Jump to content

primul meu bmw


stef29

Recommended Posts

Nerabdarea de a prezenta-o cat mai repede si voua m-am impins sa-i fac niste poze asa cum era ea, murdara, dar promit ca voi reveni si cu altele dupa ce o voi spala. Masina este din 2003, are 180k km, 150cai, cutie in 6 trepte si are destule dotari in opinia mea.

Dotari:

-2 geamuri electrice

-climatronic

-interior piele

-scaune incalzite

-cass+mag 6 cd+navigatie

-senzor lumini

-proiectoare

-kit M montat la bmw constanta

Si altele nu-mi mai vin in minte acum. Oricum le-am enumerat pe cele esentiale.

Defectiuni:

-trebuie lucrat putin la aripa stanga fatza, a fost lovita acolo si a facut-o un carpaci, dupa felul cum arata dar se rezolva. Am un tinichigiu beton.

-trebuiesc schimbate toate filtrele,placutele spate, suportii motor si racordul flexibil.

Acum am niste intrebari pentru cunoscatori:

-daca am senzori de lumina nu ar fi trebuit sa am si de ploaie?

-de unde se actioneaza stropitorile la faruri?

-care este cea mai buna varianta de a-i adaunga statie si subwoofer pentru bass? Adica de unde este indicat sa trag semnal pentru statie? Aparatul pe care-l am eu are iesiri pentru statie?

Astept sugestii de la voi referitoare la designe-ul exterior ca la interior nu vreau sa modific nimik.

Multumesc pentru eventualele sfaturi pe care mi le veti da.

acum sunt la servici si daca tot aveam pozele pe ipod am zis sa deschid topicul, dar vad ca trebuiesc redimensionate pozele si la servici nu pot. cum ajung acasa o sa le pun pe toate pe care le am. Multumesc lui bogdan pentru "luminare" in cazul stropitorilor.

Edited by stef29
Link to comment
Share on other sites

de lumini am senzor. in poza unde apare comutatoru luminilor se poate vedea cum acesta este setat pe inchis. in dreapta lui am pozitie si faza scurta iar in stanga lui se poate observa pozitia in care daca il dai e pe automat. l-am testat si functioneaza. cu senzorul de ploaie nu sunt dumirit. oricum o sa pun niste poze cu maneta stergatoarelor sa se poata vedea ce pozitii am acolo. multumesc pentru posturi.
Link to comment
Share on other sites

Pai din cate vad eu ai senzor de ploaie. E ala de dupa oglinda. Din pozitia normala a manetei pt stergatoare dai o treapta in sus si se activeaza senzorul. Da cu niste apa pe parbriz pe senzo si vezi ca functioneaza. Rotita cu poz I si II e pt sensibilitate. La I stergatoarele merg mai rar(asteapta mai multa apa <_< ), cu cat rotesti spre II sterg mai des in functie de cum ploua.

 

S-o stapansti cu placere.

Edited by tataeebmw
Link to comment
Share on other sites

multumesc mult tuturor pentru aprecieri si urari. astept si sfaturi cum sa o fac mai frumoasa exterior. as vrea sa renunt total la pachetul crom exterior, atat la ornamentele usilor cat si de narile cromate, m-am gandit sa le foliez, pentru a putea sa revin la culoare lor daca nu-mi plac cum arata. m-am gandit sa o fac numai argintiu si folie carbon look dintr-aia groasa in relif. am vazut un e46 asa si era bestiala, dar masina era rosie. la a mea argintie ar merge combinatia cu griul ala carbon? stie cineva daca ornamentele cromate din exterior se desfac greu sau usor? sunt din plastic sa metalice ca nu am reisit sa-mi dau seama de asta. se desfac usor de pe masina sau e destul de greu? si as mai vrea sa foliez si triplele, ca mi se par prea deschise la culoare, le-as vrea mai fumurii. astept sugestiile vostre. multumesc inca odata. TIN SA MULTUMESC MULT LUI IONUT(FOSTUL PROPRIETAR) SI LUI VLAD CARE A ADUS-O DIN IRLANDA, FIINDCA MASINA O AVEA IONUT IN IRLANDA UNDE ESTE STABILIT SI NU AVEA TIMP SUB NICI O FORMA SA VINA SA O ADUCA IN TARA. FARA DISPONIBILITATEA LUI IONUT DE A LASA LA PRET PANA LA SUMA DE CARE DISPUNEAM EU, NU AS FI REUSIT SA O AM. apropos, masina a costat 8000 de euro. cum vi se pare? si inca niste poze redimensionate, ca sa le accepte forumul, insa sunt facute odata cu primele, deci masina este tot murdara exterior:

P.S. are si parktronik spate(nu stiu daca se scrie asa).

Edited by stef29
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Foarte frumoasa masina sa o stapanesti sanatos, arata bine pretu a fost mai mult decat ok, are si trapa ? Sunt al 3-lea sau al 4 lea si o sa mai fie inca 50 dupa mine care o sa iti zica sa schimbi stopurile, chiar strica toata linia masinii. Edited by aXeL
Link to comment
Share on other sites

nu are trapa. pe mine nu ma deranjeaza lucrul asta foarte tare.nu am stopurile originale. asa am cumparat-o, doar cu astea. le voi pastra pe astea numai ca le voi face negre. de fapt nu chiar negre, fumurii. o sa pun poze cu ele dupa ce le fac sa vedem daca se schimba ceva in bine.daca nu voi face un efort sa le schimb, ca deocamdata am ramas lefter in urma achizitiei pana ce nu vand masina pe care am avut-o inainte.oricum vor mai urma multe modificari de aspect exterior, ca mecanic nu prea am ce sa-i fac, la fel si interiorul care-mi place asa cum e si e si in stare impecabila.deci vor urma numai folii la exterior,toate bandourile care sunt acum negre vor fi la culoarea masinii, eleron de luneta si de portbagaj, angeleyes-uri si probabil un kit xenon si pe proiectoare.multumesc tuturor pentru aprecieri si sfaturi. Edited by stef29
Link to comment
Share on other sites

-care este cea mai buna varianta de a-i adaunga statie si subwoofer pentru bass? Adica de unde este indicat sa trag semnal pentru statie? Aparatul pe care-l am eu are iesiri pentru statie?

Treaba cu subwooferul e destul de nasoala. Nu ai iesiri RCA dar se poate monta subwoofer. Iti trebuie un adaptor High - Low pe care sa legi iesirile ce pleaca spre difuzoarele din spate. In felul acesta o sa ai si control pe el din fader sau depinde ce statie iti iei, daca are sau nu remote de la bord. Oricum fara procesor de sunet nu scoti un bas decent, sculele originale limiteaza basul la volum mare sa protejeze difuzoarele.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
postez din nou poze. am schimbat jantele si am montat subwoofer in portbagaj in locasul pentru sacul de sky. pozele sunt facute imediat dupa ce am terminat montarea. cablurile alea care apar haotic pe acolo vor fi asezate frumos pe placa. triplele au ramas aceleasi, urmand sa le fac fumurii, iar dupa aceea, daca nu ies sa-mi placa le voi schimba cu unele originale alb+rosu sau cu unele pe led. multumiri lui cornel(rila1975) pentru detalii referitoare la contruirea subwooferului. sound-ul s-a schmibat total dupa aceasta modificare. urmeaza in viitorul apropiat folie neagra pe spate, folie carbon pe capota si angeleyes-uri neaparat. pozele:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.