Jump to content

cam cat ar costa reparatia?


BoSy

Recommended Posts

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca o sa iei piese din dezmembrari nu cred ca sari de 3000 de euroi reparatia(gasesti o gramada de piese originale din dez.la preturi foarte mici) Cu 1000 de euroi cumperi o fata complect echipata(care are tot pe ea si ultimul plastic),te m-ai costa tinichigeria maxim 7-8 sute plus vopsit fata un kg. vopsea+lac 650 lei +manopera 3-4 milioane de piesa,asta daca cauti tu piesele si materialele . Edited by nel
Link to comment
Share on other sites

ce-mi place cum isi dau cu parerea aici anumite "gaini" despre reparat masini, masina asta daca ai cat de cat habar o poti repara cu bani foarte putini... auzi la unul ca o scris mai sus ca reparatia masini costa 5000 de euro,

la cat de mult va stiti la masini is 100% sigur ca o mare parte dintre voi au masini care candva au fost dauna totala si voi habar nu aveti

Partial ai dreptate, dar gandeste-te ca omul a spus ca are un airbag sarit.Asta inseamna : calculator airbag, airbag volan, spirala volan.Numai asta costa cel putin 1500 euro. Bineinteles ca exista si varianta : volan din dezmembrari si scoaterea ledului de la martorul de airbag. Dar asta nu mai inseamna ca ai reparat masina. Plus ca daca o vinzi unuia care isi va da seama te poate da in judecata pt vanzare cu vicii ascunse.Sunt convins ca multi nu ati mai auzit de asta dar eu cunosc un caz de genul asta si vanzatorul a scos multi bani din buzunar.Cumparatorul a facut rost de la firma de asigurari de o hartie care dovedea ca masina a fost avariata si a avut airbagurile sarite.Apoi a fost la un expert care i-a confirmat ca masina nu are airbaguri functionale. Finalul l-am spus mai sus.

Link to comment
Share on other sites

ce-mi place cum isi dau cu parerea aici anumite "gaini" despre reparat masini, masina asta daca ai cat de cat habar o poti repara cu bani foarte putini... auzi la unul ca o scris mai sus ca reparatia masini costa 5000 de euro,

la cat de mult va stiti la masini is 100% sigur ca o mare parte dintre voi au masini care candva au fost dauna totala si voi habar nu aveti

 

 

desteptule , gaina esti tu cu cine vrei 1 la mana 2 la mana iti arat masina care a fost lovita in fata , radiatoare , capota , faruri , spoiler , parbriz lonjeroane strambe , stalp stanga , airbag`uri sarite , aripile , toate schimbate noi lo dus pe om linistit la 4 mii si ceva , nu vorbesc din fabule , omul este si la noi pe forum si ar fi cazul sa iti ti arfele acasa!

Link to comment
Share on other sites

De cele mai multe ori sunt schimbate inutil.

 

Ai dreptate!

 

In mod normal se fac teste la socuri mecanice. Sunt unele componente electronice care pot ceda din cauza socurilor.

 

Partea functionala a unui calculator de airbag are posibilitatea de a se autodiagnostica deci daca este afectat se va vedea imediat.

 

Se recomanda schimbarea pentru ca unele elemente pasive din interiorul unui circuit pot crapa. Sunt elemente pasive care nu au rol functional ci au rol de a proteja in cazuri extreme ECU-ul respectiv si nu se pot diagnostica singure.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am patit-o si eu azi. Maine ma duc cu ea la casco, sper sa o repar la Banat Car - BMW, Timisoara. Am full CASCO la BCR.

A intrat un tampit cu un Audi in mine, nu s-a asigurat si mi-a distrus usa fata stanga, putin usa stanga spate, aripa fata stanga putin infundata, geamul la usa soferului probabil ca e spart in interior ca nu se mai inchide si erau cioburi pe prag. Pragul si stalpul pe partea stanga putin indoite.

Cei de la bmw mi-au zis ca toate astea trebuie inlocuite inclusiv stalpul si pragul taiat si inlocuite iar...

