Jump to content

Recommended Posts

nu stiu ce sa zic eu am fost la constanta si cei de acolo sunt mult mai amabili ca cei din bucuresti in ceea ce priveste tratarea clientului.

 

de cei din bucuresti nu stiu personal nimic, doar din ce citesc pe forum inteleg ca sunt neseriosi.

 

oricum adrian ai fost multumit de rezultat nu? :lol:

 

da super multumit, toata fata de usa era murdara, la fel si torpedoul(nu stiu cum a ajuns ala murdar) usa sta un pic in afara(nu se inchide corect), pe persul din fata am gasit niste bucati de sarma.

super multumit :)

Link to comment
Share on other sites

Pai si ce e asa anormal :) ?

Ce legatura are pretul piesei cu pretul montajului? Depinde in primul rand de ce piese vorbesti. Daca un segment te costa 50 de lei inseamna ca montajul lui trebuie sa fie mai ieftin?

Link to comment
Share on other sites

Pai si ce e asa anormal :) ?

Ce legatura are pretul piesei cu pretul montajului? Depinde in primul rand de ce piese vorbesti. Daca un segment te costa 50 de lei inseamna ca montajul lui trebuie sa fie mai ieftin?

 

este vorba de butuc si acuator. Sa ceri 6 mil pentru asta trebuie sa fi batut in cap

Link to comment
Share on other sites

Intre timp mi-am facut timp si am mers din nou sa re-verifice geometria, mi-au spus ca n-are nimic, probabil din cauza drumurilor, inclinarea etc... mi se pare mie.

 

 

Geometria varza + rotile dezechilibrate + cauciucurile fata mancate pe interior din cauza geometriei.

 

Bineinteles ca au facut astia de la Auto Soft geometria si echilibrarea, iar acum nu mai trage dreapta, totul e perfect.

 

 

Cauciucurile probabil erau uzate si au omis sa iti spuna, pe langa faptul ca nu au facut geometria sau au facut-o prost.

Daca nu ti-au dat nici o explicatie desi i-ai intrebat eu cred ca mai bine faci reclamatie in Germania.Suportul BMW din Romania pare 0. Daca nimeni nu se implica nu se schimba nimic.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Cauciucurile erau noi :lol:

 

 

Am inteles ca au mai facut altii reclamatie in Germania, dar cica BMW AG nu ar raspunde pt practicile din service-urile romanesti...

 

Poate ma insel...

 

Flegmele astea, ma ignora cu succes, daca ma duc acolo, in mod deosebit de amabil ma asigura ca se rezolva, iar apoi pauza... mail nu mai vorbesc.

 

Nici nu am mai avut timp sa merg peste ei sau sa iau alte masuri...

 

Nu cred ca o reclamatie in germania rezolva ceva... astia tre' batuti cu buzduganul.

 

In atentia AB:

 

LUA-V-AR DRACU !!! si o zi buna :)

 

PS: V-am blestemat si v-am aprins lumanari la morti la biserica :lol:

Link to comment
Share on other sites

Am inteles ca au mai facut altii reclamatie in Germania, dar cica BMW AG nu ar raspunde pt practicile din service-urile romanesti...

 

 

Nu raspunde, dar le poate atrage atentia. Exista acum bmwgroup in Romania.

Angajatii de acolo trebuie sa ofere suport in astfel de conditii, daca nu sunt in stare sa acorde asistenta si este o problema frecventa, cei din Germania ar trebui sa stie.

Ma rog, faci cum doresti.Eu as fi fost suparat daca as fi patit asa ceva si as fi incercat sa rezolv problema.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Deci tu zici ca ar folosi sa contactez BMW germania ?

 

Am sa trimit scrisoare prin posta normala si dau un telefon apoi sa anunt sosorea scrisorii, mai repede cred ca se ia in considerare astfel.

Link to comment
Share on other sites

Deci tu zici ca ar folosi sa contactez BMW germania ?

 

Am sa trimit scrisoare prin posta normala si dau un telefon apoi sa anunt sosorea scrisorii, mai repede cred ca se ia in considerare astfel.

 

 

Pai incepe prin a contacta pe cei din Romania de la bmwgroup.Daca dau din umeri si nu au nici un raspuns pentru ce s-a intamplat, scrie in Germania si explica-le ca cei din Ro nu ti-au oferit suport in rezolvarea problemei.

 

ps

 

Apropo, citeam pe alt forum, cineva a facut reclamatie in Germania si i s-a interzis accesul in service-ul AB. :)

Daca este adevarat ar cam trebui zburati multi de acolo, mai ales de la conducere.

