Jump to content

Cum ne curatzam interiorul la masini


deathrow

Recommended Posts

E un spray care se face spuma. Are in cap o perie. PREVENT parca ii zice. E destul de bun.

76119[/snapback]

 

Aia cu capu rosu/visiniu ? ...foai ma dispera , nu`mi place deloc am luat de 2 ori, am zis ca prima data is eu prost si nu o stiu folosi , dar e naspa rau , spuma e buna ....poate nu e aia care cred :blink:

 

 

Cel mai bine dute la o spalatorie si au aia solutii acolo , eu asa fac :)

Link to comment
Share on other sites

Aia cu capu rosu/visiniu ? ...foai ma dispera , nu`mi place deloc am luat de 2 ori,  am zis ca prima data is eu prost si nu o stiu folosi , dar e naspa rau , spuma e buna ....poate nu e aia care cred  :blink:

Cel mai bine dute la o spalatorie si au aia solutii acolo , eu asa fac  :)

76120[/snapback]

 

Are o perie neagra in varf. Nu mai tin minte ce culoare are, parca bleu deschis. Ideea e sa aspiri cu aspiratoru spuma aia, dupa ce ai dat pe tapiterie, ca altfel mizeria ramane tot acolo.

Link to comment
Share on other sites

Eu as incerca cu vanish oxi action pentru pete, care a aparut mai nou intr-un recipient cu pulverizator.E o reclama pe la tv, ceva cu "roz...si uitati de pete!" :blink: E o spuma pe care o pulverizezi, o lasi sa intre in material si apoi stergi cu o carpa curata.Nu am incercat in masina, dar daca merge pe tapiterie si covoare ar trebui sa functioneze si pe materialul de pe cupola.Oricum, inainte de a folosi orice detergent aspira bine suprafata, altfel intinzi tot praful!
Link to comment
Share on other sites

Eu am spalat odata plafonul la o spalatorie, a iesit OK, dar dupa vreo luna a inceput sa se deslipeasca imbracamintea textila de pe plafon. Mare atentie la solutia folosita si la modul de aplicare.
Link to comment
Share on other sites

Deci? cum procedati?

 

Ma intereseaza mai ales tapiseria gri de pe cupola. Are niste urme de praf pe la parasolare care nu cred ca or sa iasa numai cu o carpa umeda.

76117[/snapback]

 

 

As mai intreba dac cunoasteti solutii de curatat plafonul de stofa sau eventual sa inlocuiesc tot plafonul cu tot cu stalpi caci fostu a fost fuymator iar eu nu si este imbacsit.

 

nu te prosti cu burete si periute ce se scamoseaza o sase vada ca a fost curatat.Iti zic IO cum sa faci, cum da caldura cumperi un sprei de curatat tapiteri de masina e prin magasinele auto unul mare galben nu mai stiu exact cum il cheama, pe langa asta mai ie un recipient cu apa rece si curata in care sa clatesti o bucate de 40 cm2 de atentie mare PERDEA, dai cu spaiul care face o puma si stergi cu perdeaua, o sa vezi ce repede se inegreste api o clatesti. Nailonul din perdea nu agata tesatura deci nu se scamoseaza. o sa fi uimit de rezultat.

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...486entry18486

 

postuk 12#

Link to comment
Share on other sites

mah XR6 da ce zgarcit eshti in detalii...

 

Pai asa zic shi io colangiopancreatografie endoscopica retrograda shi va bag in ceatza (pe unii cel putin)

 

Deci... zi mai mult cu neofalina asta...

 

Ieri m-am pus sa fac curat in masina... am aspirat tot ce era de aspirat, am sters tapiseria de pe scaune shi bancheta cu spuma de aia cu perie in bot de la Prevent, dar sincer va spun ca din pacate unii pe aici au avut dreptate... e de KKO. cred ca am sa incerc cu Oxi ala sa vad ce shi cum.

 

Am scos presurile textile cu care vine masina shi le-am spalat. Ala de la sofer cred ca nu a vazut detergent in viatza lui.

 

Mai am de facut tapiseria de pe cupola, shi aici am sa vad cu perdeaua sa vaz ce iese, shi sa sterg bordul, lucru pt care cred ca am sa dau azi o fuga pana la BMW ca am vazut ca au baietii acolo ceva produse pt intretinerea masinii pe la 7-8 euro.

