Jump to content

e36 m3 318is


Bumby

Recommended Posts

In primu rand vreau sa salut pe toata lumea deoarece sunt nou pe acest forum!

 

Probabil ca va intrebati de ce M3 318iS... ei bine povestea masinii spune cam asa: ea a iesit in septembrie 94 din fabrica ca M3 cu motorul de 3.0 dar undeva pe drum acesta a suferit ceva damage'uri iremediabile si a fost inlocuit din lipsa de fonduri cu un 1.8is. Partea buna e ca restul masinii a ramas M3... si anume:

 

 

* interior complet (cu clima dual, calculator OBD2, piele alcantara, cotiera)

* exterior aproape complet (bara fata cu tot cu buza, praguri, bandouri, bara spate... lipsesc oglinzile si eleronul)

* sasiu (amortizoare M Tehnik, scrie BMW Motorsport pe flanse, frane M originale, discuri perforate fata)

 

Sunt sigur de faptu ca masina a fost m3 dupa seria de sasiu verificata pe realoem.com si la cei de la Bavaria!

 

Si ceva poze... sper sa va placa

post-23077-1232537091_thumb.jpg

post-23077-1232537100_thumb.jpg

post-23077-1232537109_thumb.jpg

post-23077-1232537119_thumb.jpg

post-23077-1232537126_thumb.jpg

post-23077-1232537135_thumb.jpg

post-23077-1232537141_thumb.jpg

post-23077-1232537147_thumb.jpg

post-23077-1232537154_thumb.jpg

post-23077-1232537161_thumb.jpg

post-23077-1232537169_thumb.jpg

post-23077-1232537176_thumb.jpg

post-23077-1232537183_thumb.jpg

post-23077-1232537190_thumb.jpg

post-23077-1232537197_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Frumoasa combinatie, sasiu cu dotari M3 si interesantul motor 1.8 is. E bine si asa, oricum masina e frumoasa. Intrebare intrebatoare cat ai dat pe ea, acum e inscrisa ?

 

Masina cu tot ~ 4000e, iar pana la sfarsitu lunii va fi inscrisa :) 1200e taxa

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

M3 E36 nu avea discuri perforate ci doar ventilate

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=34&fg=05

 

Ceasurile de bord la E36 M3 au acele indicatoare rosii si viteza maxima 280 km/h:

 

http://img.photobucket.com/albums/v297/gizmo316i/325i%20DD/IMG_0029R.jpg

 

Volanul nu este de M, probabil nici schimbatorul:

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=32&fg=35

 

consola centrala are 4 comenzi pentru geamurile electrice (la tine)...nu inteleg de ce, la coupe geamurile din spate nu sunt mobile.

 

Pune poze mai detaliate din interior, sunt curios cum sunt ceasurile de exemplu, de fapt se vede ca sunt normale.

 

Mai degraba este un 318is cu elemente (probabil) de M3. Sau seria aia e ciudata.

 

orice e36 poate avea OBD2, clima duala sau scaune sport...asta tine de optiunile alese de primul proprietar.

 

deci, motor nu, interior nu, oglinzi nu...nimic M decat o bara fata si rezerva pe care scrie MOTORSPORT.

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

M3 E36 nu avea discuri perforate ci doar ventilate

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=34&fg=05

 

Ceasurile de bord la E36 M3 au acele indicatoare rosii si viteza maxima 280 km/h:

 

http://img.photobucket.com/albums/v297/gizmo316i/325i%20DD/IMG_0029R.jpg

 

Volanul nu este de M, probabil nici schimbatorul:

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=32&fg=35

 

consola centrala are 4 comenzi pentru geamurile electrice (la tine)...nu inteleg de ce, la coupe geamurile din spate nu sunt mobile.

 

Pune poze mai detaliate din interior, sunt curios cum sunt ceasurile de exemplu, de fapt se vede ca sunt normale.

 

Mai degraba este un 318is cu elemente (probabil) de M3. Sau seria aia e ciudata.

 

orice e36 poate avea OBD2, clima duala sau scaune sport...asta tine de optiunile alese de primul proprietar.

 

deci, motor nu, interior nu, oglinzi nu...nimic M decat o bara fata si rezerva pe care scrie MOTORSPORT.

 

Bun... hai sa-ti explic pt ca vad ca m-ai luat putin peste picior

 

Discurile sunt perforate pt ca sunt aftermarket, ceasurile sunt model de america deoarece motorul este m44 model de america iar instalatia nu permitea decat aceste ceasuri!

 

Consola centrala are 4 comenzi pentru geamuri electrice... dak te interesezi pe vreun site de specialitate sau la Bavaria o sa-ti dai seama ca unele coupe-uri au venit asa din fabrica si anume cu geamuri electrice spate

 

Iar volanul original daca chiar vrei sa stii a avut airbag-ul sarit si s-a inlocuit cu unul simplu!

