Jump to content

Fisura pe galeria de evacuare


nautilixx

Recommended Posts

De vreo saptamana am un zgomot la motor, nu foarte tare, dar s-a modificat sunetul obisnuit al motorului. Azi am reusit sa ajung cu ea la mecanic care a identificat sursa zgomotului ca fiind o fisura pe galeria de evacuare, exact unde am marcat cu rosu in poza. Solutia gasita a fost sudarea fisurii, dar mecanicul mi-a spus ca trebuie scos motorul ca sa poti desface galeria si apoi sa o sudezi. N-as prea vrea sa demonteze tot p-acolo, ca sa scoata motorul. Am mai auzit recomandari de diverse paste care sunt rezistente la temperaturi ridicate si care etanseaza bine fisurile astea. As mai avea 2 optiuni, fie inlocuiesc galeria cu una noua (el mi-a zis ca e destul de scumpa - 18 - 20 mil si inca n-am apucat sa ma interesez prin magazine), fie cu una sh, de la dezmembrari. Cam ce as putea sa fac, eventual sa evit scoaterea motorului?

 

 

post-10631-1240577931_thumb.jpg

 

PS. masina este un e46 320i din '99.

Edited by nautilixx
Link to comment
Share on other sites

Da, e fonta si nu e chiar o fisura. E ca si cum ar fi erodata, pana a facut un mic por. Portiunea din galerie e mai albicioasa decat celelalte care sunt maronii. Aspectul asta a ridicat suspiciunea si asa a si fost. Oricum, porul asta nu se vede usor, trebuie sa te uiti cu oglinda ca sa-l vezi ( pe deasupra) si are cativa mm.
Link to comment
Share on other sites

sunt si de fier dar limitate ca serie... :bashwall: ..nu greseai tu aici...over&out!

 

caahhh...nu te cred...caaahhh...over... :unsure:

 

....bine...te-ai prins...over :) ..serii limitate inseamna ca pot incerca sa-mi fac eu una si sa elimin tobele si cat-ul ca am life time warranty....over&out <_<

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

gasesti pe la dezmembrari,nu stiu cum e la cele in 6 cilindri,dar cred ca se poate demonta fara sa dai motorul jos,iti cumperi numai garniturile noi.

 

Pai asta m-ar cam interesa, sa se demonteze fara sa dau motoru jos, ca apoi gasesc o solutie. Asta e de fapt marea problema, ca n-as vrea sa dau motoru jos. Dar spatiul ala e destul de ingust si nu prea vad cum sa ai acces ca sa desfaci galeria. Astept pareri de la cine a mai facut operatiunea sau stie ceva in sensul asta.

Link to comment
Share on other sites

Chiar nu s-a mai intalnit nimeni cu situatia asta? Sau macar cineva cu experienta sa-mi spuna daca se poate scoate galeria fara sa dau motoru jos.

 

se poate, numai ca te va chinui putin..dar se poate..unde este sparta ca in poza nu e nici un marcaj?

Link to comment
Share on other sites

@ DanS - Este un cerculet rosu pe unu din bratele galeriei. L-am facut asa mic ca sa arat exact unde este porul.

Parca e ceva mai mult loc la galeria dinspre habitaclu, deci tind sa cred ca ar merge scoasa.

 

@ BoBo - galeria e desenata dintr-un unghi prost si am incercat sa arat exact locul. Ai dreptate, trebuia sa pun si eu o sageata <_<

Edited by nautilixx
Link to comment
Share on other sites

@ DanS - Este un cerculet rosu pe unu din bratele galeriei. L-am facut asa mic ca sa arat exact unde este porul.

Parca e ceva mai mult loc la galeria dinspre habitaclu, deci tind sa cred ca ar merge scoasa.

 

@ BoBo - galeria e desenata dintr-un unghi prost si am incercat sa arat exact locul. Ai dreptate, trebuia sa pun si eu o sageata <_<

am folosit pasta de la Sonax si m-a tinut fix 6 luni adica 12500km.

daca schimbi galeria sa nu ai surprize mari la demontarea suruburilor care tin piesa 1 si 2,se pot forfeca si raman in chiulasa.atunci chiar ca trebuie sa dai jos motorul sa scoata suruburile.

