Jump to content

inmatriculare


KOSTY KOMPACT

Recommended Posts

salutare!am din nou si eu o problema!ce se intampla daca imi expira certificatul de autenticitate ?ce trebuie sa fac?am avut rar ul pe 8 ianuarie mi a iesit totul ok euro 2!dar taxa e de 32 260 000 lei si nu stiu daca pot sa fac rost pana in pe 8 martie!am facut rar ul la satu mare!eu sunt din sv.!pot sa merg la sv.sau tre sa merg la satu mare?ce stiti?trebuie sa fac iarasi rar ul?adica itp ul?

sau ce?ca nu stiu unde sa ma interesez!trebuie programare?

poate imi explica cineva care a trecut prin asta!

si ce taxe se platesc iarasi!ce documentatie trebuie

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
salutare!iarasi o intrebare pentru ce i care vor sa ma ajute intr o problema!ce e cu noua taxa?eu ma incadrez la taxa din decembrie!stie cineva ce acte trebuie?exact !la fisc,la inmatriculari?am nevoie urgent ca sa stiu sa imi pregatesc dosarul!a plati to cineva ?se incaseaza?astept raspuns urgent!mersi anticipat
Link to comment
Share on other sites

azi a mai facut cineva niste acte pt asta. trebuie cartea de la RAR si certificatul de autenticitate, declaratie pe propria raspundere si actul care dovedeste prima inmatriculare. el atat avea, nu stiu sa-ti spun ce a rezolvat. dar poti intreba la noi la sv la finante. Edited by Fane_05
Link to comment
Share on other sites

Eu am fost azi sa intreb la Financiara acolo, mi s-a zis ca imi trebuie copii legalizate dupa briefuri,copii xerox dupa cartea de identitate,buletin.... atat.

Eu am cartea din noiembrie, deci rar facut din noiembrie, a zis ca asa trebuie, eu nu trebuie sa dau declaratie la notar sau ce se mai cerea.

Nu stiu in alte situatii cum e...

Link to comment
Share on other sites

salutare!am fost la fisc azi!mi am bagat actele!trebuie:

-cerere (o ieie de la fisc)

-copie contract de vanzare cumparare sau factura fiscala(dupa caz)

-copie traducere brif mare si mic legalizate(actele pe numerele de germania)

-copie buletin proprietar(ptr cele luate prin intermediar si copia intermediarului)

-copie carte identitate(ptr cei care au facut rar ul si vor decizia de plata)

-declaratie notariala pe propia raspundere!(aici iti trebuie ultima autorizatie de numere provizorii preferabil inainte de 15 dec.se face la notar costa 50 ron)

la noila fisc(la siret)cica sa vin vineri sa iau decizia cu toate ca e obligat sa ti o dea in 2 zile maxim!dar na asta e siretul!

dupa toate astea incepe distractia pe portofel:

_stampila de la primarie(cum ca ai platit impozitul,tre sa si il platesti)asta pe fisa de inmatriculare!

-taxa de inmatriculare (vreo 50ron tot la primarie)

-taxa de eliberare certificat inmatriculare(cica 250 ron la bcr sau cec)

_asigurare(chitanta si polita ,copiii)

-taxa numere(40 roni la serviciul de inmatriculari)

_si toate actele masini(carte,certificat de autenticitate,traduceri la facturi ,contract ,numerele de tol,tot)un intreg dosar

Link to comment
Share on other sites

salutare, in cazul meu pentru dosarul de taxa ,am depus ,copie dupa cartea RAR facuta in 19 dec 2008 , copie dupa brief ,copie dupa contract de vanzare cumpare , copie dupa autorizatia de circulatie romaneasca dinainte de 15 dec ,copie dupa buletin ,cerere tip pentru calculare taxa ,si a zis ca vineri sa merg la 9 ca-mi da foaia pentru cat am de plata .
Link to comment
Share on other sites

salutare, in cazul meu pentru dosarul de taxa ,am depus ,copie dupa cartea RAR facuta in 19 dec 2008 , copie dupa brief ,copie dupa contract de vanzare cumpare , copie dupa autorizatia de circulatie romaneasca dinainte de 15 dec ,copie dupa buletin ,cerere tip pentru calculare taxa ,si a zis ca vineri sa merg la 9 ca-mi da foaia pentru cat am de plata .

A trebuit sa ai tradus si legalizat brieful?

Link to comment
Share on other sites

Salut.

Sunt si eu prins in valul acesta de " prima inmatriculare " . Am renuntat sa umblu eu si am apelat la serviciile unei firme de inmatriculari . Pe 24 am fost la ei la sediu, la ora 9 , la ora 13 am luat numerele provizorii , pe 25 la ora 10 am avut RAR-ul . Totul in regula , pana acum . Precizez ca ma incadrez printre aceia care au adus masina pana cand a triplat " Motocilcleanu" taxa si nu am inmatriculat-o . Acum platesc taxa de prima inmatriculare , poluare sau cum naibi i se mai spune , din vara anului trecut .

Multa bafta .

Link to comment
Share on other sites

@Kosty vezi la sv la mall unde se fac acum inmatricularile sunt birouri de acte, chiar pe langa cei cu inmatricularile. ce trebuie sa faci tu ca nu pot ei este sa traduci si sa legalizezi brieful si contractul de vanzare cumparare si sa ai asigurarea valabila macar din ziua in care te duci la ei dupa nr, daca nu chiar cu 1-2 zile mai devreme sau daca mai ai asigurarea de la nr provizorii valabila te duci cu 2 asigurari, cea de la nr provizorii si cea pt nr definitive.
Link to comment
Share on other sites

Raspuns pentru roco123

 

nu am tradus ,doar copiile , dar azi deja s-au schimbat regulile , am fost sa depun acte pentru o masina care nu are RAR , luni a fost logodnica si a depus actele pentru 2 masini fara RAR ,copie brief, copie nr.straine,cerere tip , si copie buletin , doar atat, si azi cand am fost a zis ca trebuie cica declaratie legalizata de notar, m-am certat cu ei ,ca domnule am fost luni si am mai depus si a fost ok asa , nu au vrut sa accepte. trebuie sa pun si declaratia aia legalizata si apoi ma iau in evidenta lor. birocratia asta .

Edited by doruvlad
Link to comment
Share on other sites

Raspuns pentru roco123

 

nu am tradus ,doar copiile , dar azi deja s-au schimbat regulile , am fost sa depun acte pentru o masina care nu are RAR , luni a fost logodnica si a depus actele pentru 2 masini fara RAR ,copie brief, copie nr.straine,cerere tip , si copie buletin , doar atat, si azi cand am fost a zis ca trebuie cica declaratie legalizata de notar, m-am certat cu ei ,ca domnule am fost luni si am mai depus si a fost ok asa , nu au vrut sa accepte. trebuie sa pun si declaratia aia legalizata si apoi ma iau in evidenta lor. birocratia asta .

Mersi

 

La naiba, ca eu nu mai am chitanta de numere rosii de germania.

Dar am rar din noiembrie... Vad eu cum fac, merg maine <_<

Mersi

Link to comment
Share on other sites

persoana respectiva avea RAR-ul facut in ianuarie. la tine fiind facut RAR-ul in noiembrie poaet e alta situatia. cine stie...

sal cu aktele aste ce euro credeti ca imi ese?eu as vrea euro 2

Eu cred ca euro 1...e un 318i din 9o cu plecare din 92 din cate vad eu...deci dupa parerea mea are motor m40 deci euro1 sau dupa cum se joaca astia de la rar am vazut si non euro la m40...daca motorul e schimbat si e pus m43 e euro 2 sigur

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.