Jump to content

Sfat achizitonare 320d euro4


flavius.paul

Recommended Posts

Buna seara, sunt nou pe aici pe forum la voi si de curand niste prieteni mau virusat la cap cu achizitionarea unui 320d ....si pot spune ca bine au facut.

 

Am de gand ca in viitorul f apropiat sa achizitonez o asemenea masina, de aceea apelez la sfaurile voastre pentru ca sunteti cei mai experimentati in domeniu...asadar:

 

Astazi am fost la un targ regional din zona mea, si am ochit un 320d din 07/2004 gri inchis spre alabastru. Foarte intretinuta masinuta, motorul mergea rotund, silentios total in habitaclu, are 160.000 de km cu carte service la zi. Editia Lifestyle parca spunea baiatul cu nush ce pachet crom, avea un interior imbracat in piele gri-neagra, cu scaune sport pe fata, cutia cu 6 trepte, radio cd, climatronic, si inele cromate in bord, jante pe 16'' destul de frumoase....cam atat am zarit eu ca optionale peste standard.

 

Test drive-ul a decurs impecabil: masina este foarte inchegata la acesti km, nu se aude absolut nimic, se comporta de nota 10, tinuta de drum sportiva, tren de rulare rigid dar confortabil, am ramas impresionat de motoras....extrem de silentios, sincer nu ma asteptam, dar singura bulina neagra pe care am sesizat-o este faptul ca maneta schimbatorului are joc in treptele de viteza....ceea ce personal ma deranjeaza .

 

Acum pretul.....baiatul cerea 10.000, a mai lasat-o in cele din urma la 9.600 + restul de taxe pe care le platesc eu. (20 mil taxa)

 

Pana maine trebuie sa ii dau un raspuns clar daca sa o cumpar sau nu. Si sincer sa fiu nu sunt hotarat, pentru ca ma uit in DE pe mobile.de si pe autoscout24.ro...iar la banii acestia gasesti destule, unele chiar cu mai multe optionale ( dar sar de 10.000)

 

PS: Pretul de 9600 de eur este cu TVA inclus, deci 19% din pret se va deduce pe firma...asadar undeva la 7.800+500+100 (actele) = 8.400eur ma va ajunge masina

 

Ce spuneti? Se merita ? Sau mai caut? Sau poate chiar imi oferiti voi ofertele voastre...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 117
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

prea sf

 

Bine zis:)) , oricum bine ca tipul este de la mine in oras, o sa il sun maine sa vad care este treaba cu masina....oricum din start km sunt total dubiosi, vad ca nu are carte service in descriere. Iar in germania cel mai chel E90 posibil incepe de la 11.000 ( pe mobile.de sau autoscout24.ro) iar ca cea din anunt sare bine de 12.500....prea dubioasa masina, si in plus ce profit ii mai iese la tip....

Link to comment
Share on other sites

prea sf

 

Bine zis:)) , oricum bine ca tipul este de la mine in oras, o sa il sun maine sa vad care este treaba cu masina....oricum din start km sunt total dubiosi, vad ca nu are carte service in descriere. Iar in germania cel mai chel E90 posibil incepe de la 11.000 ( pe mobile.de sau autoscout24.ro) iar ca cea din anunt sare bine de 12.500....prea dubioasa masina, si in plus ce profit ii mai iese la tip....

 

Salutare, nu-s total dubiosi km...dar sunt rezonabili....cartea service se poate face, nu-i asta o problema....problema e ca nu stiu de ce zici ca-i E90...masina...a 7-a 2004...e E46....deci pretul e ok cred eu...

