Jump to content

Nu mai merge servodirectia la E90! Brusc!


Recommended Posts

Salut,

Am patit o chestie tare ciudata: in timpul mersului, directia s-a intarit brusc. Iar prin intarit ma refer la atat de tare incat cu mare greutate rotesti volanul. Cam ca atunci cand motorul e oprit si servo nu lucreaza.

 

Stie cineva, directia e asistata hidraulic sau electric?

E vorba de un E90 320d.

Masina e in garantie, fireste ca maine (luni) ajung in sevice cu ea dar numai drumul pana acolo o sa fie un cosmar fara asistare la directie.

 

A mai patit cineva asa ceva si care-i rezolvarea?

La bord nu-mi arata nicio eroare.

Edited by CataD
Link to comment
Share on other sites

poate ti s-a scurs lichidul de servo....l-ai verificat?

 

 

 

Din ce stiu, lichidul se servo are senzor pentru nivel. Ori pe bord nu-mi apare nicio eroare.

In plus toata povestea s-a petrecut brusc. Eram in mers, mergea perfect si deodata la o curba am simtit directia extrem de tare. Daca sa scurgea lichidul se intarea pe parcurs plus cred ca se auzea si zgomot de la pompa de servo care lucra fara lichid... Nu?

Link to comment
Share on other sites

am păţit-o eu. mi-a sărit cureaua de la servo, şi asta de 3 ori.

am schimbat-o cu una nouă originală şi ea a făcut probleme, cea veche a stat bine mersi la locul ei.

partea proastă e că nu are ĂŽntinzător, e posibil să se ĂŽntindă din pompă, dar nu ştiu sigur.

verifică dacă ai cureaua la locul ei, dacă nu e la locul ei ai scăpat ieftin. o pui la loc, se pune foarte simplu <_<

ai aici un desen şi dacă nu eşti familiarizat se vede uitându-te ĂŽntre capacul de plastic al motorului şi captatorul de aer care trebuie demontat ca să ai acces facil acolo.

P.S. şi mai există posibilitatea să se fi rupt, dar nu cred. uită-te atent şi ĂŽn cazul ĂŽn care ţi-a sărit ar trebui să fie la vedere, chiar sub locul ĂŽn care a căzut. dacă s-a ĂŽntâmplat asta, va sta pe scut.

Edited by IulianC
Link to comment
Share on other sites

am pĂŁĂžit-o eu. mi-a sĂŁrit cureaua de la servo, Âşi asta de 3 ori.

am schimbat-o cu una nouĂŁ originalĂŁ Âşi ea a fĂŁcut probleme, cea veche a stat bine mersi la locul ei.

partea proastĂŁ e cĂŁ nu are ĂŽntinzĂŁtor, e posibil sĂŁ se ĂŽntindĂŁ din pompĂŁ, dar nu Âştiu sigur.

verificĂŁ dacĂŁ ai cureaua la locul ei, dacĂŁ nu e la locul ei ai scĂŁpat ieftin. o pui la loc, se pune foarte simplu <_<

ai aici un desen ºi dacã nu eºti familiarizat se vede uitându-te Între capacul de plastic al motorului ºi captatorul de aer care trebuie demontat ca sã ai acces facil acolo.

P.S. ºi mai existã posibilitatea sã se fi rupt, dar nu cred. uitã-te atent ºi În cazul În care Þi-a sãrit ar trebui sã fie la vedere, chiar sub locul În care a cãzut. dacã s-a Întâmplat asta, va sta pe scut.

 

 

Merci mult. Acum e cam intuneric sa vad ceva dar o sa incerc maine si va spun daca de la curea a fost sau nu. Oricum e posibil sa o duc putin prin service. Mi se pare cam aiurea sa patesc d'astea, masina e in garantie si am de gand sa ma iau de ei. De obicei nevasta-mea o conduce si daca era ea la volan i-ar fi fost imposibil sa mai roteasca volanul in curba...

Edited by CataD
Link to comment
Share on other sites

Mi se pare cam aiurea sa patesc d'astea, masina e in garantie si am de gand sa ma iau de ei.

 

Se strica masinile si in garantie.Nu esti primul si nici ultimul. <_<

 

 

Sigur da.

 

Am verificat, intr-adevar e cureaua. Atarna prinsa doar de pompa de servo. Nu e rupta de tot in schimb e zdrentuita. Nu am reusit sa o pun la loc, ca mi se pare ca e larga rau si va sari imediat.

Este vreo problema daca merg pana la service asa (fara curea)? Ca nu ma bag s-o schimb singur mai ales ca nu stiu de unde se intinde.

 

 

Merci inca o data pentru ajutor.

Link to comment
Share on other sites

e bine dacĂŁ e cureaua, era Âşi cel mai probabil Âşi cel mai ieftin Âşi simplu pentru tine.

de preferat era sã nu se Întâmple. de Întins nu se Întinde sau dacã se Întinde trebuie modificat unghiul de prindere al pompei de servo.

puteai s-o pui ºi tu la loc dar ÎÞi trebuiau 2 scule: torx(cred cã de T15 dacã Îmi amintesc bine) cã sã desfaci ºuruburile de la captatorul de aer(capacul pe care este sigla BMW) ºi o inelarã de 22 ca sã ÎnvârÞi de fulia arborelui.

dacĂŁ e ĂŽn garanĂžie cum spui tu nu o sĂŁ te coste nimic, oricum cureaua originalĂŁ bmw e undeva la 60-70 ron. se monteazĂŁ ĂŽn 2 min.

dacĂŁ te bagĂŁ cu programare poĂži sĂŁ te iei de ei pentru cĂŁ manopera dureazĂŁ foarte puĂžin.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.