Jump to content

Sfaturi achizitionare E90


eqilibrue

Recommended Posts

cel mai important e sa iei o masina in stare buna. mai degraba dai 17mii pe un 320d cu putini km, intretinut si cu multe optiune (piele, xenon, scaune sport) decat pe un 330d mai alergat si mai chel, parerea mea. daca iei masina de la dealer bmw si eventual cu premuium selection sau europlus garantie nu o sa ai probleme cu ea (eu asa am procedat).

totusi la 17mii eur, ai putea sa te uiti si dupa 5are, s-au ieftinit mult <_<

 

Eu cred ca mai alergat e un 320D, dat fiind faptul ca are putere mai mica. Un 330 beneficiaza de multa putere pentru o masina de strada, deci motorul e mai putin solicitat. La 17k EUR din Germania iti iei un 330D in stare foarte buna si km rezonabili, dotari mai putine ce-i drept comparativ cu 320D, insa fiecare cu asteptarile lui de la o masina. Pe mine nu ma incanta dotarile gen piele, navigatie, etc. Daca nu are Xenon imi pun eu ulterior, dar motor mai mare nu poti.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca va puteti incadra cu 17k euro la un 330d, la momentul de fata sub 16.000 euro nu am gasit nici pe mobile.de nici pe autovit.ro, iar unde pui ca la taxa ai de platit 1700-1800 euro. Din cate stiu si impozitul este de luat in seama 900lei/an comparativ cu sub 200lei/an la 320d. Toate aveau peste 100,000km (poate prea rulate pentru voi) si cam putine dotari la banii astia.

Un compromis bun ar fi un motor de 2500cm (cred ca suficient ptr seria 3) dar din pacate nu exista actualmente. 3000cm sunt mai potriviti pentru un 5-ar.

@CatalinE: Sa-ti spun sincer cam putine sunt la 17k pe mobile.de si din pacate cand esti hotarat sa il iei si chiar incepi sa suni la toti e posibil sa ramai cu un gust amar si putin dezamagit - spun din propria experienta. Cel mai bine e sa vb cu un samsar (astia le gasesc la bani mai putini numai ei stiu cum) sau daca ai pe cineva cu parc acolo si mai bine.

Link to comment
Share on other sites

consumul la 330d nu sare de 11-11.5% in oras daca mergi rezonabil. dupa parerea mea e90 330d e o masina cu o motorizare exceptionala, mai ales pentru Romania, unde stim foarte bine cum se circula...tot timpul tre sa depasesti un tir, o caruta, un logan <_< cam acolo ai nevoie mai mare de putere, nu sa o pui pe autostrada in Germania si sa-i dai 200.

 

am condus si 320d-ul de 177 cai, insa sincer nu m-a dat pe spate...e o masina echilibrata, cu costuri ceva mai reduse...dar atat, comparata cu 330d.

 

cred ca la 17k euro gasesti si 320d dotat bine si 330d, mai slabut dotat intr-adevar, dar nu cred ca o regreti :) 330d vine standard cu niste chestii care pe 320d n-o sa le ai niciodata - alta suspensie, alte frane, uneori se folosesc alte materiale la interior - finisaje mai bune (cel putin asa era la e46).

 

sa fim seriosi, navigatia aia nu te ajuta cu nimic, ca nu exista harta ok pt Romania, e doar asa de fitza si arata mai bine un pic bordul.

 

dotarile care cred eu ca nu ar trebui sa lipseasca sunt: xenon, scaune incalzite (optional sport), climatronic, 4 geamuri electrice si eventual trapa care mie imi place f mult :bashwall:

Link to comment
Share on other sites

e90 320d meu consuma in buc mers lejer 10 -11(steptronic) iar prietenul meu are 330 coupe 2008 cu vreo 30k la bord si merge rezonabil nu i a scazut sub 15 niciodata si mi a zis ca daca se da la ea trece lejer lejer de 20 l/100km...gandeste te bine ce vrei de la masina...in buc un motor de 3000cm3 e alegerea proasta dupa parerea mea....gandeste te si ca 320 poti printr o resoftare sa l faci de 203 cai ceea ce cred eu ca este suficient....uite sa ti mai zic o chestie cu caii astia :sora mea are un golf gti de 200 cai si e cam infigareatza soramea,ii place viteza etc..am mers impreuna pana la arad...juma de drum am condus 320 meu si apoi am trecut in al ei....frate cu toti cei 200 cai am distrus o ...si cand am trecut eu in gti sa stii ca nu ma tineam de ea pe valea muresului desi tineam golfu tot in 5-6mii ture...si a mea are doar 163 cai dar cuplu de 350nm ceea ce este suficient...ma gandeam la o resoftare sa l fac de 203 cai sa l vad atunci ce poate...parerea mea este sa merge cu incredere pe 320d
Link to comment
Share on other sites