Link to comment
Share on other sites

Cotrobaind in continuare pe net cautand "idealul" 320d pt. mine am dat in seara asta peste un anunt destul de promitator la prima vedere:

Bmw 320d E90

 

Chiar asa "bine" stau preturile la modelul acesta?:)

 

salutare....dupa parerea mea...pretul e ENORM de mic pentru o astfel de masina....

gandeste-te ca e 2006, iar 130 000 de km pe care zice ca-i are...daca-s reali...sunt niste km foarte buni, masina ar trebui sa fie mai scumpa...

tipul de la care am luat fosta masina....pe care mi-a facut-o unul praf recent...ca a intrat in mine....m-a sunat din germania si mi-a zis ca mi-a gasit asa....dau paste la ce mi-am notat cand am vb cu el la tel ca mi-e lene sa mai scriu...modific :

 

"Negru metalizat, jante aluminiu… 2006 luna a 4 sau a 5-a …comenzi volan, bord computer, incalzire in scaune, radio cd, 6 trepte, 320d 163, 6 trepte, n-are navi si trapa …" parca si proiectoare,...nu stiu daca piele sau nu....sper ca e climatronic....si-a zis 11 900....110 000 km....

asta are mai multe optiuni parca...si pretu` asa de jos...ciudata treaba ....ori a fost lovita si-a facut-o....ori ..nu stiu....da` pentru mine cel putin...e dubioasa rau ...

spune-i sa accepte un AUTO TEST in AUTOVIT Bucuresti <_<

Link to comment
Share on other sites

dar singura bulina neagra pe care am sesizat-o este faptul ca maneta schimbatorului are joc in treptele de viteza....ceea ce personal ma deranjeaza .

Şi E90-ul meu are joc la schimbător şi are 135k km. Acum din ce am auzit eu o văd ca pe o boală a BMW-urilor, şi tot aşa din auzite, nu ştiu dacă este adevărat, dacă vrei să scapi de joc trebuie să schimbi ĂŽn cutie nişte piese, nu e din timonerie.

Dacă nu vrei joc ĂŽn schimbător ia-ţi VW, ei au o timonerie foarte bine gândită.

am un prieten cu o Bora cu 235.000km şi schimbătorul e foarte rigid.

eu m-am urcat la Bavaria ĂŽntr-un E60 nou şi schimbătorul tot avea un pic de joc.şi maşina era nouă.

Edited by IulianC
Link to comment
Share on other sites

Revin cu noutati, m-am intalnit cu baiatul cu E90-ul super masina, este ca in descriere, chiar am ramas uimit de calitatea vopselei si a jantelor, in realitatae arata cu mult peste poze....any way, cam smecheras a fost baiatul in descrierea pretului pe autovit pt. ca masina costa 11.000+TVA...deci e cu totul altceva....

Asadar revin la prima optiune, la e46-le de mai sus, sunt in tratative de realizare a actelor (l-am pus sa faca el rar-ul si certificatul de autenticitate), dupa care il astept cu banutii, wish me luck:)

 

 

LE: Revin cu o alta dubiosenie - foarte tentanta...

Dar ciudat ca nu a inmatriculat-o pana acuom, am vb cu el la tel, am intrebat de ce circula numai cu nr. rosii, mi-a spus ca brief-ul mic a fost pierdut, si s-a facut un act notarial care atesta nush ce...iar politia ii poate oferii proprietarului nr. rosii pe o perioada de timp, dar brief-ul mare original il are....carte service 'cica" nu stie daca are, dar oricum se verifica la firma...

 

Personal cred ca fost botita de sau bagat atatia bani in tuning exterior....ahh, si ultimul pret prin telefon a fost de11.000 eur.

Edited by Justme13
Link to comment
Share on other sites

Salut ...si cu tva cu tot...vine vreo 13 000...un pret cam mic (dupa parerea mea) pentru o astfel de masina....

Si la asta....tu nu-ti dai seama...si 12000 e un pret mic ...enorm de mic...si de la 12 000 sa o mai si lase asa usor la 11 000...masina din 2005 ...cu navigatie...km fff putini, 110 000...ciudata treaba...

Asa in poze masina arata bestial...da` pana nu esti langa ea....n-ai cum sa-ti dai seama...

Eu ti-am scris parca mai sus...2006 , E90, 110 000 km....11 900 in germania...si fara navi....etc

Mai departe...trage tu concluziile....

