Jump to content

Recommended Posts

Buna,

Am avut si eu nenorocul zilele trecute sa intre unul in fundul meu.

Am fost la politie am declarat accidentul.Dupa ce m-am omorat sa-i explic ce daune am el a scris pe dovada "bara spate,roata dr spate."

 

Maine ma duc la asiguratorul celui care ma lovit si voiam sa ma sfatuiti cum sa-i explic ca daunele sunt ceva mai mari decat poate poza aparatul lui foto.

 

La prima vedere paguba nu pare asa mare;Bara desprinsa din cleme,crapata la spate.

 

Dar dupa busitura mi se pare(sau o fi placebo) ca se aude un zgomot la diferential atunci cand accelerez,sunt convins ca protectiile de pe interiorul barei,sunt varza.

 

Se poate de la busitura aia sa fie afectat ceva pe la diferential?

 

Ca sa va faceti o idee atasez poze cu masinile lovite.

 

 

 

Masina celuilalt sofer;

http://i43.tinypic.com/rj06xz.jpg

 

Masina mea:

http://i42.tinypic.com/4tn584.jpg

Edited by wii
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Chiar ca WOW :)

 

Cum frate s-a facut ala acordeon ca la tine nu se vede nimic, era LEGO opelul ala sau chiar atat de copt ? Cred ca i-ai spart si motorul, te pomeneste ala <_<

Link to comment
Share on other sites

da,asa am zis si eu WOW.

am coborat din masina si ma uitam sa vad ce masina a lovit.

 

 

http://i41.tinypic.com/15wzama.jpg

http://i39.tinypic.com/mljcqw.jpg

Edited by wii
Link to comment
Share on other sites

Este cam aiurea cu reparatiile facute pe RCA-ul celui vinovat. Societatea de asigurare va incepe cu marlanii de genul "masina veche" etc etc etc.... Insista sa o faci cu piese originale/service serios si nu accepta "R" (reparare), ci "I"(inlocuire). De asemenea, insista sa vina de la prima constatare un agent de al lor in service. De retinut, ca serviceul care face constatarea nu este musai sa fie acelasi cu cel in care faci si reparatia. Iti urez bafta! Edited by CC23298
Link to comment
Share on other sites

pai a pus ... dar pare neatinsa ...

 

vb lu` CC23298 : daunele complete o sa le vezi in service

 

Pai mecanicul cum isi de seama de eventualele probleme mecanice care nu se vad cu ochiu liber la prima vedere.

Edited by wii
Link to comment
Share on other sites

Dar dupa busitura mi se pare(sau o fi placebo) ca se aude un zgomot la diferential atunci cand accelerez

de fapt chiar se aude si se simte un mic "buf" sub masina dreptul diffului cand intra masina in sarcina

Edited by wii
Link to comment
Share on other sites

traiasca carligul de tractare <_<

 

 

cand vei merge la service se va face reconstatare pe reperele care nu s-au putut vedea decat in urma demontarii si dupa aceea se da accept din partea societatii de asigurari pentru inlocuire sa reparatie , in principiu asa se procedeaza

 

bafta si sa nu dai jos carligul , te-a salvat de o dauna mult mai mare

Link to comment
Share on other sites

Dosarul de dauna se deschide pe baza constatarii politiei, dar "rezultatele finale" se constata in service.

 

As vrea sa te contrazic aici , nu stiu cum sta treaba la voi in oras, dar am avut si eu in decembrie o tamponare usoara cu usa dreapta lovita,oglinda dreapta, aripa dreapta spate si geamuri din partea dreapta mi-au fost zgariate,dar politistul cand a facut constatarea zice astea se curata , zic eu cum sa se curete domnule ca se vede clar ca is zgariate , zgarietura pe toata lungimea lui si lata de 2 cm , si nu mi-a trecut geamurile pe deviz ,si degeaba am fost la orice service , si la asigurare ,ca tot nu mi-a despagubit geamurile asiguratorul , motivul " nu sunt trecute pe constatarea politistului " .

Edited by doruvlad
Link to comment
Share on other sites

e posibil sa se fi dus din cauza impactului ?(eram in viteza la mom. impactului) sau e posibil sa fi fost dinainte si sa nu fi dat importanta.

sunt sanse sa treaca treaba asta pe deviz cei la service ?

Link to comment
Share on other sites

Este cam aiurea cu reparatiile facute pe RCA-ul celui vinovat. Societatea de asigurare va incepe cu marlanii de genul "masina veche" etc etc etc.... Insista sa o faci cu piese originale/service serios si nu accepta "R" (reparare), ci "I"(inlocuire). De asemenea, insista sa vina de la prima constatare un agent de al lor in service. De retinut, ca serviceul care face constatarea nu este musai sa fie acelasi cu cel in care faci si reparatia. Iti urez bafta!

daca vii cu un avocat ai sanse mai mari?

intreb asta pt ca acum vreo 2 ani mergeam in coloana pe linia lui "41"cu viteza mica 30km/h si din spate mi-a dat-o unu cu seria 1 si m-a proiectat in masina din fata.rezultatul a fost o masina avariata rau,o supernova.

eu incercam sa-i arat constatatorului ca are mai multe piese praf,el spunea la-sa dom'le ca mai vedem in service ce-o mai trebui...

concluzia:supernova din 2000 si ceva avea devizul de reparatii 4.000ron din care am mai pus eu 400ron,bineinteles ca usile spate nu se inchideau bine,incuietoarea portbagaj am platit-o jumate-jumate cu serviceul....iar piesele puse de service made in turkey,bine ca era masina de la servici.

deci avocatul e bun sau trebuie sa ai aston martin?

