Jump to content

Faruri Xenon E46


Recommended Posts

esti sigur ca ai pus condensatori buni ?

incearca o activare a functiei XENON la LCM...

Salut,

 

Am si eu o problema la faruri. Am un 320D 2004 si are Xenon OEM. cand am cumparat masina farurile erau destul de slabe si la service mi s-a recomandat sa schimb becurile. am schimbat becurile si nimic. noaptea se vad foarte prost, practic pe faza scurta abia se vede ceva in fata masinii. stie cineva ce e de facut sau poate cineva sa ma ajute sa rezolv aceasta problema?

 

Multumesc,

rezolvat... ;)

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/101004-efectuez-lucrari-retrofit-fx-r-pt-upgrade-faruri-bixenon-e46/page__pid__1471340__st__40#entry1471340

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

inca nu am pus nimic, am montat doar farurile si am adaugat niste invertoare pe mufa de pozitie pt angel eyes (ccfl), merge totul (angel eyes, semnalizari, faza lunga, reglaj) in afara de xenoane. am pus intrebarea pe forum tocmai pt ca am vazut vreo 10 solutii diferite si nu stiam pe care sa o incerc prima. ma gandesc ca in primul rand trebuie sa merg la tester. din cate stiu eu becurile de haolgen au 55W iar xenoanele functioneaza cu 35W. Ma gandesc ca de-aia de eroare si nu le da curent. Nu stiu daca problema asta poate fi rezolvata din soft sau trebuie aduagate condensatoare care sa stimuleze consumul (sau poate si una si alta). Acum am mai vazut pe niste forumuri straine ca unii renunta la siguranta nr. 32 din panou (cea care se ocupa de tesingul luminilor). Dar ma gandesc ca nu e nici pe departe cea mai buna solutie.

Merci

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut exact aceeasi problema. Am fost la un baiat care mi-a rescris lcm pentru xenon. A durat 2 minute si de atunci a mers perfect

ok, o sa merg maine la un service specializat pe bmw de aici din tm si sper sa rezolv si eu cu recodarea lcm-ului. multumesc

Link to comment
Share on other sites

Vezi sa ii zici celui de la service sa iti recodeze lcm in asa fel incat sa mearga si rotita de reglaj far, pentru ca mai trebuie selectat ceva in program. Daca ii da direct rescriere de soft pt xenon nu o sa mearga rotita de reglaj Edited by poison
Link to comment
Share on other sites

Vezi sa ii zici celui de la service sa iti recodeze lcm in asa fel incat sa mearga si rotita de reglaj far, pentru ca mai trebuie selectat ceva in program. Daca ii da direct rescriere de soft pt xenon nu o sa mearga rotita de reglaj

multumesc pt sfat, o sa-i spun

Link to comment
Share on other sites

Am fost astazi la un service din timisoara (dupa ce i-am sunat si au zis ca se poate rezolva), am stat 1 ora pe acolo, au pus-o pe tester etc, si dupa ce au vorbit la telefon cu cei din Germania de la BMW mi-au zis ca nu se poate rezolva fara sa schimb si calculatorul de lumini pentru ca masina e dinainte de 2001 (primele variante cu xenon au fost puse pe E46 din 2001 incolo, zic ei). Macar nu m-au taxat cu nimic :). Acum ar mai fi o varianta cu un service specializat pe bmw de aici din tm, baietii de acolo au zis ca ar trebui sa se poate rezolva din cod, numai ca electricianul lor e in concediu pana miercuri sau joi, (la carlos - cei din timisoara probabil cunosc).

Pentru ca deja nu mai am rabdare, am comandat de pe net un set de anulatoare de erori (http://www.rd-xenon.ro/html/anti-eroare.html). O sa incerc si asa. Acum nedumerirea mea e ca unii zic ca indiferent de faptul ca halogenele consuma 55W iar xenoanele 35W, tot ar trebui totusi sa se aprinda si ca nu o sa rezolv cu anulatoare pentru ca acestea doar ar face sa dispara eroarea din bord. Acum vom vedea dupa ce vin, la 30 de lei / set nu e paguba, numai sa nu le stric :)

Edited by duxdeorum
Link to comment
Share on other sites

mi-au zis ca nu se poate rezolva fara sa schimb si calculatorul de lumini pentru ca masina e dinainte de 2001 (primele variante cu xenon au fost puse pe E46 din 2001 incolo, zic ei)

modul de lumini pt xenon am la 150 de lei perfect functional in caz ca ai nevoie

Link to comment
Share on other sites

Merg!!! :yahoo: am scos condesatorii, nu era nevoie de ei din moment ce masina deja a fost codata pt xenon data trecuta cu patchul celor de la bmw. problema erau mufele, mai exact cablurile (+, -) care erau puse invers (halogenele n-aveau treaba). a schimbat baiatul cablurile intre ele si s-au aprins din prima, nu mai da nici eroare nimic :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.