Jump to content

Problema martor


Recommended Posts

Salut , am o problema cu martorul din imagine , sta aprins chiar daca am schimbat placute si senzori , lichiful de frana este pe maxim , chiar am fost la un electrician de a verificat-o a zis ca instalatia este OK , este cam praf electricianul ala dar in fine , astept pareri cu ce sa mai verific sau ce sa mai fac , nush daca are legatura cu martorul de airbag pentru ca si ala imi sta aprin deoarece a fost schimbat volanul . multumesc

post-23478-1241362303_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

lichidul este pe maxim , inca a dat si pe afara , la frana de mana cand e trasa imi sta alt bec rosu cu (P) pai al meu este din 96 si nu are altul galben , am vazut la un prieten ca este unul galben dar a lui este din 2001 .. Edited by BESTL33
Link to comment
Share on other sites

si eu am aprins acel martor..din cate stiu eu indica ca frana de mana e trasa.cand o las jos sa plec piuie cateva secunde pana se opreste dar martorul ramane aprins.oare ce poate sa fie defect? <_<

 

martorul pt frana de mana are un (P) in mijloc...pe cand, asta despre care vorbim, are (!) semnul exclamarii care inseamna atentie alte probleme...

Link to comment
Share on other sites

eu nu am apucat sa schimb senzorul de la placutele de pe fata, dar acele doua fire de la el le-am legat intre ele...eu zic k ar fii trebuit sa se stinga. Cand am desfacut capacul de la rezervorul de lichid de frana si a cazut plutitorul pt nivel, in bord mi s-a aprins sageata aceea rotunda de la DSC...
Link to comment
Share on other sites

am fost la electricianul ala si a tot incercat tot felu de samecherii , a pis fire in loc de senzori etc si tot nu sa stins , pana la urma a zis ca s-ar putea sa fie de la blocul de lumini sau o eroare de bord test i-a facut si nu apare nimica defect
Link to comment
Share on other sites

si eu am aprins acel martor..din cate stiu eu indica ca frana de mana e trasa.cand o las jos sa plec piuie cateva secunde pana se opreste dar martorul ramane aprins.oare ce poate sa fie defect? :)

 

martorul pt frana de mana are un (P) in mijloc...pe cand, asta despre care vorbim, are (!) semnul exclamarii care inseamna atentie alte probleme...

pai da,mie imi apare(!) dar eu stiam ca e de la frana de mana.. <_< ce probleme ar putea sa existe oare de sta aprins?

P.S BMW 525D DIN 2002

Link to comment
Share on other sites

(!) pe unele masini este intr-adevar de la frana de mana.

In cazul de fata presupun ca este "Bremshydraulic" sau Dynamic Brake Control warning. Din pacate manualul pe care-l am este in germana si nu ma prea descurc. Din ce inteleg, are legatura cu schimbarea lichidului de frana sau sunt alte erori la sistemul hidraulic de franare.

 

Eu te sfatuiesc sa resetezi aceste "warning-uri" cu un tester - oricum trebuie sa rezolvi problema asta pentru martorul airbag si daca iar se aprinde atunci sa verifici mai departe. Se poate sa fi pus cheia in contact cand s-a schimbat lichidul (si martorul airbag tot din aceasta cauza s-a aprins - cheie in contact cand era decuplat airbag-ul din volan) sau chiar sa fie o avertizare ca trebuie schimbat lichidul de frana care se face la fiecare doi ani.

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

asta am citit si eu cu schimbarea lichidului de frana , dar mi-au zis astia in service ca nu e neapart , doar ca este o recomandare sa se schimbe la 2 ani. cineva mi-a zis ca poate e o eroare de la blocul de lumini
Link to comment
Share on other sites

asta am citit si eu cu schimbarea lichidului de frana , dar mi-au zis astia in service ca nu e neapart , doar ca este o recomandare sa se schimbe la 2 ani. cineva mi-a zis ca poate e o eroare de la blocul de lumini

 

http://www.ge39.com/handbook.htm <- manuale in engleza pt E39

 

daca senzorul de placuta de frana a ajuns sa se activeze/uzeze pe langa faptul ca trebuie schimbat trebuie facuta si procedura de resetare a martorului

 

nu stiu din cap dar daca cauti pe forum o gasesti presupun

 

grija ca unde ajunge lichid de frana pe vopsea acolo ramane urma -> e coroziv lichidul de frana, eu curat piese, suruburi de rugina fara efort fara perie de sarma 15-30 de minute o baita cu lichid de frana si e ca nou

 

cine ti-a zis ca i probleme cu blocul de lumini e de pe alta planeta, ti-as recomanda sa nu mai calci pe la el ca nu se stie cu ce surprize te mai trezesti

 

ce priveste volanul trebia sa scoti borna de la aterie inainte de a-l schimba/scate mufa de la airbag, nu e voie sa scoti mufa de la airbag cu bateria conectata-> risti la reconectare sa se declanseze si crede-ma ca nu va fi o experienta placuta

 

daca nu ai facut tu procedura si ai fost la service ocoleste-l pe viitor

 

acu trebuie sa ajungi la un tester

 

o diagnoza facuta cu un tester mai profesional iti spune de ce e martorul de frana aprins

Edited by clauberty
Link to comment
Share on other sites

sa spun mai concret . eu asa am luat masina cu cele doua becuri aprinse , cel de frana si cel de airbag , si acuma am vrut sa le fac sa se stinga , de aceea am mers sa schimb placutele si senzori , am schimbat placutele si senzori (noi) si becul nu sa stins, lichidul de frana este pe maxim , iar problema cu airbagul este deoarece volanul a fost schimbat si mufa de la volan cu cea a instalatiei de pe masina nu se potrivesc si atunci computerul depisteaza ca airbag nefunctional .
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.