Link to comment
Share on other sites

motivul " nu sunt trecute pe constatarea politistului " .

 

Simplu, era ceva vizibil, nu ascuns. Eu asa "vad", dar hai sa nu poluam topicul colegului nostru.

Link to comment
Share on other sites

e posibil sa se fi dus din cauza impactului ?(eram in viteza la mom. impactului) sau e posibil sa fi fost dinainte si sa nu fi dat importanta.

sunt sanse sa treaca treaba asta pe deviz cei la service ?

du-te frate cu avocatu',astia sunt in stare sa lege cu sarma ca merge sau sa puna piese vai mama lor,eu sunt patit.sa nu mai vb de timpul pierdut si de DURATA reparatiei.e vorba de o supernova,nu de ozn-uri,bmw-uri...

Link to comment
Share on other sites

e posibil sa se fi dus din cauza impactului ?(eram in viteza la mom. impactului) sau e posibil sa fi fost dinainte si sa nu fi dat importanta.

sunt sanse sa treaca treaba asta pe deviz cei la service ?

 

Cei de la service iti pot trece tot ce doresti tu, asta nu inseamna ca societatea de asigurari va si accepta. De aceea ti-am recomandat mai sus sa vina agentul de la societate la constatare de prima data.

 

Daca bucsa de diferentiala era dusa dinainte de accident, cred ca ai fi remarcat. Dar, daca era uzata si a cedat acum.... (genul de cotcarii ale societatilor de asigurare). Cel mai simplu ar fi sa o faci pe CASCO tau (daca ai) si apoi acestia cer regres la societatea unde are vinovatul RCA.

Link to comment
Share on other sites

Este cam aiurea cu reparatiile facute pe RCA-ul celui vinovat. Societatea de asigurare va incepe cu marlanii de genul "masina veche" etc etc etc.... Insista sa o faci cu piese originale/service serios si nu accepta "R" (reparare), ci "I"(inlocuire). De asemenea, insista sa vina de la prima constatare un agent de al lor in service. De retinut, ca serviceul care face constatarea nu este musai sa fie acelasi cu cel in care faci si reparatia. Iti urez bafta!

daca vii cu un avocat ai sanse mai mari?

intreb asta pt ca acum vreo 2 ani mergeam in coloana pe linia lui "41"cu viteza mica 30km/h si din spate mi-a dat-o unu cu seria 1 si m-a proiectat in masina din fata.rezultatul a fost o masina avariata rau,o supernova.

eu incercam sa-i arat constatatorului ca are mai multe piese praf,el spunea la-sa dom'le ca mai vedem in service ce-o mai trebui...

concluzia:supernova din 2000 si ceva avea devizul de reparatii 4.000ron din care am mai pus eu 400ron,bineinteles ca usile spate nu se inchideau bine,incuietoarea portbagaj am platit-o jumate-jumate cu serviceul....iar piesele puse de service made in turkey,bine ca era masina de la servici.

deci avocatul e bun sau trebuie sa ai aston martin?

....o tara de ......si pe mine m=a lovit unu zilele trecute si mi-a rupt numarul de inmatriculare ,pe dovada de la politie scrie si numar de inmatriculare ,dar societatea celui vinovat ma trimite pe mine sa imi cumpar numar k doar nu o sa il repare,nu e vorba neaparat de suma care trebuie platita ,dar ma deranjeaza ideea k numarul meu a fost intact si nezgariat si acum trebuie sa platesc eu pt greseala altuia......si cretinul de inspector de daune nu mi-a trecut in deviz suportul de numar .....cine o plati timpul pierdut si coumbustibilul????si dc stiti piesele care se inlocuiesc raman la service sau la asigurator sau le pot lua eu?TRAIASCA CARLIGUL DE REMORCARE!!!!!

Edited by kathalin
Link to comment
Share on other sites

si dc stiti piesele care se inlocuiesc raman la service sau la asigurator sau le pot lua eu?TRAIASCA CARLIGUL DE REMORCARE!!!!!

eu le-am luat pe toate.de ce ?sa fiu sigur ca le-a schimbat,nu ca-mi trebuiau....partea nasoala e ca nu prea gesesti service,tre' s-astepti saptamani...

 

 

ma gandesc cu scarba si acum la domnul inspector de la asigurari...el isi facea meseria,dar se contopise cu ea,meserie murdara/diplomatie de imbarligat soferii nevinovati/....scarba,asta e cuvantul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.