Jump to content

spranceana de pe far la e60


Recommended Posts

sper sa stie cineva lucrul asta !!!

am vandut farurile fara xenon de pe un e60 si mi am pus altele cu xenon dar am uitat sa identific cele 3 fire ptr pozitie ( 2 ptr becuri si unul ptr spranceana galbena )... asa ca poate stie cineva ce culoare are firul care alimenteaza spranceana galbena la un far fara xenon !!!!

multumesc !!!

Link to comment
Share on other sites

este vorba de firele care intra in mufa farului si azi am probat pe rand firele si pentru spranceana sunt ALB+ROSU pe partea stanga si ALB + NEGRU ptr mufa din dreapta

pe idrive apare eroare ceva de genul "rear light failure " daca nu merg sprancenele !!

se poate inchide topicul !!!

Link to comment
Share on other sites

da intradevar spranceana este alimentata de cele 2 fire negre care ies din far si intra inapoi intr o mufa dar eu nu intrebam de acele fire ci de cele care intra in far din instalatia electrica a masinii

in mufa mare sunt 7 fire ( mufa cea mare din spate farului):

-3 sunt de 1.5mm diametru

-4 sunt de 0.75 mm diametru

eu am inlocuit farurile fara xenon cu unele facelift - bixenon (cum e cel din poza) si pierdusem schema cu firele !!!!

dar am incercat pe rand si acum stiu fiecare ce rol are !!

Link to comment
Share on other sites

da intradevar spranceana este alimentata de cele 2 fire negre care ies din far si intra inapoi intr o mufa dar eu nu intrebam de acele fire ci de cele care intra in far din instalatia electrica a masinii

in mufa mare sunt 7 fire ( mufa cea mare din spate farului):

-3 sunt de 1.5mm diametru

-4 sunt de 0.75 mm diametru

eu am inlocuit farurile fara xenon cu unele facelift - bixenon (cum e cel din poza) si pierdusem schema cu firele !!!!

dar am incercat pe rand si acum stiu fiecare ce rol are !!

 

spune-mi si mie te rog cum ajung la becul de la angel , ca de dimineata mi-a aparut o eroare pe idrive " lumina de parcare din stanga fata arsa" sau ceva de genul asta si un bec galben in bord. bineinteles ca nu-mi mai marge angel eyes-ul dupa stanga si sper sa fie doar de la bec.

mai e si frigul asta afara si duminica!!

Edited by baronu25
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ii destul de greu sa schimbi becul la angel eyes , de recomandat ar fi sa se dea jos farul, si asa o sa reusesti sa il scoti afara, si pe urma vei vedea ce greu este de pus la loc... de identificat se identifica, are soclu maro, si este sub becul de la faza lunga
Link to comment
Share on other sites

Am schimbat eu becurile de Angel Eyes acum 2 zile la mine (E60 far cu xenon) cu KIT BMW LED MARKER fara sa dau farul jos sau alte complicatii.

Am desfacut capacul dupa care am scos becul de faza lunga ca sa pot lucra mai usor iar cel de pozitie este sub el.

Intradevar am stat cam 30 min. la ambele pentru ca a fost prima data dar acum nu cred ca imi ia mai mult de 10-15min(ambele),trebuie putina rabdare si manute mai de "ginecolog" :) <_<

Se vad super si nu dau nici o eroare in i-drive.

Link to comment
Share on other sites

Am schimbat eu becurile de Angel Eyes acum 2 zile la mine (E60 far cu xenon) cu KIT BMW LED MARKER fara sa dau farul jos sau alte complicatii.

Am desfacut capacul dupa care am scos becul de faza lunga ca sa pot lucra mai usor iar cel de pozitie este sub el.

Intradevar am stat cam 30 min. la ambele pentru ca a fost prima data dar acum nu cred ca imi ia mai mult de 10-15min(ambele),trebuie putina rabdare si manute mai de "ginecolog" :) <_<

Se vad super si nu dau nici o eroare in i-drive.

 

se poate, ...ce motor ai ??? si eu am schimbat zilele trecute becurile la angel cu led, si imi spunea tipul care lea schimbat ca el a mai lucrat inainte la e60 dar a reusit sa dea jos becul fara sa demonteze farul, si a zis ca era un 520 sau . poti sa pui o poza cu tipul ledului, la mine a trebuit sa imi lase pe fir si becul original ca altfel da eroare, asa ca a scos fire la ambele faruri in compartimentul motor unde sau montat becurile alea ce erau inainte la angel eyes, a spus ca ori este varianta asta ori sa imi puna ceva condensator sau nustiu ce ca sa nu dea eroare si ca asa cu becuri este cel mai ok...

 

pune o foto cu tipul becului si cu masina sa vedem cum se vede mersii

Link to comment
Share on other sites

am schimbatbecurile de la angel atunci dar nu am mai postat aici.

e cam ce spune @BYBY: a 2-a oara faci operatiunea foarte repede plug&play. nu am lasat becul vechi legat . 530d. primul far l-am dat jos , dar la al 2-lea am schimbat becul fara sa il dau jos. am faruri cu xenon pe scurta si auto adaptive. ziua nu prea se vad . nu sunt mai puternice decat cele OM , sunt doar culoare alba!

Edited by baronu25
Link to comment
Share on other sites

Nu am lasat nici un bechi vechi legat ce am pus acum vine cu un fel de adaptor de la mufa originala la mufa de pe LED.Nu da nici o eroare a mers din prima perfect si nu trebuie nici o modificare facuta.

Asa arata ce am pus eu.

post-12423-1238276381_thumb.jpg

Edited by BYBY
Link to comment
Share on other sites

Nu am lasat nici un bechi vechi legat ce am pus acum vine cu un fel de adaptor de la mufa originala la mufa de pe LED.Nu da nici o eroare a mers din prima perfect si nu trebuie nici o modificare facuta.

Asa arata ce am pus eu.

 

@Sergiu era cu becul lasat . la fel arata si led-urile mele , numai ca mufele la mine se potrivesc la fix, adaptorul care era in cutie impreuna cu led-urile se folosea la modele mai vechi (e39)

Link to comment
Share on other sites

ok, mersii mult, la mine a fost o altfel de operatie, la mine am scos becul original si in soclul original am montat led marker, in consecinta trebuia facut ceva ca sa nu apara eroare, asa ca singura varianta era sa las becul care era inainte la angel sau sa pun un condesator, si am ales varianta sa am lumina in compartimentul motor...
Link to comment
Share on other sites

Nu am lasat nici un bechi vechi legat ce am pus acum vine cu un fel de adaptor de la mufa originala la mufa de pe LED.Nu da nici o eroare a mers din prima perfect si nu trebuie nici o modificare facuta.

Asa arata ce am pus eu.

 

Sunt niÂşte porcĂŁrii, s-au ars 4 sau 5 leduri ĂŽn 6 luni.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Cât te-a costat?

 

PoĂži posta o pozĂŁ cu ele aprinse?

 

a fost 2 milioane toata smecheria, si a lucrat omul un pic deoarece a trebuit sa adapteze ledurile respective in soclul original pentru angeleyes, si a tras fire de la fiecare far in compartimentul motor unde mia legat becurile vechi, pentru a nu da eroare, acum ma gandeam sa imi fac rost de doua semnalizari laterale de la ceva model mai vechi si care sa le prind undeva in compartimentul motor sa stea fixe si sa fie in siguranta becurile, si cu un drum am lumina la motor... <_<

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.