Jump to content

se pot monta faruri originale xenon pe e90 ?


Raul46

Recommended Posts

am faruri simple pe e90 si ma gandeam sa imi iau 2 faruri originale cu xenon , ce as mai avea nevoie? se pot monta? sa ma bag sau prea complicat? mersi, astept pareri sau sfaturi de la ceai care au incercat deja .
Link to comment
Share on other sites

Sau faruri de la dezmembrari...daca vrei si cu spalator de faruri, auto leveling o sa fie ceva bataie de cap....dar cred ca ideea este sa ai faruri cu lupa, corect?

da exact, faruri cu lupa , arata mult mai bine, si nu e pt participantii la trafic ce pentru mine <_<.

Link to comment
Share on other sites

Grija mare daca vrei sa pui xenon aftermarket pe e90.. Sunt peste tot discutii cu kituri de xenon aftermarket incompatibile cu 3'er E90... Dau erori mari.. Doar unele kituri sunt compatibile.. Cauta pe ebay si o sa vezi ca unii spun ca sunt compatibile dar mare grija..

 

Sincer.. parerea mea personala este daca poti sa pui Xenon original pune original pt. ca e diferenta fantastica... Cauta la BMW - Retrofit Xenon si vezi cat te duce... Si daca tot pui iei si modulul de adaptiv si ai full-xenon (bi + adaptiv).

 

 

Numai bine...

Link to comment
Share on other sites

Grija mare daca vrei sa pui xenon aftermarket pe e90.. Sunt peste tot discutii cu kituri de xenon aftermarket incompatibile cu 3'er E90... Dau erori mari.. Doar unele kituri sunt compatibile.. Cauta pe ebay si o sa vezi ca unii spun ca sunt compatibile dar mare grija..

 

Sincer.. parerea mea personala este daca poti sa pui Xenon original pune original pt. ca e diferenta fantastica... Cauta la BMW - Retrofit Xenon si vezi cat te duce... Si daca tot pui iei si modulul de adaptiv si ai full-xenon (bi + adaptiv).

 

 

Numai bine...

mersi pt idee, da eu ma gandeam sa imi comand de la bmw 2 faruri cu xenon original, nu ma bag la aftermarketuri, da ce mai trebuie sa imi comand ca sa fiu sigur ca merge? mai is ceva module etc?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Eu am E90 si tot asa am farurile simple.M-am interesat despre faruri xenon,tot originale si noi de la BMW,dar am ajuns la concluzia ca nu merita.

 

In primul rand,pe langa setul de faruri cu kit xenon,cei de la BMW iti cer sa iti cumperi si spalator de faruri,(vezi si pe site la ei ca daca iti configurezi o masina si iti pui xenon te obliga si la spalator),apoi mai e intrebarea daca itit iei si spalator cum il pui in bara ca tu nu ai gaurile pt dpalator..deci alta bataie de cap.

 

In al doilea rand,daca si dupa ce ti le pui trebuie resoftat toata partea ce tine de lumina ca sa ti le recunoasca sa iti poata functiona auto-leveling-ul tec.

 

In al treilea rand,te OMOARA pretul.Eu nu vreau sa te speriu dar daca te interesezi ai sa vezi ca am dreptate.

Tin sa precizez ca asta se intampla daca vrei sa iti pui originale si nu chiciuri. Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Sal am avut eu aftermarket si ba palpaiau ba se oprea unu numai probeleme.Sa nu iei de la Xenonauto.ro.Au site f frumos insa vanzatorii varza . De la ei am luat Siemens Hid Can Bus ....o tampenie.Poti incerca cu firma Blesk (Maxlux) sunt pe la 550 lei ziceai baietii pe acolo ca nu dau eroare sau cu ceva original second .Cat timp le-am avut puse am obersvat ca era lumina mult mai intensa avand si de 55w insa ca distanta nu e nicio diferenta.Asa ca am vandut kitul de xenon si am luat un set de halogen Power2Night care dau o culoare destul de alba si intensa pt halogen.Nu se compara cu xenonu insa e oke.Si cam trebuie lupa pt ca arunca lumina aiurea.Sincer de efect cred ca mai bine ar merge pe proiectoare si aia e.
Link to comment
Share on other sites

Informativ eu am avut un mic accident in toamna trecuta si am schimbat un far pe asigurare. A costat aprox 1000 euro. u stiu daca in pretul asta au dat farul cu vreun modul ceva de lumini dar atata a costat.