 

Overall masina cred ca nu a fost asa curata nici cand au scos-o astia de la BMW pe portile fabricii (ma amagesc eu). O sa fac poate nishte poze sa pun pt ca sincer nu shtiu cand mai prinde o zi ca asta. :blink:

Link to comment
Share on other sites

am sters tapiseria de pe scaune shi bancheta cu spuma de aia cu perie in bot de la Prevent, dar sincer va spun ca din pacate unii pe aici au avut dreptate... e de KKO. cred ca am sa incerc cu Oxi ala sa vad ce shi cum.

 

76263[/snapback]

 

Doar nu sperai la minuni. :blink: Nu scoate pete, doar prafu si mizeria superficiale.

Link to comment
Share on other sites

ok, in E36 al meu doar cu neofalina am reusit sa curatz cupola la perfectzie, de un an si inca nu mia picat in cap :blink:

 

secretul e sa folosesti o carpa curata de cotton (bumbac) si pui pe ea neofalina si ushor de tot stergi fara sa apesi ca Hercules. Inainte de asta tre sa prepari bine de tot cupola, adica sa o aspiri cu un aspirator cat de bine potzi, din nou NU ca Hercules, lasa peria de la aspirator pe plafon nu trage in jos cu ea. Prepararea asta o sa itzi iea cam 45min sincer.

 

Apoi cu neofalina la fel, incetul cu incetul si schimbi partzile la bucata aia de bumbac (eu am folo un tricou vechi insa un prosop de bumbac e mult mai bine dupa cate am descoperit).

 

Nu stiu de unde se procura la voi neofalina dar stiu foarte bine ca aia folosea taicameu in tzara si iesea masina super.

 

ATENTIE!!!

lasa masina sa fie aerisita bine de tot cand o curetzi cu neofalina (geamurile deschise) si daca nu ai scaune de piele NU te aseza in ele imediat, lasa vro 2-4 ore la aerisit apoi da cu aspiratorul peste iara altfel vei avea surprize :) Logic nimic din piele nu curetzi cu neofalina!

Edited by XR6
Link to comment
Share on other sites

eu folosesc amway..ceva solutie pe care o prepari ( adicatelea ii aduagi apa, ca ea e concentrta :blink: ). oricum, ideea e ca atunci cand a venit masina din germania avea niste pete tare dubioase pe tapiteria mea gri, si chiar si pe plafon... era ceva uleios si cu certidudine negru, bleah. ideea e ca a iesit excelent cu solutia aia... :)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
:blink: Eu am folosit o solutie cumparata de la un nene din obor m'am dus sa vand masina unui prieten shi am dat in obor peste un nene care facea demonstratii avea o bucata d covor peste kre turna cerneala shi toate porcariile dupa kre dadea cu spuma rezultata din solutzia aia...am cumparat'o p loc shi m'ai intai am folosit'o p covorasul din portbagaj kre era destul d patat cert este k a scos petele imediat...apoi am incercat shi p tapiserie shi a iesit impacabila :)
Link to comment
Share on other sites

:blink: Eu am folosit o solutie cumparata de la un nene din obor m'am dus sa vand masina unui prieten shi am dat in obor peste un nene care facea demonstratii avea o bucata d covor peste kre turna cerneala shi toate porcariile dupa kre dadea cu spuma rezultata din solutzia aia...am cumparat'o p loc shi m'ai intai am folosit'o p covorasul din portbagaj kre era destul d patat cert este k a scos petele imediat...apoi am incercat shi p tapiserie shi a iesit impacabila :)

114956[/snapback]

ce denumire are solutia aia...zi-ne si noua!!!

Link to comment
Share on other sites

:) Eu am folosit o solutie cumparata de la un nene din obor m'am dus sa vand masina unui prieten shi am dat in obor peste un nene care facea demonstratii avea o bucata d covor peste kre turna cerneala shi toate porcariile dupa kre dadea cu spuma rezultata din solutzia aia...am cumparat'o p loc shi m'ai intai am folosit'o p covorasul din portbagaj kre era destul d patat cert este k a scos petele imediat...apoi am incercat shi p tapiserie shi a iesit impacabila :)

114956[/snapback]

Cum se numea , cum se numea ? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.