Jump to content

Recommended Posts

...pai eu am avariata doar bara fata si pentru asta nu o sa mai las masina in service ,pt k am lasat-o la un service de renume pentru 4 zile si in timpul asta cineva de acolo a carat cu masina mea ceva pt k mi-a distrus din interior bancheta spate ,mai exact insertia de piele si dup nr de km la cati am lasat-o,si am zis k nu mai las masina in viata mea,nu stiu dc i-o fi schimbat si altceva de pe ea ,la motor ma refer pt k nu statea sa insemnez piesele si nici nu imi trecea prin cap k o sa se intample asa ceva.Acum le-am zis sa imi comande bara cu tot ce le trebuie ,sa o vopseasca si eu ma duc in prezenta mea sa o monteze si am plecat.Am fost acum la un service unde tipul de acolo nici nu stia de unde sa comande bara si ce cod are ,l-am ajutat eu cu un link catre realoem.com,ce incredere sa am sa le las masina lor??????!?!?!
Link to comment
Share on other sites

...pai eu am avariata doar bara fata si pentru asta nu o sa mai las masina in service ,pt k am lasat-o la un service de renume pentru 4 zile si in timpul asta cineva de acolo a carat cu masina mea ceva pt k mi-a distrus din interior bancheta spate

e de rasul curcilor <_< .mi-am adus aminte de supernova...eu i-am prins cu masina pe pod la Voluntari,spuneau ca fac probe sa vada cum merge dupa reparatie :)

Link to comment
Share on other sites

...Eu unu o sa aleg service-ul dupa criteriul asta...care imi inapoiaza bara ma duc si fac la ei,,,si din partea mea pot sa le umfle facturile la aia de la asigrari cu varf si indesat ,dar mie sa imi semneze devizu.

asta spunea si CC23298

Link to comment
Share on other sites

Deci daca o sa-mi inlocuiasca bara am dreptul sa le cer inapoi bara veche ?

 

teoretic bara veche pleaca la asigurator !.Tot ce poti face e sa vb cu agentul constatator si sa-l intrebi daca poti lua bara . Ei din service nu au voie sa ti-o dea tie

Link to comment
Share on other sites

Nu o sa ti-o lase. In mod normal ele se distrug ca sa nu fie refolosite. Insa e posibil ca agentul constatator sa le lase la cei din service sau sa o ia el.

Toata lumea te-a felicitat pt carlig, ai grija totusi ca ala nu mai e de incredere sa tragi cu el ceva. Pune-i sal verifice bine, sa nu fi rupt vreo prindere la el. Asta daca folosesti carligul.

Link to comment
Share on other sites

la mine in deviz scrie k doar bandourile trebuiesc recuperate de asigurator(sunt marcate in casuta R)si cele marcate in casuta R se recupereaza de asigurator,in rest la service nu o sa le las,pentru k am o mica fisura pe bara care se poate repara si bara e de M,si ,,,,,,,,o pastrez in caz de Doamne fereste ,
Link to comment
Share on other sites

Eu iti povestesc cazul meu e asemanator si poate te ajuta, un Passat din 2003 lovit in spate nu se cunostea aproape nimic ochiul liber (bara, bandou si elementele de prindere erau rupte in interior) dar dupa ce service-ul mi-a facut constatarea a trebuit inlocuita bara si bandourile, agentul de constatare ma tot trimitea la service-ul unde totul se repara printr-o simpla vopsire si kituire a pieselor si ma ameninta ca nu imi semnaza dosarul daca nu fac asta dar dupa ce am mers la un service serios cu care aveau incheiata conventie acestia au trimis poze cu toate elementele stricate si practic am inlocuit tot ce era lovit.

 

La tine e bine sa verifici diferentialul daca masina era intr-o treapta de viteza socul a fost suportat si in pinioanele diferentiallului si a cutiei asta in timp poate aduce surprize neplacute, mie la Passat deoarece eram in treapta a 5-a in momentul impactului mi-a "cazut" inter-un an cutia cu pinioanele de treapta 5-a distruse. Aparent era un defect de fabricatie dar cand mi-am adus aminte de tamponare am facut legatura cu socul suportat atunci si distrugerea pinioanelor.

 

Vezi ca lonjeroanele sa nu fie afectate, carligul este prins de partea rezistenta a masinii de lonjeroane vezi sa nu fie afectate.

 

Sa te tii bine de inspector si sa fii sigur pe tine ii ceri rparare profesionala a masinii cu piese inlocuite, mergi la un service cu oameni priceputi si ei te vor ajuta sa rezolvi masina cum iti doresti cu piesele stricate inlocuite nu doar reparate, cum au spus colegii la service se completeaza dosarul prin nota de service.

 

Eu am cerut bara veche inapoi si am primit-o si asta fara nici o "atentie" speciala pentru constatator sau inginerul de la service.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.