Jump to content

Unde gasesc Ionizare In RO


Recommended Posts

Am vazut cateva masini care au venit cu geamurile spate din fabrica Ionizate negru. La vizibilitate day/night au nota 10% si se vad si frumos din exterior

 

1. imi plac geamurile negre pe masina

2. Printr-un geam ionizat se vede mult mai bine noaptea.

 

Pe unde am aruncat un ochi am vazut ca se ionizeaza numai argintiu spre oglinda. Folie am avut si no-name si 3M si noaptea nu-i prea placut sa te uiti stanga dreapta prin geam desi inca stau bine cu vederea.

Unde gasesc o firma sa faca Ionizare neagra?

Edited by ziemenz
Link to comment
Share on other sites

Toata lumea stie dacia 69-TAU <_<

Sar`mana, o sa incerc un drum zilele astea sa vad ce preturi au.

Cred ca se merita mai mult Ionizare black decat Ionizare argintie sau decat folia Llumar, 3M, etc.

 

Mai ales in ultima poza pus de TAU se vede clar diferenta de vizibiliate din interior->exterior

Edited by ziemenz
Link to comment
Share on other sites

Am fost la GIP, alias PANORAMA.

Prima oara am vazut geam simplu ionizat si arata argintiu gen oglinda.

Pe urma in biroul unde primesc clientii am vazut alt geam cu tenta verde din fabrica cum au majoritatea bmw-urilor ionizat la 70% si arata suuuuuuuuuuuuuper, nu se vedea nici argintiu nici oglinda ... doar negru.

 

Ionizare

Pt bmw in 4 usi costa 500 ron spatele + 150 ron fata cu acte bineinteles. (Aici intra si mana de lucru, desfacut fete de usi, lipit luneta, montaj la loc)

Pt coupe era 450 spate + 150ron fata.

 

Folia per total era cu 50 ron mai scumpa fata de ionizare.

 

Se lucra profesional, la E36 mi s-a spus ca se da luneta jos pentru montat folie pentru ca nu se putea intinde pe tot geamul din cauza spatiilor mici de langa stalpi, plafon, etc.

Toate masinile care-i puneau folie aveau fetel de usi, chedere date jos. O lucrare dureaza cam 3-3.5 ore.

 

 

Maine imi dau luneta jos <_< poate am timp sa fac si un tutorial.

Edited by ziemenz
Link to comment
Share on other sites

se pot face si mai inchise la culoare, dar nu negru... asa ca poate fi evitat si efectul oglinda, doar ca nu se poate obtine o intunecare foarte mare a geamurilor...

 

eu de exemplu, le-am facut la SEND'92 in Pitesti... dar am insistat sa nu fie foarte mare "inchiderea"...

 

drept pentru care au iesit cu indice de vizibilitate redusa 10%...

 

cei care imi stiti masina, ati putut observa ca e aprape insesizabila prezenta cuiva in habitaclu...

 

insa efectul anti-UV face toti banii, mai ales pe caldurile alea toride de vara...

Link to comment
Share on other sites

se pot face si mai inchise la culoare, dar nu negru... asa ca poate fi evitat si efectul oglinda, doar ca nu se poate obtine o intunecare foarte mare a geamurilor...

 

eu de exemplu, le-am facut la SEND'92 in Pitesti... dar am insistat sa nu fie foarte mare "inchiderea"...

 

drept pentru care au iesit cu indice de vizibilitate redusa 10%...

 

cei care imi stiti masina, ati putut observa ca e aprape insesizabila prezenta cuiva in habitaclu...

 

insa efectul anti-UV face toti banii, mai ales pe caldurile alea toride de vara...

 

cat te-a costat operatia?

Link to comment
Share on other sites

din cei care au avut geamuri fumurii ionizate la GIP srl sau send 92 ne spune cineva cum se comporta dupa1-2-3 ani unde este dezaburirea lunetei? sau daca le stergi mai des cu o laveta si cu spirt sau ceva de curatat din comert?

sigur prin folia 3m vezi mai bine ca prin geamuri ionizate la acelasi coeficient de transparenta!

nu am vazut geamuri ionizate"black" prin care sa nu se vada in masina. sau mai bine zis nu sunt negre negre.

dintre ionizat si folie 3m am ales si as alege intotdeauna folia.

Am avut 3 masini cu geamuri ionizate si mai multe cu folie. asa ca nu vb din auzite!

Link to comment
Share on other sites

se pot face si mai inchise la culoare, dar nu negru... asa ca poate fi evitat si efectul oglinda, doar ca nu se poate obtine o intunecare foarte mare a geamurilor...