Link to comment
Share on other sites

eu am dat pe e46-le meu 14000 eur anul trcut si mi-e greu sa cred ca acum preturile sunt atat de jos...totusi mai bine un e46 plin de dotari decat un e90 chel si oricum nu prea am incredere in e90 si e60 astea ce le gasesti intre 12000-14000 eur...e prea dubios de ieftin pentru ca vorbim de niste masini din 2004,2005 sau 2006 is e plin pe net de ele...eu zuc ca multe dintre ele sunt masini facute praf, cumparate din reprezentante de afara si reconditionate <_<

norocul tau ar fi sa prinzi pe cineva care si-a luat masina cu credit din banca sau leasing si acle cineva sa nu mai poata plati in acest moment rate...si daca o sa cauti o sa gasesti pentru ca sunt multi in aceasta situatie dar le e frica sa recunoasca !

bafta!

Link to comment
Share on other sites

Salutare, acolo sunt MARI SF-uri ...asa ceva E IMPOSIBIL, n-are cum....

Am vazut sus acolo un 3-ar a 11-a 2007 cu 4500 KM ????!!!! Doar 12 000 ??? Greu de crezut asa ceva...

O alta abureala....335i Cabrio..., cu 5000 km ? Cum plm...scuzati . ....08/2007....13200 ? Hai sa fim seriosi...

Si nu mai comentez altele...dar lovitura de gratie e mai jos....

530xd automatic...tot 4500 km.... la 12 600 euro ?? de unde dracu le scot frate asa noi si la preturile astea? pai dupa cum bine am mai zis...kilometrii fac pretu` masinii...nu optiunile...desi cred ca are si destule optiuni...insa pretu` e dat (e mare daca e mare) datorita kilometrilor...iar astia au niste masini care noi au fost 30 000 cel putin...ma refer la 3-are....si 5-aru` asta sigur a fost cel putin 50 000 nou...si la 2 ani...ca-i a 3-a 2007....are DOAR 4500 km? in conditiile in care nemtii fac cam 50 -60 000 pe an....media....

Si hai...poti gasi o masina cu 4500 km...da` la astia pe site sunt parca prea multe cu km putini......si daca ai gasi o astfel de masina...pretu` corect ar fi MULT MAI MARE, ca o masina la 4500 e o masina NOUA....de ce-ar da unu` la 2 ani o masina cu doar 4500 km la un pret care nu-i nici macar 1/3 din pretu` ei de noua....

adica 12 600 x 3...= 37 800 daca nu ma insel...masina asta cu siguranta n-a fost atat noua...a sarit de 40 000 fara probleme...chiar 50 000...

 

Si "SENZATIONALUL" continua cu 550i , 29 000 km , a 4-a 2006 la 14 000 euro

cu - SENZATIE - 650i , 21 000 KM , a 7-a 2006 , la 16 500 euro...

cu - INCREDIBIL <_<) - M3 COUPE, 5000 KM :)), 10/2007 la doar 18 000 euro...in conditiile in care unu` 2002 e vreo 15...16000 :bashwall:

Si lovitura de gratie...M5 ...la 20 200 euro...probabil ca-l lasa la 20 000 :unsure: , 25 000 km, 07/2006

Ce sa zic...cui imi spune mie ca poate lua asa masini la asemenea preturi...eu ii dau 2000 de euro in plus pentru 3-are...3000 pentru 5-aru` ala 530xd si 5000 cel putin in plus pentru fiecare masina de senzatie de mai sus :blink:

 

adica pentru 550i la 14 000, 650i la 16 500, M3 COUPE LA 18 000 si pentru M5-ul ala as da 7000 in plus (daca as avea atat de dat pe masini :blink:) ) ...daca-i doar 20 000

 

maine o sa-i arat unui prieten care se ocupa cu vanzarea-cumpararea de masini...o sa-i arat acest site...pai daca aducem masini asa ieftine...ne-mbogatim :wub:

sunt curios ce-o sa zica:)

bafta

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca eu aduc numai noutati SF in domeniul preturilor :wub:

 

Asadar, lovesc din nou cu un Handler situat la nordul Stutgartului, cu peste 1000 de masini....dar CE PRETURI TATA <_<

 

SF-uri :wub:

 

Astept comentariile voastre, eu inca nu stiu ce sa cred.