daca te intereseaza, o vand pe a mea la banii astia, vezi ca am ceva poze cu ea pe forumul "Masina mea" si trec pe Subaru AWD.

ei nici chiar asa <_<)

 

e90 320d meu consuma in buc mers lejer 10 -11(steptronic) iar prietenul meu are 330 coupe 2008 cu vreo 30k la bord si merge rezonabil nu i a scazut sub 15 niciodata si mi a zis ca daca se da la ea trece lejer lejer de 20 l/100km...gandeste te bine ce vrei de la masina...in buc un motor de 3000cm3 e alegerea proasta dupa parerea mea....gandeste te si ca 320 poti printr o resoftare sa l faci de 203 cai ceea ce cred eu ca este suficient....uite sa ti mai zic o chestie cu caii astia :sora mea are un golf gti de 200 cai si e cam infigareatza soramea,ii place viteza etc..am mers impreuna pana la arad...juma de drum am condus 320 meu si apoi am trecut in al ei....frate cu toti cei 200 cai am distrus o ...si cand am trecut eu in gti sa stii ca nu ma tineam de ea pe valea muresului desi tineam golfu tot in 5-6mii ture...si a mea are doar 163 cai dar cuplu de 350nm ceea ce este suficient...ma gandeam la o resoftare sa l fac de 203 cai sa l vad atunci ce poate...parerea mea este sa merge cu incredere pe 320d

ms de sfat

Link to comment
Share on other sites

daca te intereseaza, o vand pe a mea la banii astia, vezi ca am ceva poze cu ea pe forumul "Masina mea" si trec pe Subaru AWD.

ei nici chiar asa <_<)

 

de ce spui asta ? eu zic ca face banii, are 4 ani si 66.000 km, neavariata sau cu probleme tehnice. este resoftata merita vazuta.

Link to comment
Share on other sites

daca te intereseaza, o vand pe a mea la banii astia, vezi ca am ceva poze cu ea pe forumul "Masina mea" si trec pe Subaru AWD.

ei nici chiar asa <_<)

 

de ce spui asta ? eu zic ca face banii, are 4 ani si 66.000 km, neavariata sau cu probleme tehnice. este resoftata merita vazuta.

softul costa foarte putin iar km nu contest..insa ca si optiuni lasa de dorit..am zis ca fara obtziuni dar nici chiar asa ..17 k pe o masina care are doar xenon..nush oricum nu nu ma tenteaza deloc..uite ca sa iti aici faci o idee de ce nu ma tenteaza deloc... sper sa ma intelegi

Link to comment
Share on other sites

daca te intereseaza, o vand pe a mea la banii astia, vezi ca am ceva poze cu ea pe forumul "Masina mea" si trec pe Subaru AWD.

ei nici chiar asa <_<)

 

de ce spui asta ? eu zic ca face banii, are 4 ani si 66.000 km, neavariata sau cu probleme tehnice. este resoftata merita vazuta.

softul costa foarte putin iar km nu contest..insa ca si optiuni lasa de dorit..am zis ca fara obtziuni dar nici chiar asa ..17 k pe o masina care are doar xenon..nush oricum nu nu ma tenteaza deloc..uite ca sa iti aici faci o idee de ce nu ma tenteaza deloc... sper sa ma intelegi

frumoasa, dar mie mi se pare suspecta, 04/2007, dotari bune, km putini, dar suna tentant. nu gasesti asa ceva pe mobile.ro

oricum bafta in alegere.

Link to comment
Share on other sites

Si mie mi se pare suspect, cred ca nu avea mentionata Cartea Service. Masina poate avea lejer trecut de 100k sau poate fi lovita. La ce dotari are, dai jos si castigul samsarului, oare cat sa fi dat pe ea?