 

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Asa si oglinzile de M3 au sarit odata cu airbag-ul ?

 

ce am comentatat au fost numai argumentele tale pentru care tu spui ca a fost/este M3. Pe rand au fost demontate.

 

cat despre un capac de flansa pe care scrie m3....hai sa fim seriosi.

 

eu zic ca e facatura.

Link to comment
Share on other sites

Asa si oglinzile de M3 au sarit odata cu airbag-ul ?

 

ce am comentatat au fost numai argumentele tale pentru care tu spui ca a fost/este M3. Pe rand au fost demontate.

 

cat despre un capac de flansa pe care scrie m3....hai sa fim seriosi.

 

eu zic ca e facatura.

 

OK este facatura... serile sunt sudate si masina a fost rasturnata!

Link to comment
Share on other sites

Asa si oglinzile de M3 au sarit odata cu airbag-ul ?

 

ce am comentatat au fost numai argumentele tale pentru care tu spui ca a fost/este M3. Pe rand au fost demontate.

 

cat despre un capac de flansa pe care scrie m3....hai sa fim seriosi.

 

eu zic ca e facatura.

 

OK este facatura... serile sunt sudate si masina a fost rasturnata!

lol, daca nu spui ca a fost rasturnata, dauna totala,etc ...tot degeaba

Link to comment
Share on other sites

In afara de frane si scaune intradevar nu prea are elemente disponibile doar pe M3.

Chiar mi se pare destul de slab dotata pt un M3. In afara de geamurile spate electrice e chiar standard.

De ce s-au schimbat rotile originale de M3 cu copiile alea de AC Schnitzer ?

Link to comment
Share on other sites

Ce sa inchida topicul nici sa nu iti treaca prin cap, masina este interesanta in felul ei, ca nu e sau ca a fost M3 nu e problema noastra, omul si-a prezentat masina si atat, dar ca sa fim mai linistiti unii dintr e noi ca e/a fost M3 pune si tu o poza cu seria de pe masina sa verificam si noi pe realoem. Acum masina e mai saraca in dotari, poate a avut un propietar mai zgarcit.
Link to comment
Share on other sites

@pole: de ce te agiti atat? eu cred ca masina a fost un M3. si da, e36 coupe a fost echipat cu geamuri electrice pe spate... chiar si e 30 a avut asa ceva parca:D

 

eu cred ca a fost M3, ce rost avea sa minta

pana cand si pe aptipildul de pe stalp unde arata presiunea de la roti spune ca ar fii M3, nu indica presiunea decat pt roti pe 17"

 

pacat.. pacat ca nu mai e M3 :)

 

@Bumby:pt orice eventualitate, fa o poza la serii si posteaza si VINul aici, sa nu mia existe contradictii

 

nu cumva am vazut un anunt pe forum cu jantele astea la vanzare?

Link to comment
Share on other sites

Ce sa inchida topicul nici sa nu iti treaca prin cap, masina este interesanta in felul ei, ca nu e sau ca a fost M3 nu e problema noastra, omul si-a prezentat masina si atat, dar ca sa fim mai linistiti unii dintr e noi ca e/a fost M3 pune si tu o poza cu seria de pe masina sa verificam si noi pe realoem. Acum masina e mai saraca in dotari, poate a avut un propietar mai zgarcit.

 

Poza cu seria nu am... dar ti-o pot da de pe autorizatia de circulatie: WBSBF91060JC39536

Link to comment
Share on other sites

@pole: de ce te agiti atat? eu cred ca masina a fost un M3. si da, e36 coupe a fost echipat cu geamuri electrice pe spate... chiar si e 30 a avut asa ceva parca:D

 

eu cred ca a fost M3, ce rost avea sa minta

pana cand si pe aptipildul de pe stalp unde arata presiunea de la roti spune ca ar fii M3, nu indica presiunea decat pt roti pe 17"

 

pacat.. pacat ca nu mai e M3 :)

 

@Bumby:pt orice eventualitate, fa o poza la serii si posteaza si VINul aici, sa nu mia existe contradictii

 

nu cumva am vazut un anunt pe forum cu jantele astea la vanzare?

 

Nu...nu a fost nici un anunt cu jantele :)

Link to comment
Share on other sites

Ce sa inchida topicul nici sa nu iti treaca prin cap, masina este interesanta in felul ei, ca nu e sau ca a fost M3 nu e problema noastra, omul si-a prezentat masina si atat, dar ca sa fim mai linistiti unii dintr e noi ca e/a fost M3 pune si tu o poza cu seria de pe masina sa verificam si noi pe realoem. Acum masina e mai saraca in dotari, poate a avut un propietar mai zgarcit.

 

Poza cu seria nu am... dar ti-o pot da de pe autorizatia de circulatie: WBSBF91060JC39536

deci se pare ca e un M3

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.