Edited by Bavaria
Link to comment
Share on other sites

indiferent de cum ar fi AB, nu cred ca ar putea interzice accesul cuiva in service... in secunda urmatoare, ar avea ANPC-ul pe cap...

 

cred ca a fost o afirmatie mai mult pt bravura initiatorului, AB nu ar face asa ceva, pt simplul fapt ca nu au cum sa faca asta...

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Ba eu cred ca au cum sa faca, este o societate cu actioanriat "privat" pana la urma si banuiesc ca poate interzice accesul in incinta, oricarei persoane gaseste de cuviinta.

 

Sunt cluburi sau restaurante care "isi rezerva dreptul de a-si selecta clientii", de ce nu ar face si bulangii de la AB la fel... tot un fel de carciuma e si acolo:

 

Platesti mult pt servicii proaste, vinul e indoit cu apa, "chelnerii" sunt prost pregatiti, "bucatarul" este incompetent, "mancarea" vine greu si cand vine e rece sau nu e ce ai comandat, iar seful de sala este un troglodit :)

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
serios?

 

chiar sunt curios ce scrie acolo :)

 

un prestator de servicii comerciale (ceea ce este si AB) nu poate interzice clientilor sa apeleze la acele servicii, decat cand nu isi platesc datoriile...

 

Ai sa ramai surprins cred.

Link to comment
Share on other sites

Ba eu cred ca au cum sa faca, este o societate cu actioanriat "privat" pana la urma si banuiesc ca poate interzice accesul in incinta, oricarei persoane gaseste de cuviinta.

 

Nu este chiar asa treaba.Licenta pentru a avea un service BMW vine impreuna cu o carte foarte groasa, unde sunt scrise toate indatoririle pe care le ai.Nu poti sa faci chiar ce vrei tu, chiar daca ai platit pentru sediu, cum ti s-a dat licenta asa ti se poate ridica daca service-ul nu mai corespunde standardului.

Ma rog, asa este prin alte tari, chiar stiu si aici, la capsuni, service-uri BMW care au fost inchise deoarece au incalcat in mod constat diferite reguli.Este posibil ca in Romania insa sa difere un pic politica.

Edited by Bavaria
Link to comment
Share on other sites

Ba eu cred ca au cum sa faca, este o societate cu actioanriat "privat" pana la urma si banuiesc ca poate interzice accesul in incinta, oricarei persoane gaseste de cuviinta.

 

Nu este chiar asa treaba.Licenta pentru a avea un service BMW vine impreuna cu o carte foarte groasa, unde sunt scrise toate indatoririle pe care le ai.Nu poti sa faci chiar ce vrei tu, chiar daca ai platit pentru sediu, cum ti s-a dat licenta asa ti se poate ridica daca service-ul nu mai corespunde standardului.

Ma rog, asa este prin alte tari, chiar stiu si aici, la capsuni, service-uri BMW care au fost inchise deoarece au incalcat in mod constat diferite reguli.Este posibil ca in Romania insa sa difere un pic politica.

@BAVARIA, la noi nu se poate asa ceva pt k este SINGURUL service care cica ar avea experienta si nu ar mai avea de puncte de desfacere , e muult prea scump sa inceapa BMW AG sa deschida puncte de desfacere sau sa instruiasca alti oameni. Eu cel putin asa vad problema, asa k o sa-i doara in c..r de probleme ca ale lui Pole sau altii ca el :)

Edited by paco_wonderboy
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Am tot stat sa ma gandesc daca sa mai rascolesc aceasta problema sau nu,dar in cele din urma mi-am dat seama ca niciodata in viata mea nu mi-a fost frica de nimeni si nu am chef sa incep acum,nici daca se numeste Bavaria Baneasa,domnul Wolff,domnul Weber etc...

 

 

Despre mine era vorba in treaba cu interdictia in service-urile Bavaria,despre care amintea Ciupanezu intr-un post de al lui.Astazi i-am trimis scrisoarea de interdictie in service-urile Bavaria.L-am rugat sa nu o faca publica pe site,pentru ca nu mai aveam chef iar de drumuri pe la Bavaria pentru a putea sa-mi repar ceva pe garantie si eu totusi sa am interdictie in service.Pentru ca aceasta interdictie mi s-a dat in timpul perioadei de garantie.Masina inca este in garantie la ei.Oricum dupa aceasta postare ma astept iar sa primesc cine stie ce scrisoare de la ei pentru alta interdictie.V-am atasat acea scrisoare.