Link to comment
Share on other sites

dai cu un spray degripant,de cateva ori inainte de a desface piulitele de la galerie,in cel mai rau caz daca nu ai loc,poti desface puntea de pe fata,se tine in 4 suruburi de lonjeroane,destaci furtunele de la radiator,suruburile de la flansele de evacuare si ce mai tine pe acolo ca sa poti cobori un pic motorul sa ai loc sa desfaci.
Link to comment
Share on other sites

dai cu un spray degripant,de cateva ori inainte de a desface piulitele de la galerie,in cel mai rau caz daca nu ai loc,poti desface puntea de pe fata,se tine in 4 suruburi de lonjeroane,destaci furtunele de la radiator,suruburile de la flansele de evacuare si ce mai tine pe acolo ca sa poti cobori un pic motorul sa ai loc sa desfaci.

asa a facut mecanicul a dat cu spray.....ultimile 2 suruburi au ramas in chiulasa.a incercat cu piulita si contrapiulita,apoi cu alta piulita sudata de ceea ce mai ramasese din surub si degeaba.

nu e o solutie foarte buna sprayul <_<

am cumparat prezoane originale si piulite din arama :)

Link to comment
Share on other sites

Nu o sa fac eu operatiunea, ca nu ma pricep la asta. Dar trebuie sa stiu daca e posibil, sa-l bat la cap pe mecanic sa incerce sa demonteze galeria (piesa 2) intr-un fel, fara sa scoata motorul.

 

@ingineru' - la o pasta de genul asta m-am gandit si eu, dar nu prea stiu care anume e buna (trebuie sa reziste la temperaturi inalte si la presiune).

Link to comment
Share on other sites

dai cu un spray degripant,de cateva ori inainte de a desface piulitele de la galerie,in cel mai rau caz daca nu ai loc,poti desface puntea de pe fata,se tine in 4 suruburi de lonjeroane,destaci furtunele de la radiator,suruburile de la flansele de evacuare si ce mai tine pe acolo ca sa poti cobori un pic motorul sa ai loc sa desfaci.

 

exact...dar se va chinui putin

 

ultimile 2 suruburi au ramas in chiulasa.a incercat cu piulita si contrapiulita,apoi cu alta piulita sudata de ceea ce mai ramasese din surub si degeaba.

am cumparat prezoane originale si piulite din arama <_<

 

ai dreptate..cand a sudat, arcul electric a sudat si mai tare prezonul in chiulasa..Cum le-a dat afara in final?

Putin probabil sa fi fost din arama..erau doar acoperite cu arama cred..

Link to comment
Share on other sites

dai cu un spray degripant,de cateva ori inainte de a desface piulitele de la galerie,in cel mai rau caz daca nu ai loc,poti desface puntea de pe fata,se tine in 4 suruburi de lonjeroane,destaci furtunele de la radiator,suruburile de la flansele de evacuare si ce mai tine pe acolo ca sa poti cobori un pic motorul sa ai loc sa desfaci.

 

exact...dar se va chinui putin

 

ultimile 2 suruburi au ramas in chiulasa.a incercat cu piulita si contrapiulita,apoi cu alta piulita sudata de ceea ce mai ramasese din surub si degeaba.

am cumparat prezoane originale si piulite din arama :)

 

ai dreptate..cand a sudat, arcul electric a sudat si mai tare prezonul in chiulasa..Cum le-a dat afara in final?

Putin probabil sa fi fost din arama..erau doar acoperite cu arama cred..

piulitele din arama,nu suruburile.

le-am dat cu burghiu gaura,apoi cu un fel de tarod.....chin... :bashwall: motorul dat jos.de fapt am schimbat mai multe la e36 garnitura chiulasa,operatia s-a facut cu motorul dat jos,nu aveai pozitie pt bormasina :unsure:

 

Nu o sa fac eu operatiunea, ca nu ma pricep la asta. Dar trebuie sa stiu daca e posibil, sa-l bat la cap pe mecanic sa incerce sa demonteze galeria (piesa 2) intr-un fel, fara sa scoata motorul.

 

@ingineru' - la o pasta de genul asta m-am gandit si eu, dar nu prea stiu care anume e buna (trebuie sa reziste la temperaturi inalte si la presiune).

uita-te pe prospect.

trebuiesc alese p si t cele mai mari posibile,oricum e o solutie temporara sa nu spun tiganie...dar in lipsa de bani....am vrut si eu sa schimb toata evacuarea si cand m-am gandit ca deja bagasem vreo 2.000 in ea.... <_<

Link to comment
Share on other sites

eu folosesc solutii de la wurth,sant foarte bune,am si pt evacuare,dar nu cred ca tine pe galerii,scrie ca rezista la 700 de grade,e pt esapamente.

 

Ovi, pai galeria se incinge mai mult? Numai ca folosind pasta, la efectul de dilatatie si apoi contractie, o sa sara de acolo. Eu cred ca d-aia colegul spune ca e o solutie temporara si trebuie sa-l credem

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.