Jump to content

Problema MARE la un e39 la cutie (tiptronic)


Recommended Posts

Am luat de curand un e39 525i si nu mai imi merge cutia,cel care o avea mergea numai cu treptele 1 2 si 3 la a 4a sarea din viteze la neutru,acum nu mai merge deloc intra in treapta 1 sau marsalier o accelerez si abea pleaca cu un miros urat.ce e de facut,ce imi recomandati ????Precizez ca este cutie automata (tiptronic sau steptronic nu stiu sigur,sa nu radeti de mine) Edited by kello
Link to comment
Share on other sites

Daca te ajuta cu ceva, am sa iti dau niste preturi valabile saptamana trecuta.

 

Cutie noua la AB, vine intre 4-7 zile lucratoare, pret total factura 18.141 RON, dar a fost inclus si un filtru epurator si manopera de schimbare a lui. Garantie cutie: 18 luni, fara limita de km.

 

Reparat cutie la Timisoara, pret de la 2500 euro, garantie 6 luni("in functie de sofer") , la care se adauga costul pentru platforma. Tipul de la Timisoara zice ca schimba si convertizorul, dar ma indoiesc sincer. Eventual doar daca reconditioneaza el cumva convertizoarele uzate.

 

Reparat cutie la Bucuresti la Alex(prieten al lui Ciupanezu) reparatia incepe de la 1600 euro, la care se adauga eventual convertizorul(unul nou e cam 2000 euro), si alte eventuale care necesita inlocuire. Garantie 6 luni, fara limita de km.

 

 

Eu am pus cutie noua la AB, la Iasi. Daca te hotarasti pe cutie noua suna la toate centrele AB, ca sunt diferente de pana la 40 milioane intre ele.<_<

 

La tine fiind benzina, cuplul e mult mai mic, deci in afara de discuri nu cred sa mai fie si altceva busit. Pentru asta iti recomand reparatia la Alex. Se folosesc kitt-uri de reparatie (nu stiu exact ce contine acest kitt, dar banuiesc ca are toate piesele supuse cel mai mult uzurii).

 

Sa ne tii la curent.

Link to comment
Share on other sites

ReparaĂžia nu ĂŽncepe de la 1600 € ci de la 1000 €.

 

Asta era În cazul tãu pentru cã se gândea cã blocul hidraulic ar putea fi stricat dacã ºi convertizorul era stricat.

 

Faza cu cel din TimiÂşoara mi se pare ĂžeapĂŁ maximĂŁ..

Iar preĂžul pentru cutia nouĂŁ mi se pare obscen.

Filtrul epurator costã 120 Ron ºi se schimbã În 15 min, chiar acum câteva zile am schimbat unul. <_<

La 180 milioane, ce mai conteazĂŁ un filtru epurator? :)

Link to comment
Share on other sites

ReparaĂžia nu ĂŽncepe de la 1600 € ci de la 1000 €.

 

Asta era În cazul tãu pentru cã se gândea cã blocul hidraulic ar putea fi stricat dacã ºi convertizorul era stricat.

 

 

Se poate si sa fi inteles eu gresit. E adevarat, pretul pentru o cutie noua este ff mare, insa...

Link to comment
Share on other sites

NU se merita sa o repar pe cea de pe masina,o sa ii pun cutie manuala si am rezolvat problema,treaba e ca dai o galagie de bani si nu ai nici o garantie ca nu o sa ii mai dai inca odata.O sa revine cu niste poze cand o sa fac. Edited by kello
Link to comment
Share on other sites

pai ai zis ca l-ai schimbat si tu, de aia te-am intrebat! poate l-ai schimbat la alta maisina :)

 

L-am schimbat la un E38 730d. <_<

 

NU se merita sa o repar pe cea de pe masina,o sa ii pun cutie manuala si am rezolvat problema,treaba e ca dai o galagie de bani si nu ai nici o garantie ca nu o sa ii mai dai inca odata.O sa revine cu niste poze cand o sa fac.

 

O cutie recondiĂžionatĂŁ are garanĂžie de un an.

 

O cutie sh nu are garanĂžie.

Link to comment
Share on other sites

pai ai zis ca l-ai schimbat si tu, de aia te-am intrebat! poate l-ai schimbat la alta maisina :bashwall:

 

L-am schimbat la un E38 730d. :)

 

NU se merita sa o repar pe cea de pe masina,o sa ii pun cutie manuala si am rezolvat problema,treaba e ca dai o galagie de bani si nu ai nici o garantie ca nu o sa ii mai dai inca odata.O sa revine cu niste poze cand o sa fac.

 

O cutie recondiĂžionatĂŁ are garanĂžie de un an.

 

O cutie sh nu are garanĂžie.

 

Stiu,o sa o tin si pe cea automata si cand voi dispunde de ceva mai multi euro am sa o rezolv si pe aia si o sa o pun pe masina,pana atunci merg cu cea manuala,toata operatia ma costa 600 e (piese,montaj si ambreaj nou)

 

Renunti la avantajul cutiei automate? <_<

 

Nu am ce sa fac momentan,trebuie sa merg cu masina si nu mai sunt bani de facut cea automata.

Link to comment
Share on other sites

in primul rand ma scuzati ca postez aici dar nu am gasit un alt topic asemanator, si nu mai avea rost sa incep altul pt o intrebare....putin stupida cred eu.

la bord e39 din 1996 cutie manuala, in dreapta jos apar acele cifre/numere :prdn si 12345. i-am facut testul nr 2 si mi se aprind, dar in mers ar trebui sa fie aprins unul din ele (spre ex. cand sunt in viteza a 3-a sa se aprinda 3??). va multumesc

 

 

un filmulet cu testul nr 2 Edited by turmentatu
Link to comment
Share on other sites

stie cineva cam cat ar costa doar discurile de ambreiaj la o cutie steptronic zf de benzinar 5hp... ? ma gandesc ...preventiv, mai ales dupa ce i-am schimbat saptamana trecuta grupul <_< :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.