Jump to content

Bucsi E46 - rezolvare


Recommended Posts

Salut

Mi-am pus acum 7.000km bucse si bascule Lemforder pe seria 3 (jante 17). S-au mancat si cloncane ca toti dracii.

Ce imi recomandati sa ma tina mai mult ? ce alte marci folositi voi (oamenii cu jante 17-19)...

Sunt destul de nervos ca nu sunt ieftine de loc si daca ma tine un set doar 3 luni....nu fac nici o treaba <_< Powerflex alea sunt bune de ceva ? are cineva ?

Mersi anticipat

Link to comment
Share on other sites

Salut

Mi-am pus acum 7.000km bucse si bascule Lemforder pe seria 3 (jante 17). S-au mancat si cloncane ca toti dracii.

Ce imi recomandati sa ma tina mai mult ? ce alte marci folositi voi (oamenii cu jante 17-19)...

Sunt destul de nervos ca nu sunt ieftine de loc si daca ma tine un set doar 3 luni....nu fac nici o treaba <_< Powerflex alea sunt bune de ceva ? are cineva ?

Mersi anticipat

 

 

Am montat eu bucse poliuretanice tatalui meu pe un nissan. Au trecut aproape 11 luni si sunt ok. Daca sunt si pentru BMW,, parerea mea este ca sunt bune si merita. Eu le-am cumparat de la Sibiu, de aici:

http://www.roportal.ro/anunturi/anunt/Bucs...tente_YYYBX.htm

Link to comment
Share on other sites

dar sincer fara suparare cum mergi cu masina aia de in 7000 s-au dus si bucse si bascule ?

te intreb ptr ca si eu circul cu jante de 17 dar chiar asa nu am patit

 

nu e de vina el poate...la montaj poate i le-au "ciupit" si a iesit uleiul (sunt pe perna de ulei) si el nu a aflat dacat tarziu prin constatarea deteriorarii

Link to comment
Share on other sites

serios deci chiar nu merg nici exagerat (am facut 2-3 drumuri pe parau rece care e cam rupt) si in rest prin bucuresti...

sa merg tot pe astea ? poate am avut ghinion cu primele ?

 

basculele nu au nimic acum, doar bucsile s-au frant.

Edited by palnie
Link to comment
Share on other sites

parerea me despre "bucse poliuretanice" este ca intradevar sunt mai bune pt ca sunt facute dintr-un material mai dur , nemtii credeti ca nu sau gandit sa le fac dintrun material mai dur? eu cred ca s-au gandit dar sigur o sa aiba de suferit pivoti de pe bascula , asa ca targeti voi concluzia.. <_<

 

Salut

Mi-am pus acum 7.000km bucse si bascule Lemforder pe seria 3 (jante 17). S-au mancat si cloncane ca toti dracii.

Ce imi recomandati sa ma tina mai mult ? ce alte marci folositi voi (oamenii cu jante 17-19)...

Sunt destul de nervos ca nu sunt ieftine de loc si daca ma tine un set doar 3 luni....nu fac nici o treaba :) Powerflex alea sunt bune de ceva ? are cineva ?

Mersi anticipat

 

parerea mea este ca la tine nu s-au dus bucsele ci bieletele antiruliu. alea se pot verifica virand rotile la maxim catre ce parte vrei tu si sa balansezi masina stanga dreapta si se aude bataia. incearca, si sa ne spui daca am dreptate

Link to comment
Share on other sites

daca sunt prea rigide afecteaza alte piese.

Eu am luat masina la 80 mii, am mers 20 mii in Ro si acum sunt uzate 50% (constatarea mecanicului). Acum am luat "sa fie" ruville de la grozadan si ma gandesc daca sa le schimb acum sau sa le mai las.

Da...poate sunt bieletele.

Link to comment
Share on other sites

daca sunt prea rigide afecteaza alte piese.

Eu am luat masina la 80 mii, am mers 20 mii in Ro si acum sunt uzate 50% (constatarea mecanicului). Acum am luat "sa fie" ruville de la grozadan si ma gandesc daca sa le schimb acum sau sa le mai las.

Da...poate sunt bieletele.

 

in care alte piese ar putea sa dea ?

Link to comment
Share on other sites

nu e de vina el poate...la montaj poate i le-au "ciupit" si a iesit uleiul (sunt pe perna de ulei)

 

bucsele de la bascula n-au ulei, e doar un cauciuc turnat intr-o carcasa de aluminiu

 

Cica alea Powerflex is mai rezistente, asa am citit pe forum. Si-a montat cineva

Edited by Calin78
Link to comment
Share on other sites

nu e de vina el poate...la montaj poate i le-au "ciupit" si a iesit uleiul (sunt pe perna de ulei)

 

bucsele de la bascula n-au ulei, e doar un cauciuc turnat intr-o carcasa de aluminiu

 

 

 

Te inseli amarnic cand vorbesti de E46

si eu stiam ca bucsile de la bascule sunt doar cauciuc,dar daca voi spuneti ca au si ulei ar putea fi adevarat chiar nu am avut curiozitatea sa desfac cauciucul uneia sa vad daca este ulei in ele

in schimb e adevarat ca daca montajul a fost prost de la inceput se vor deteriora mult mai repede,cat despre strazile din romania indiferent de oras ,,numai vorbe de bine''sa dea domnu sa fie tot asa <_<

Link to comment
Share on other sites

nu e de vina el poate...la montaj poate i le-au "ciupit" si a iesit uleiul (sunt pe perna de ulei)

 

bucsele de la bascula n-au ulei, e doar un cauciuc turnat intr-o carcasa de aluminiu

 

 

 

Te inseli amarnic cand vorbesti de E46

 

unde ar putea fi ulei in bucsa asta? <_< le-am schimbat si eu mai demult si le-am studiat atent pe cele uzate. N-au gram de ulei in ele, poate daca curge de pe la motor

untitled.bmp

Link to comment
Share on other sites

nu e de vina el poate...la montaj poate i le-au "ciupit" si a iesit uleiul (sunt pe perna de ulei)

 

bucsele de la bascula n-au ulei, e doar un cauciuc turnat intr-o carcasa de aluminiu

 

 

 

Te inseli amarnic cand vorbesti de E46

 

da, la mine (e46) cand s-au dus bucsele de bascula am observat ca erau patate de ulei si am banuit ca ar avea ulei in interior.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.