Jump to content

DIY: Instalare volan MFL


.Bogdan

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Va salut

 

Eu am un 318ci / 110kw benzina din 2005 , am urmat tutorialul ,insa la caculator nu am liber pinul respectiv 27 sau 37...comenzile de la cd player imi merg insa nu reusesc sa fac pilotul sa functioneze ptr ca nu stiu unde sa pun mai exact ... ma poate ajuta si pe mine cineva?nu gasesc absolut nici o informatie

Link to comment
Share on other sites

Eu te inteleg perfect,insa calculatorul meu sus acolo unde scoate el 4 mufe,al meu are doar 2 mufe lungi si sunt numerotate alfel iar mufa cu 40 pini la mine are 44,mufa cu 58 pini nu exista are 52 ...
Link to comment
Share on other sites

Eu te inteleg perfect,insa calculatorul meu sus acolo unde scoate el 4 mufe,al meu are doar 2 mufe lungi si sunt numerotate alfel iar mufa cu 40 pini la mine are 44,mufa cu 58 pini nu exista are 52 ...

52 fire subtiri + 6 fire groase = 58

 

 

Am rezolvat,modelele dupa 2004 au pinul bagat ,trebuie doar sa cauti schema si sa te legi la el, salutare

gresit, dar e bine ca ai rezolvat... :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Salutare, bmw 318fl accelerație electronica, am cumpărat volan 4spite cu comenzi. L am conectat, cablurile pentru pilot le am comandat la BMW. Dar deocamdată am montat volanul și nici nu se Aprind butoanele și nici comenzile pentru radio.deocamdată am Radio cu caseta, și am comandat un radio business cu cd. Sa nu am firele trase pentru comenzi radio? Sau este din cauza casetofonul? Edited by mihaitza123
Link to comment
Share on other sites

Eu am cumpĂŁrat volanul ĂŽn 4spite cu comenzi. Și acum am posibilitatea sa mai dau 20euro dif și sa iau unu ĂŽn 3 spițe, dar nu pot sa ma hotĂŁrĂŁsc dacĂŁ ĂŽmi place mai mult :D

 

Inseamna ca esti cam unicat..si schimbul volanului in 4 spite cu altul in 3 nici nu stiu daca o sa il reusesti.eu cel putin nu am auzit pana acuma asa ceva :) Orium,bafta !

Link to comment
Share on other sites

mihaita, nu iti merg comenzile pentru ca nu le-ai alimentat :pardon:

 

fa retrofitul complet, altfel nu iti vor functiona comenzile si o sa incepi sa te intrebi cine e de vina...

 

Inseamna ca esti cam unicat..si schimbul volanului in 4 spite cu altul in 3 nici nu stiu daca o sa il reusesti.eu cel putin nu am auzit pana acuma asa ceva :) Orium,bafta !

se face frecvent acest schimb... practic inlocuiesti doar volanele intre ele, instalatia electrica ramane aceeasi

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

se face frecvent acest schimb... practic inlocuiesti doar volanele intre ele, instalatia electrica ramane aceeasi

 

Eu ma refeream la schimb de volane cu alta persoana(el sa dea volanul in 4 spite pe altul in 3) ..stiu despre ce e vorba cu instalatia pt ca si eu mi-am facut retrofit-ul acesta singur :)

Link to comment
Share on other sites

Eu ma refeream la schimb de volane cu alta persoana(el sa dea volanul in 4 spite pe altul in 3) ..stiu despre ce e vorba cu instalatia pt ca si eu mi-am facut retrofit-ul acesta singur :)

 

eu am cumparat volanul de la un dezmembrari si pot sa il dau inapoi si sa iau in 3 spite , dar deocambata mie imi place si asta , si o sa il schimb cand ma plictisesc de el

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Salut, am tot citit topic acesta si tot nu m.am lamurit, eu am volanul cu comenzi dar nu functioneaza nimic pe el, am inteles ca trebuie sa am o cutiuta sub pedala de acceleratie eu nu o am,pot lua de pe o masina pe benzina acceleratia cu tot ce.mi trebuie pentru pilot sau trebuie sa fie diesel.. Comenzile pentru radio le pot face sa functioneze? Mentionez ca am e46 320d din 2000. Multumesc.
Link to comment
Share on other sites

Salut, am tot citit topic acesta si tot nu m.am lamurit, eu am volanul cu comenzi dar nu functioneaza nimic pe el, am inteles ca trebuie sa am o cutiuta sub pedala de acceleratie eu nu o am,pot lua de pe o masina pe benzina acceleratia cu tot ce.mi trebuie pentru pilot sau trebuie sa fie diesel.. Comenzile pentru radio le pot face sa functioneze? Mentionez ca am e46 320d din 2000. Multumesc.

 

Daca nu ai cutiuta aceea sub pedala de acceleratie inseamna ca nu ai acceleratie electronica si nu o sa iti functioneze niciodata comenzile de pe volan pt tempomat. Pentru radio se poate face dar pt pilot automat nu. Doar daca inlocuiesti pedala sa iei alta cu modul cu tot si mi se pare ca si clapeta de acceleratie trebuie inlocuita.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.