Jump to content

DIY: Instalare volan MFL


.Bogdan

Recommended Posts

DA

 

 

da, dar nu e asa de simplu, plus ca iese o "tiganeala"

 

 

iti recomand sa le iei din dezmembrari, ai nevoie de :

- modul de comanda (sa iei si mufa de conexiune) - sa nu iei decat modul de pe E46 motorizare 1.9 M43

- actuator pilot automat (cu tot cu mufa de conexiune si o portiune de cablaj de min. 20 cm )

- cablu secundar acceleratie (de regula se gaseste direct pe actuator)

- clapeta acceleratie pt pilot automat (are 2 orificii pentru cablurile de acceleratie)

- switch pt ambreiaj (cu tot cu mufa de conexiune)

 

pe scurt, tot ce ai vazut in poza de mai sus :hi:

 

Mersi de sfaturi, o sa ma duc pe la dezmembrari sa vad daca gasesc pisele, oricum pana la salar mai am :D

 

Va tin la curent daca gasesc toate piesele si reusesc sa schimb volanul.

 

Pana atunci sa aveti drumuri bune!

Link to comment
Share on other sites

inseamna ca ai omis ceva sau ai facut vreun "pas" gresit... :scratchchin:

 

daca ai tipul asta de mufe (desi ma indoiesc), adica mici cu blocatoare rotative, tragi firul din pinul 8 de la mufa verde de sub volan la pozitia 27 din DME

http://blog-imgs-44.fc2.com/b/m/w/bmwe46toyamahasrx/P1010983_convert_20100819215837.jpg

 

daca ai alt tip de mufe, adica cel cu mufe mari cu blocatoare liniare, tragi firul din pinul 8 de la mufa verde de sub volan la pozitia 37 din DME (in conectorul ALB)

 

daca nici asa nu iti merge, insemna ca ai folosit pini oxidati sau chiar de alt tip, ori fire cu intreruperi...

Link to comment
Share on other sites

sigur ca da...

ai nevoie si de alte piese in plus

 

http://static.bmwfans.info/images/epc/MTk4NDk1X3A=.png

 

 

prietenul meu zice ca renunta la pilot , ar vrea macar comenzile deocamdata pt cd player

a luat volanul cu tot cu comenzi ,

mai are nevoie de cablu retrofit ?

trb ceva activare din soft dupa instalare?

pentru ca doar l-am dat jos pe cel vechi (Care era fara comenzi evident) si l-am instalat pe cel nou , am bagat mufele dar nimica , nici macar butoanele nu sunt luminate

 

e46 316 fab 06.2000

Edited by fuelforlife
Link to comment
Share on other sites

Am montat volan cu pilot automat si cu comenzi,comenzile merg dar pilotul nu,am dus firul albastru la mufa cu 52 pini si am bagat firul in pinul 27 si nu merge am mutat pinul in 37 si tot nu merge,eu am la calculator 2 mufe cu fire mai subtiri una cu 40 pini si una cu 52 pini.masina este e46 an 1999 diesel
Link to comment
Share on other sites

Am montat volan cu pilot automat si cu comenzi,comenzile merg dar pilotul nu,am dus firul albastru la mufa cu 52 pini si am bagat firul in pinul 27 si nu merge am mutat pinul in 37 si tot nu merge,eu am la calculator 2 mufe cu fire mai subtiri una cu 40 pini si una cu 52 pini.masina este e46 an 1999 diesel

nu cred ca ai eml

Link to comment
Share on other sites

toata treaba este sa citesti postul cu montatul de vreo 3-4 ori inainte sa te apuci de lucru,la mine a durat aproape o ora,instalatia am facuto singur,trebuie neaparat luata borna la masina,eu nu am luat borna jos si cand am bagat firul albastru la 27 respectiv 37 nu mergea pilotul automat,dupa ce am luat borna jos si am mutat firul de la 37 la 27 a mers fara probleme.am montat volan cu 4 spite cu comenzi pe un 320d an 1999.

 

nu cred ca ai eml

dupa cum am citit aici pe forum la e46 diesel din 1998 in sus toate au EML

Edited by ionica77
Link to comment
Share on other sites

Am montat volan cu pilot automat si cu comenzi,comenzile merg dar pilotul nu,am dus firul albastru la mufa cu 52 pini si am bagat firul in pinul 27 si nu merge am mutat pinul in 37 si tot nu merge,eu am la calculator 2 mufe cu fire mai subtiri una cu 40 pini si una cu 52 pini.masina este e46 an 1999 diesel

 

 

daca ai masina din anul 1999 diesel, atunci poate sa fie 320d 136 cp , calculatorul motorului nu are numai 2 mufe, trebuie sa bagi firul in pinul 27 din mufa cu 40 de pini.

daca nu te descurci suna-ma si iti explic. 0748057950

Link to comment
Share on other sites

daca ai masina din anul 1999 diesel, atunci poate sa fie 320d 136 cp , calculatorul motorului nu are numai 2 mufe, trebuie sa bagi firul in pinul 27 din mufa cu 40 de pini.

daca nu te descurci suna-ma si iti explic. 0748057950

la calculatorul meu are 2 mufe cu fire subtiri si una cu fire mai groase am bagat firul in prima mufa aia cu 40 pini si am rezolvat merge super,dar eu nu am luat borna de la baterie inainte sa ma apuc de lucru si am tot bagat firul albastru la pinul 27 din mufa cu 40 pini si la pinul 37 din mufa cu 52 pini,pe urma am luat borna si am bagat iarasi firul albastru in pinul 27 si pe urma a mers.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.