Jump to content

DIY: Instalare volan MFL


.Bogdan

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
Salve . Am un 320 Td 2001 136 cai . Am gasit comenzile de pus pe volan fara a schimba volanul. doar partea de sus cu butoane , inclusiv cablurile ( http://www.ebay.de/itm/Original-BMW-3er-E46-Nachrustsatz-MFL-Multifunktionslenkrad-Tempomat-NEU-/160842583268?pt=DE_Autoteile&hash=item2572f70ce4 ) . Nu prea ma pricep asa ca nu stiu daca masina mea are MFL , EML , etc . As fi recunascotor daca cineva imi poate confirma ca e compatibila piesa din link cu masina mea , si cu restul ma descurc eu ca no fi asa de greu de montat . Si ca tot suntem aici la comenzi , as vrea sa montez un casetofon de genul pe masina : http://www.ebay.it/itm/180922294871?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649 , credeti ca s-ar potrivi comenzile ? Edited by hipnotyyk
Link to comment
Share on other sites

Revin si eu cu o intrebare.

Am instalat trimul cu butoane pentru tempomat dar nu merge?

Trebuia sa se aprinda in bord becul verde pentru pilot si nu s-a aprins. Nici cand apas pe butoane nu se intampla nimic.

As vrea sa stiu daca mai trebuie activat sau facut altceva. Daca da cum?

Va multumesc

Link to comment
Share on other sites

Revin si eu cu o intrebare.

Am instalat trimul cu butoane pentru tempomat dar nu merge?

Trebuia sa se aprinda in bord becul verde pentru pilot si nu s-a aprins. Nici cand apas pe butoane nu se intampla nimic.

As vrea sa stiu daca mai trebuie activat sau facut altceva. Daca da cum?

Va multumesc

 

eu ti-am mai raspuns de cateva ori dar nu m-ai bagat in seama.

trebuie sa tragi niste fire, citeste postul 1.

Link to comment
Share on other sites

Sunt din germania. De asta am zis ca o sa ma duc la bmw. Daca eram in tara gaseam eu pe cineva pe forum. Acum 3 luni am fost la Bmw si am intrebat cat ma costa toata operatia cu piese si cu mana de lucru si mi-au zis 450€. Am luat de pe ebay trimul cu 30 lire si cablul cu 10€. Acum daca ma duc la ei doar pentru asta nu cred sa imi ia foarte mult. Dupa o sa postez.
Link to comment
Share on other sites

pai e FOARTE SIMPLU:

stii ce e aia o surubelnite in cruce ? dar una plata?

daca da, esti pe drumul cel bun...

citeste cu atentie primul post, eventual listeaza toti pasii si apoi da-i bataie !

ai nevoie de cablajul retrofit cu pini, care se introduc in mufa de sub volan si ajung la LCM si la DME (la compartimentul motor)

 

Sunt din germania.

mai exact de unde ? poate te trimit la un coleg din Syndikat... <_>

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut XXL,

 

As avea si eu cateva intrebari, am o masina similara cu colegul de mai sus, E46 318i 04/1999 cu volan in 4 spite.

 

1.Airbagul s-ar potrivi pe un volan tot in 4 spite dar cu comenzi?

2.As putea sa cumpar doar partea cu comenzi si sa o schimb la volanul actual?

3.Pentru tempomat, de unde as putea sa cumpar piesele, si este o lista a componentelor necesare undeva?

 

Mersi anticipat,

 

Cu Stima,

Tomy

Link to comment
Share on other sites

1.Airbagul s-ar potrivi pe un volan tot in 4 spite dar cu comenzi?

DA

 

2.As putea sa cumpar doar partea cu comenzi si sa o schimb la volanul actual?

da, dar nu e asa de simplu, plus ca iese o "tiganeala"

 

3.Pentru tempomat, de unde as putea sa cumpar piesele, si este o lista a componentelor necesare undeva?

iti recomand sa le iei din dezmembrari, ai nevoie de :

- modul de comanda (sa iei si mufa de conexiune) - sa nu iei decat modul de pe E46 motorizare 1.9 M43

- actuator pilot automat (cu tot cu mufa de conexiune si o portiune de cablaj de min. 20 cm )

- cablu secundar acceleratie (de regula se gaseste direct pe actuator)

- clapeta acceleratie pt pilot automat (are 2 orificii pentru cablurile de acceleratie)

- switch pt ambreiaj (cu tot cu mufa de conexiune)

 

pe scurt, tot ce ai vazut in poza de mai sus :hi:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.