Jump to content

DIY: Instalare volan MFL


.Bogdan

Recommended Posts

Salut baieti! Am si eu 2 dileme:

1 - La un E46 320d din 1999 la care am volan in 3 spite fara comenzi (modelul care e si pe E36) se poate pune volan de pe E39 cel in 4 spite cu comenzi?(daca da, de ce am nevoie in plus...cabluri etc.)

2 - Daca am montat cd aftermarket (Pioneer) imi vor functiona comenzile de pe volan? (cd-ul e montat cu adaptor plug and play...firele nu au fost taiate)

Multumesc anticipat!

Edited by arthur_nikool
Link to comment
Share on other sites

Salve, am bmw e46 320d 06/1999, am volan in 3 spite cu airbag triunghiular, am posibilitatea sa achizitionez un volan asemanator dar cu comenzi si fara airbag(la cererea mea), merge sa pun airbagul meu pe cel cu comenzi(forma airbagului este aceias), si merge sa montez volanul acela pe modelul meu de e46 cu succes. In cazul in care se poate monta, pt a fi functionale comenzile audio si pilotul automat, necesita o instalare sau activare electronica(adica trebuie sa ma duc la un service sami conecteze masina la un laptop sami activeze volanul?)?
Link to comment
Share on other sites

Salve, am bmw e46 320d 06/1999, am volan in 3 spite cu airbag triunghiular, am posibilitatea sa achizitionez un volan asemanator dar cu comenzi si fara airbag(la cererea mea), merge sa pun airbagul meu pe cel cu comenzi(forma airbagului este aceias), si merge sa montez volanul acela pe modelul meu de e46 cu succes. In cazul in care se poate monta, pt a fi functionale comenzile audio si pilotul automat, necesita o instalare sau activare electronica(adica trebuie sa ma duc la un service sami conecteze masina la un laptop sami activeze volanul?)?

 

 

da merge, trebuie sa tragi niste fire daca nu ai avut comenzi.

exact ca la postul 1.

Link to comment
Share on other sites

Salve, am bmw e46 320d 06/1999, am volan in 3 spite cu airbag triunghiular, am posibilitatea sa achizitionez un volan asemanator dar cu comenzi si fara airbag(la cererea mea), merge sa pun airbagul meu pe cel cu comenzi(forma airbagului este aceias), si merge sa montez volanul acela pe modelul meu de e46 cu succes. In cazul in care se poate monta, pt a fi functionale comenzile audio si pilotul automat, necesita o instalare sau activare electronica(adica trebuie sa ma duc la un service sami conecteze masina la un laptop sami activeze volanul?)?

cum spunea si Gabi, merge...

iti mai trebuie un cablaj pt retrofitul asta cu 3 fire/4 pini .

nu ai nevoie de nicio activare, doar firele introduse corect.

vad ca esti din Buc., daca vrei sa te ajut, intr-o ora n-avem ce face...

Link to comment
Share on other sites

Salutare la toata lumea. Imi pare rau ca poate mai pun aceeasi intrebare ca si altcineva de pe forum dar de unde as putea comanda cablul retrofit? Exista undeva pe net vreun site sau stie cineva vreun numar de telefon? Help pls!!!! Am un 320d FL din 2001, am facut rost de comenzi si de cablul micut de la volan si ma gandeam sa imi fac eu restul dar parca ce e original ramane original. Multumesc!!
Link to comment
Share on other sites

Astazi mi-a venit cablul retrofit pentru comenzi si pilot si l-am montat. Totul a decurs perfect pana unde trebuia sa leg firul pentru pilot in cutia din capota. Nu se potrivea pinul de pe fir cu locasul din mufa. Ma refer la firul micut care vine in pachet si are un capat liber. Am reusit si sa rup pinul dar am rezolvat relativ usor. Am cositorit firul direct pe pin. A trebuit sa modific putin pinul ca sa incapa in mufa dar pana la urma am reusit. Functioneaza perfect totul. Am montat pe BMW E46 320d face lift din 2001. Cablul l-am comandat de la Groza Dan de la Cluj si a venit cam intr-o saptamana. Pentru cine vrea sa isi monteze comenzi si pilot recomand cumpararea cablului retrofit original si urmarea instructiunilor de la post-ul 1 date de BOBO. Nu o sa aveti batai de cap decat daca patiti ca mine cu pinul din capota. Daca aveti intrebari nu ezitati sa imi lasati un mesaj. Bafta!!!
Link to comment
Share on other sites

Am si eu o problema.Am vrut astazi sa montez un volan pe 320d/2004 si m-am blocat la pinul care trebuia legat la motor (pinul 37)Am mai facut operatia la 318d/2002 m47 si am folosit pini de la mufa de sub volan care s-au potrivit perfect(am facut eu cablajul).La 320d/2004 m47n nu intra acel pin.Puteti sa-mi spuneti ce pn are pinul respectiv de la motor sau unul care se potriveste ?