 

Recomandarea mea. 330D e alegerea ideala pt un BMW seria 3.

Edited by CatalinE
Link to comment
Share on other sites

@marss: prietenul tau cred ca are 330i daca ii consuma atat de mult in oras...sau merge extrem de agresiv.

 

mie imi consuma 330d-ul E46 cam 11-11.5% in trafic moderat in Bucuresti, mers deasemenea moderat (schimbat in 3000-3500 ture). in plus, in cartea tehnica la 330d e90 consumul declarat urban este mai mic decat cel declarat in carte pentru 330d e46. am condus si e90 si nu mi s-a parut atat de gurmanda.

 

iar un consum de peste 20% lejer in forja pentru un 330d mi se pare utopie <_< ori masina aia are ceva, ori s-a facut o confuzie si e vorba de benzina, caz in care e ok consumul.

 

oricat de grea ai avea talpa...nu cred ca reusesti sa treci de 15% urban cu 330d

 

@eqilibrue: nu-ti permite bugetul un facelift de 177 cai? arata si mult mai bine masinuta, plus ca fiind facelift isi va pastra mult mai bine valoarea.

Link to comment
Share on other sites

Si mie mi se pare suspect, cred ca nu avea mentionata Cartea Service. Masina poate avea lejer trecut de 100k sau poate fi lovita. La ce dotari are, dai jos si castigul samsarului, oare cat sa fi dat pe ea?

 

Recomandarea mea. 330D e alegerea ideala pt un BMW seria 3.

 

si care-i problema ? il iei frumos de manuta si te duci la un FULL test la bmw si ai scapat de orice grija <_<

Edited by ins1dez
Link to comment
Share on other sites

Nu e foarte mare consumul la 330 in oras se simte mai rau ~12-13% dar e faza ca nu ai unde folosi 231 de cai, 163 sunt de ajuns

13 eu zic ca e mult, avand in vedere ca fac foarte multzi km in oras..mai am un pathfinder cu motor de 2.5L si imi ia cam 12 in oras si mi se pare ca ma soarbe <_<) da de acord cu tine 163 f buni si de ajuns!

 

 

eu am masina din aug 08 un e90 320d automat sept 2006, pentru oras e ok al meu computerul arata 9,2 l si cam atat si consuma afara undeva la 6,5-7 l acum depinde si de condus. Consumul iarna la friguri mari dimineata pana la lucru (10-12 km) consuma cam 10-11 l dar aici si din cauza preincalzitorul de la motor sau heater booster cred ca asa ii zice ca merita pt ca in foarte scurt timp da caldura in habitaclu si datorita distantelor mici. Eu sunt un fan al cutiei automate pentru mine numai exista manuala :) navi eu zic ca merita si pentru design, bordul drept fara navi nu arata bine parerea mea. Iar seria 5 mie personal nu imi place la interior parca a intrat Hans cu toporul beat si a facut bordul. La inceput din poze interiorul la 3 si 5 pareau la fel in realitate nu mi-a placut 5. Motorul de 3000 ii super cuplu putere sunet tot .... dar pentru oras si din pct de vedere financiar eu am ales cel de 2000

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Eu am un E90, 320d, 177cp, 350Nm luat anul trecut in octombrie. Consumul... ce am vazut pe sus... ala nu e mers lejer, e mers cat de cat repede pentru ca la mine nu sare de 7.7. Am steptronic (permite si manual, asa ca nu ai de ce sa te plangi), iar taxa de prima inmatriculare a fost 2.100RON inainte de triplare.

Sunt super multumit de el si sunt de parere ca la ce strazi avem si ce aglomeratie este... nu prea ai ce sa faci nici cu asta, dar cu un motor mai mare.

Ar mai fi o problema... nu stiu daca vei gasi in 17.000 EURO de 177cp inca... poate daca mai astepti cateva luni vor mai scadea preturile.