O parere ceva de la voi, Cum va arata masina dupa repartie.

E vorba de un 525d A 2006, inca in garantie dar asta nu prea conteaza

Link to comment
Share on other sites

Am patit-o si eu azi. Maine ma duc cu ea la casco, sper sa o repar la Banat Car - BMW, Timisoara. Am full CASCO la BCR.

A intrat un tampit cu un Audi in mine, nu s-a asigurat si mi-a distrus usa fata stanga, putin usa stanga spate, aripa fata stanga putin infundata, geamul la usa soferului probabil ca e spart in interior ca nu se mai inchide si erau cioburi pe prag. Pragul si stalpul pe partea stanga putin indoite.

Cei de la bmw mi-au zis ca toate astea trebuie inlocuite inclusiv stalpul si pragul taiat si inlocuite iar...

O parere ceva de la voi, Cum va arata masina dupa repartie.

E vorba de un 525d A 2006, inca in garantie dar asta nu prea conteaza

 

Stiu pe cineva care a avut stalpul indoit si cei de la Banat Car au vrut sa-l schimbe. Omul nu a acceptat si stalpul a fost "tras" si indreptat. A scapat fara suduri la masina si inlocuiri de stalpi.

 

In functie de cat de indoita este masina poate poti scapa si fara suduri la stalpi.

 

Pune eventual si niste poze...

Link to comment
Share on other sites

Am patit-o si eu azi. Maine ma duc cu ea la casco, sper sa o repar la Banat Car - BMW, Timisoara. Am full CASCO la BCR.

A intrat un tampit cu un Audi in mine, nu s-a asigurat si mi-a distrus usa fata stanga, putin usa stanga spate, aripa fata stanga putin infundata, geamul la usa soferului probabil ca e spart in interior ca nu se mai inchide si erau cioburi pe prag. Pragul si stalpul pe partea stanga putin indoite.

Cei de la bmw mi-au zis ca toate astea trebuie inlocuite inclusiv stalpul si pragul taiat si inlocuite iar...

O parere ceva de la voi, Cum va arata masina dupa repartie.

E vorba de un 525d A 2006, inca in garantie dar asta nu prea conteaza

 

Stiu pe cineva care a avut stalpul indoit si cei de la Banat Car au vrut sa-l schimbe. Omul nu a acceptat si stalpul a fost "tras" si indreptat. A scapat fara suduri la masina si inlocuiri de stalpi.

 

In functie de cat de indoita este masina poate poti scapa si fara suduri la stalpi.

 

Pune eventual si niste poze...

 

O sa trec maine pe-acolo sa vad ce pot face. O sa fac si niste poze. Maine imi fac si cei de la CASCO poze pt dosar. Azi l-am deschis, n-au fost probleme. Stalpul in sine nu are mai nimic, cred, pragul este putin infundat...

Link to comment
Share on other sites

am primit un raspuns. Masina are motorul si cutia de viteze sparte. Culmea, cei de la asigurari sustin ca masina se repara si nu este dauna totala. Vor sa mi-o trimita intr-un service de-al lor...Eu zic ca asta e prosteala pe fata!
Link to comment
Share on other sites

am primit un raspuns. Masina are motorul si cutia de viteze sparte. Culmea, cei de la asigurari sustin ca masina se repara si nu este dauna totala. Vor sa mi-o trimita intr-un service de-al lor...Eu zic ca asta e prosteala pe fata!

 

 

motor + cutie noua = 10 de euro cu discount

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

parerea mea este ca mai bine schimbi caroseria si faci acte de recarosare si iesi mai bine din orice punct de vedere si nu apare nici unde ca masina a fost lovita sunt multe masini care au fost dezmembrate far a fi lovite dac te intereseaza stiu eu un 525 d la dezmembrat , ori cat te chinui din lovitura asta nu mai iasa ca noua oricat te chinui nu are rost sa iti bati joc de bani si sa nu iasa bine ,bafata sa alegi cea mai buna solutie

 

suna la numarul asta si te intelegi cu el 0721228525

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.