Pai cred ca decat farul cu becul ....la xenon trebuie si balast care are rol de ridicare a tensiunii

Link to comment
Share on other sites

Informativ eu am avut un mic accident in toamna trecuta si am schimbat un far pe asigurare. A costat aprox 1000 euro. u stiu daca in pretul asta au dat farul cu vreun modul ceva de lumini dar atata a costat.

am schimbat ºi eu unul pe casco acum vreo 3 sãptãmâni. e cu bi-xenon. farul a venit chel, doar cu becul pt angel-eyes. becul de la semnalizare, cel cu xenon de pe fazã scurtã(+lungã),cel de lungã cu halogen ºi balastul au fost montate de pe farul meu vechi, am stat lângã mecanici.

Costul total al piesei + manoperĂŁ = 3646.46 lei

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut aceasi problema, faruri cu halogen din fabrica, le-am schimbat si am pus bi-xenon. Farurile echipate complet(s.h) au costat 900 Euro. Le-am cumparat de la @expert, faruri pe care bietul om(super baiat banateanul) mi le-a montat intr-o parcare...a trebuit sa dea si bara jos pt a le monta. Daca vrei sa le cumperi, cel care ti le vinde ar trebui sa se si priceapa sa ti le monteze pt ca nu este prea simplu. In primul rand se schimba mufele pe care le ai tu pe masina plus faptul ca la noile mufe mai trebuie adaugate niste fire cu niste condensatori...nu-i lucru usor, mai ales pt un novice(ca mine). @Expert(Tibi) mi le-a montat ca la carte, s-a chinuit vreo 4 ore bune el, care mai montase si care se pricepe bine de tot la ce inseamna electronica BMW...Mi-a luat manopera 50 E(foarte putin pt cat a muncit). Spalatoarele de faruri le-am montat la Bavaria Otopeni si m-au costat 1200 lei RON. In concluzie toata chestia m-a costat 950 E + 1200 RON + 100 E bani de motorina(Slatina-Timisoara- retur, Slatina-Otopeni-retur). Singura problema este ca nu am schimbat blocul de lumini care mai costa vreo 350E+resoftat-ul vreo 50 de E, fapt pt care imi da eroare in bord(asta pana aprind farurile, dupa care se stinge eroarea). Lucru deloc deranjant pt care am zis ca nu se merita sa mai platesc inca 400E. Deci toata chestia m-a costat 1350E, iar daca mergeam la Bavaria ma costa 3400 Euro(cu bloc de lumini inclus in pret). Tu decizi ! Edited by fantozzi007
Link to comment
Share on other sites

Eu am avut aceasi problema, faruri cu halogen din fabrica, le-am schimbat si am pus bi-xenon. Farurile echipate complet(s.h) au costat 900 Euro. Le-am cumparat de la @expert, faruri pe care bietul om(super baiat banateanul) mi le-a montat intr-o parcare...a trebuit sa dea si bara jos pt a le monta. Daca vrei sa le cumperi, cel care ti le vinde ar trebui sa se si priceapa sa ti le monteze pt ca nu este prea simplu. In primul rand se schimba mufele pe care le ai tu pe masina plus faptul ca la noile mufe mai trebuie adaugate niste fire cu niste condensatori...nu-i lucru usor, mai ales pt un novice(ca mine). @Expert(Tibi) mi le-a montat ca la carte, s-a chinuit vreo 4 ore bune el, care mai montase si care se pricepe bine de tot la ce inseamna electronica BMW...Mi-a luat manopera 50 E(foarte putin pt cat a muncit). Spalatoarele de faruri le-am montat la Bavaria Otopeni si m-au costat 1200 lei RON. In concluzie toata chestia m-a costat 950 E + 1200 RON + 100 E bani de motorina(Slatina-Timisoara- retur, Slatina-Otopeni-retur). Singura problema este ca nu am schimbat blocul de lumini care mai costa vreo 350E+resoftat-ul vreo 50 de E, fapt pt care imi da eroare in bord(asta pana aprind farurile, dupa care se stinge eroarea). Lucru deloc deranjant pt care am zis ca nu se merita sa mai platesc inca 400E. Deci toata chestia m-a costat 1350E, iar daca mergeam la Bavaria ma costa 3400 Euro(cu bloc de lumini inclus in pret). Tu decizi !

Aoleau dar ai avut si rabdare <_<

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.