 

eu de exemplu, le-am facut la SEND'92 in Pitesti... dar am insistat sa nu fie foarte mare "inchiderea"...

 

drept pentru care au iesit cu indice de vizibilitate redusa 10%...

 

cei care imi stiti masina, ati putut observa ca e aprape insesizabila prezenta cuiva in habitaclu...

 

insa efectul anti-UV face toti banii, mai ales pe caldurile alea toride de vara...

 

cat te-a costat operatia?

cat am dat eu sau cat costa ? <_>

 

un sedan e in jur de 100-120 eur... dar trebuie sa ma documentez pt un pret exact ...

Link to comment
Share on other sites

din cei care au avut geamuri fumurii ionizate la GIP srl sau send 92 ne spune cineva cum se comporta dupa1-2-3 ani unde este dezaburirea lunetei? sau daca le stergi mai des cu o laveta si cu spirt sau ceva de curatat din comert?...

 

Am avut ionizare de la send '92 aproape 2 ani,nici o problema la geamuri.In schimb imi ploua pe la luneta,am urmat indicatiile intocmai dupa ce mi-au lipit luneta,am stat 2 ore acolo,iar pe drum nu am deschis nici un geam,pt a nu presa curentul de aer luneta,din interior spre exterior.Geamurile ionozate se sterg cu tifon inmuiat in spirt,fara solutii de curatat geamuri!Ionizarea asta e un fel de praf de argint(n-am retinut exact),mi-a zis un tip care lucra acolo.

Problema cu luneta am rezolvat-o singur.Subliniez ca nu era BMW.

Link to comment
Share on other sites

la cluj este o firma... si-a facut un preten de al meu la masina... si au iesit super belea, din pacate nu stiu numele firmei dar multi din valcea au facut drumul asta. cu baiatul asta nu pot inca sa vb pt ca a fost vizitat de DIICOT pe acasa si.....
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
din cei care au avut geamuri fumurii ionizate la GIP srl sau send 92 ne spune cineva cum se comporta dupa1-2-3 ani unde este dezaburirea lunetei? sau daca le stergi mai des cu o laveta si cu spirt sau ceva de curatat din comert?...

 

Am avut ionizare de la send '92 aproape 2 ani,nici o problema la geamuri.In schimb imi ploua pe la luneta,am urmat indicatiile intocmai dupa ce mi-au lipit luneta,am stat 2 ore acolo,iar pe drum nu am deschis nici un geam,pt a nu presa curentul de aer luneta,din interior spre exterior.Geamurile ionozate se sterg cu tifon inmuiat in spirt,fara solutii de curatat geamuri!Ionizarea asta e un fel de praf de argint(n-am retinut exact),mi-a zis un tip care lucra acolo.

Problema cu luneta am rezolvat-o singur.Subliniez ca nu era BMW.

Pulberea aplicata provine dintr-un electrod de inox de puritate foarte mare si este aplicata in vid sub actiunea curentului electric.revenirea la un geamul initial se face prin spalarea acestuia cu o solutie de acid clorhidric

Link to comment
Share on other sites

din cei care au avut geamuri fumurii ionizate la GIP srl sau send 92 ne spune cineva cum se comporta dupa1-2-3 ani unde este dezaburirea lunetei? sau daca le stergi mai des cu o laveta si cu spirt sau ceva de curatat din comert?

 

Am lucrat cu SEND92 din Pitesti la Espero. Am vandut masina dupa vreo 4 sau 5 ani de la ionizare, nu mai retin exact. Nu am avut nici o problema, nici cu curatarea ionizarii si nici cu apa in masina (luneta a fost desprinsa si apoi relipita pe caroserie). Am revazut masina si acum, la aproape 10 ani de la ionizare si, de asemenea, nici o problema. Nu stiu daca lucreaza la fel de serios ca si la inceput. Eu am facut parte din "generatia de cobai" ai firmei lui Durdui.

Link to comment
Share on other sites

As vrea sa imi fac si eu asa ceva la viitoarea masina

Intrebarea este:cum se vede din interior spre exterior,o comparatie intre ambele procedee,ionizare si folie.

De de la cineva am inteles ca se vede ca un geam stock,neumblat la el.

Ce firme imi recomandati?

Multumesc.

b

Link to comment
Share on other sites

As vrea sa imi fac si eu asa ceva la viitoarea masina

Intrebarea este:cum se vede din interior spre exterior,o comparatie intre ambele procedee,ionizare si folie.

De de la cineva am inteles ca se vede ca un geam stock,neumblat la el.

Ce firme imi recomandati?

Multumesc.

b

 

nu se vede caun geam stock. si folia si ionizarea estompeaza vizibilitatea.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.