 

 

 

Si "SENZATIONALUL" continua cu 550i , 29 000 km , a 4-a 2006 la 14 000 euro

cu - SENZATIE - 650i , 21 000 KM , a 7-a 2006 , la 16 500 euro...

cu - INCREDIBIL :)) - M3 COUPE, 5000 KM :bashwall:), 10/2007 la doar 18 000 euro...in conditiile in care unu` 2002 e vreo 15...16000 :unsure:

Si lovitura de gratie...M5 ...la 20 200 euro...probabil ca-l lasa la 20 000 :blink: , 25 000 km, 07/2006

Ce sa zic...cui imi spune mie ca poate lua asa masini la asemenea preturi...eu ii dau 2000 de euro in plus pentru 3-are...3000 pentru 5-aru` ala 530xd si 5000 cel putin in plus pentru fiecare masina de senzatie de mai sus :blink:

 

 

bafta

 

 

Deci =)) eu s unt pe burta de ras....o descriere de 5 stele , bravo:)), voiam sa fac si eu asta, dar imi era lene + oboseala.

Acum dupa 1 zii de la marea descoperire:d, tot nu stiu exact ce sa cred, dar am o banuiala, ca cineva care nu are ce face altceva, racoleaza toate aceste anunturi pe bune, dar din anunturi mai vechi cu preturi normale, le preia, insereseaza preturiile de cuviinta, si face frate mii de vizite cu anunturile lui in cateva ore. Si stiu ca exista posibilitatea de a lua anumite sume modice din chesita asta prin fiecare vizita, dar nu sunt sigur, e doar o parere...

 

Voi ce intuiti?

Link to comment
Share on other sites

AS vrea sa va intreb daca aveti un site sau o anumita aplicatie sau orice ce altceva de genul acesta, unde pot verifica seria masinii sa sa aflu cat mai multe detalii despre ea ( precis ce optiuni are, cumparatorul din germania, ceva detalii despre service) - ceva de genul cum ofera si reprezentantele bmw.

 

Raman recunoscator daca m-ati putea ajuta.

 

Seria masinii pe care vreau sa o verific este urmatoarea: wbaeu7101fm65169 (e46 '04)

Edited by Justme13
Link to comment
Share on other sites

AS vrea sa va intreb daca aveti un site sau o anumita aplicatie sau orice ce altceva de genul acesta, unde pot verifica seria masinii sa sa aflu cat mai multe detalii despre ea ( precis ce optiuni are, cumparatorul din germania, ceva detalii despre service) - ceva de genul cum ofera si reprezentantele bmw.

 

Raman recunoscator daca m-ati putea ajuta.

 

Seria masinii pe care vreau sa o verific este urmatoarea: wbaeu7101fm65169 (e46 '04)

pai dute la reprezentata bmw si afli toate detaliile....

Link to comment
Share on other sites

Ma gandeam ca este o cale mai comoda de a afla, si stiu ca este....am vorbit in seara asta cu niste baieti care deasemenea au auzit si ei de un site doar pt. bmw-uri cu verificarea seriei si aflai lista de optionale + primul proprietar....dar numai retineau cum se chema. Eu la mercedes cunosc 2....ma gandeam ca stiti si voi de aia va intrebam...oricum voi trece si pe la reprezentanta daca imi va permite timpul. Edited by Justme13
Link to comment
Share on other sites

Da stiu, si pe mine ma apuca asa niste nervi uneori, ca nu-i 320d, dar cand ma gandesc la pret (uit de acest aspect) dar o voi baga intr-o resoftare sa fie cat de cat apropiata de un 320d.

 

Chestiunea asta este singurul repros pe care il pot aduce masinii , in rest nu am ce spune, numai de bine, consum 5.1% din satu-mare la botosani (vreo 500km)

Edited by Justme13
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.