Trebuie sa fac operatiunea pana vineri ca plec in concediu.

Orice parere este binevenita .

Merci.

Link to comment
Share on other sites

vezi ca pini astia au un opritor (stg sau drp) care se mufeaza in mufa sa nu mai iasa..daca nu ai cel potrivit nu-l poti insera in mufa si mai este aspectul cu marimea pinului care trebuie sa sa poata infige liber(afara din mufa ,deci independent) in mufa(pin) ecu Edited by gelu_bmw
Link to comment
Share on other sites

Pai e clar ca nu am pinul potrivit.Eu vreau sa fac rost de un pin care sa intre perfect la pinul 37.Part number ca sa pot sa-l comand.

Si nici nu am reusit sa desfac mufa(doar am glisat opritorul si am scos mufa cu totul ,nu am reusit sa dezmembrez mufa ca sa ajung mai usor la pinul 37)Orice idee este bine venita.

Link to comment
Share on other sites

pinul mama care trebuie in situatiile cu mufari in poz.37 are orificiul de contact putin mai mare si mai patratos...

 

http://realoem.com/bmw/diagrams/m/d/190.png

 

pt. contact in pin 27 - poz.1

 

pt. contact in pin 37 - poz.5

Link to comment
Share on other sites

Acuma vad si eu ca 5 este pentru pin 37 dar eu nu aveam idee cum arata.Acum l-am vazut si este cel din poza 5.Nici cei de la piese nu stiau dar m-am dus la electrician si mi-a dat unul imediat ca le stia cu ochii inchisi .

 

Oricum bine ca s-a lamurit problema pinilor.

Link to comment
Share on other sites

e46 coupe 318 2000 M43

 

am luat de la dezmembrari volan cu comenzi

am montat cele 3 fire, comenzi audio merg ok , dar pilotul nu se activeaza

 

cand pun contactul se aprinde in bord EML , ar trebui sa mearga direct ?

sau trebuia sa iau si restul de piese pentru acceleratie prin cablu ?

Link to comment
Share on other sites

e46 coupe 318 2000 M43

 

am luat de la dezmembrari volan cu comenzi

am montat cele 3 fire, comenzi audio merg ok , dar pilotul nu se activeaza

 

cand pun contactul se aprinde in bord EML , ar trebui sa mearga direct ?

sau trebuia sa iau si restul de piese pentru acceleratie prin cablu ?

 

 

trebuie si restul de piese pentru ca nu ai acceleratie electronica.

Link to comment
Share on other sites

Salut

Imi cer scuze , poate s-a mai pus intrebarea asta. Am un 320 d 2004 E 46 si am acasa trimul cu butoane si trebuie sa primesc si cablul ( de pe ebay).

Intrebarea mea este, in afara de acel trim si de cablu mai trebuie facuta si alta operatie pentru a activa pilotul automat? Cineva mi-a zis ca asta ar fi tot doar il pun si gata se activeaza singur.

Va multumesc

Link to comment
Share on other sites

Salut

Imi cer scuze , poate s-a mai pus intrebarea asta. Am un 320 d 2004 E 46 si am acasa trimul cu butoane si trebuie sa primesc si cablul ( de pe ebay).

Intrebarea mea este, in afara de acel trim si de cablu mai trebuie facuta si alta operatie pentru a activa pilotul automat? Cineva mi-a zis ca asta ar fi tot doar il pun si gata se activeaza singur.

Va multumesc

 

Daca masina a avut comenzi si vrei sa schimbi doar volanul nu mai trebuie facut nimic, daca nu a avut comenzi pe volan trebuie sa tragi 3 fire, citeste postul 1 si o sa vezi ce ai de facut, singura diferenta e ca la tine firul ce merge in calculatorul motorului se trage la pinul 37 din mufa cu 58 de pini.

Link to comment
Share on other sites

Nu a avut comenzi tocmai asta e. Nu schimb volanul ci doar partea de sus cu butoanele.

La masina mea fiind printre ultimele e46 cineva mi-a zis ca nu mai trebuie facut nimic decat decat acest trim cu butoane si cablul retrofit in rest cica are totul deja instalat.

Eu nu prea ma pricep asa bine si de asta intreb.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.