

Edited by Allex
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.