Link to comment
Share on other sites

daca te intereseaza, o vand pe a mea la banii astia, vezi ca am ceva poze cu ea pe forumul "Masina mea" si trec pe Subaru AWD.

ei nici chiar asa <_<)

 

de ce spui asta ? eu zic ca face banii, are 4 ani si 66.000 km, neavariata sau cu probleme tehnice. este resoftata merita vazuta.

softul costa foarte putin iar km nu contest..insa ca si optiuni lasa de dorit..am zis ca fara obtziuni dar nici chiar asa ..17 k pe o masina care are doar xenon..nush oricum nu nu ma tenteaza deloc..uite ca sa iti aici faci o idee de ce nu ma tenteaza deloc... sper sa ma intelegi

frumoasa, dar mie mi se pare suspecta, 04/2007, dotari bune, km putini, dar suna tentant. nu gasesti asa ceva pe mobile.ro

oricum bafta in alegere.

pai pe mobile sunt mai scumpe masinile ca la noi..si nu numai la bmw..uitate la q7, x5 si altele si x6 a4 cel nou..in general sunt mia scumpe pe mobile decat pe autovit...adica la 14 iti gaseste mai multe pe autovit decat pe mobile! numai bine

 

Si mie mi se pare suspect, cred ca nu avea mentionata Cartea Service. Masina poate avea lejer trecut de 100k sau poate fi lovita. La ce dotari are, dai jos si castigul samsarului, oare cat sa fi dat pe ea?

 

Recomandarea mea. 330D e alegerea ideala pt un BMW seria 3.

msfrumos..dar masina recomandata de tine ma duce lejer la 20k poate 21 de mii si nu am bani astia!

 

@marss: prietenul tau cred ca are 330i daca ii consuma atat de mult in oras...sau merge extrem de agresiv.

 

mie imi consuma 330d-ul E46 cam 11-11.5% in trafic moderat in Bucuresti, mers deasemenea moderat (schimbat in 3000-3500 ture). in plus, in cartea tehnica la 330d e90 consumul declarat urban este mai mic decat cel declarat in carte pentru 330d e46. am condus si e90 si nu mi s-a parut atat de gurmanda.

 

iar un consum de peste 20% lejer in forja pentru un 330d mi se pare utopie :) ori masina aia are ceva, ori s-a facut o confuzie si e vorba de benzina, caz in care e ok consumul.

 

oricat de grea ai avea talpa...nu cred ca reusesti sa treci de 15% urban cu 330d

 

@eqilibrue: nu-ti permite bugetul un facelift de 177 cai? arata si mult mai bine masinuta, plus ca fiind facelift isi va pastra mult mai bine valoarea.

nush ce sa zic..dar din cate stiu facelift s-a facut din 2008 iar eu ce gasesc pana acum pe aici sunt de 2007 maim si sunt ff scumpe si asa..deci cred ca faza cu facelift cade e prea nou si cred ca e destul de scump!

 

Nu e foarte mare consumul la 330 in oras se simte mai rau ~12-13% dar e faza ca nu ai unde folosi 231 de cai, 163 sunt de ajuns

13 eu zic ca e mult, avand in vedere ca fac foarte multzi km in oras..mai am un pathfinder cu motor de 2.5L si imi ia cam 12 in oras si mi se pare ca ma soarbe :bashwall:) da de acord cu tine 163 f buni si de ajuns!

 

 

eu am masina din aug 08 un e90 320d automat sept 2006, pentru oras e ok al meu computerul arata 9,2 l si cam atat si consuma afara undeva la 6,5-7 l acum depinde si de condus. Consumul iarna la friguri mari dimineata pana la lucru (10-12 km) consuma cam 10-11 l dar aici si din cauza preincalzitorul de la motor sau heater booster cred ca asa ii zice ca merita pt ca in foarte scurt timp da caldura in habitaclu si datorita distantelor mici. Eu sunt un fan al cutiei automate pentru mine numai exista manuala :unsure: navi eu zic ca merita si pentru design, bordul drept fara navi nu arata bine parerea mea. Iar seria 5 mie personal nu imi place la interior parca a intrat Hans cu toporul beat si a facut bordul. La inceput din poze interiorul la 3 si 5 pareau la fel in realitate nu mi-a placut 5. Motorul de 3000 ii super cuplu putere sunet tot .... dar pentru oras si din pct de vedere financiar eu am ales cel de 2000

de acord cu tine exceptand cutia.. eu am o pasiune pt manuala!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.