 

 

NU are rost sa iau de la capat ce mi s-a intamplat la Bavaria Baneasa .Am trimis un mail la asa-zisele mailuri de reclamatii din Germania si ei de fapt le-au redirectionat spre Romania.Am un X6 3,5 D si am fost la prima revizie la 25.000 km la Baneasa,unde m-am dus cu frica din cauza povestilor auzite tot de la voi pe acest site si pe alte site-uri.

Am nimerit la domnul Adrian Precup care cu o sila de zile mari m-a tratat cu cel mai mare dispret din momentul in care m-am asezat la biroul dansului.

 

L-am rugat sa bage masina la diagnoza rapida pentru a putea vedea ce operatiuni se desfasoara la ea,intrucat eram destul de speriat de ceea ce auzisem de la voi si chiar de la cunostinte.Cand a auzit ce l-am rugat mi-a scos cheia din acel dispozitiv de citire a cheii si mi-a aruncat-o pe masa in scarba spunandu-mi sa ma duc la ce reprezentanta vreau eu dar nu la ei.Am luat cheia ca si cum eram vreun cersator si am mers la domnul sef de service.Acesta mi-a acceptat rugamintea si mi-a bagat masina la diagnoza rapida.

 

 

Ce s-a intamplat ulterior mi-a confirmat temerile.Daca masina era dusa in service,sigur nu mi se spunea ca de fapt ei nu au filtru de aer pe stoc.Mai mult ca sigur imi spuneau ca l-au schimbat si eu ii credeam.Dar asa fiind de fata si vazand masina printr-un geam nu au putut sa o dea la intors.Ei nu aveau filtru de aer tinand cont ca imi facusem programare cu 3 saptamani inainte.Raspunsul lor a fost ca nu venise nici un X6 asa repede la revizie.Deci era tot vina mea ca facusem 25.000 km asa repede.

 

Ma duc sa platesc factura,iar domnul Adrian Precup fara a ma intreba ceva imi ia masina si o duce la spalat.Am ramas mirat ca vor sa-mi spele masina,probabil ca o compensatie pentru faza cu filtrul de aer.Dar domnul Precup a decis pentru mine sa-mi spele si motorul,lucru care poate avea efecte negative in viitor.

Cand l-am intrebat pe domnul Precup de ce mi-a spalat si motorul mi-a spus ca ii picase mecanicului niste ulei pe motor.Totodata domnul Precup foarte suparat ca m-am luat de dansul ca mi-a spalat motorul fara acordul meu ,a spus ca de acum incolo sa nu-l mai deranjez,sa ma duc la alt consilier service.

 

 

Deci la Bavaria Baneasa,domnul Precup face regulile unde trebuie sa se duca clientul.

 

 

Bun,ma duc la masina sa plec,cand de fapt nu mai imi mergea PDC-ul.M-am intors la domnul Precup si mi-a spus ca din cauza spalarii probabil a intrat apa la senzori.

Stiu ca pe alt site cineva a spus ca se intampla de la apa,dar eu imi spal masina si de 2 ori pe zi si de 1 an de zile de cand o am nu mi-au dat niciodata senzorii de parcare eroare.Deci cei care spun ca e de la spalat va rog sa va tineti comentariile.

 

 

 

Dupa vreo ora si jumatate,si-au dat ei seama si au reparat PDC-ul.

 

 

 

Ma intorc dupa vreo 3 saptamani sa-mi schimbe filtrul de aer.Desi imi spusesera ca ma vor suna,nu m-a sunat nimeni.

 

Ma duc la ei,imi baga masina la diagnoza rapida,vine nenea mecanicul,desface capacul de la filtrul de aer si imi scapa in capota suruburile.Inca o data va spun ca daca asta se intampla in service,sigur imi puneau altele in loc si se faceau ca ploua.Asa a trebuit sa stea mecanicul iar vreo ora jumatate,sa-mi scoate toate scuturile de sub masina sa caute suruburile.

 

 

Dupa aceste incidente am scris un mail la adresele din Germania.Cei de acolo le-au redirectionat spre Romania.In acel mail al meu le-am scris pataniile mele la Baneasa si faptul ca foarte multa lume se plange ca nu li se schimba uleiul,consumabilele si faptul ca am multe cunostinte care isi duc masinile in Baneasa si isi schimba piesele la jumatate de pret cu piese luate de pe alte masini.

Cei de la Bmw au spus ca i-am acuzat de furt.

Dar in loc sa faca vreo ancheta sa vada daca ce am spus eu e adevarat sau nu,ei s-au grabit sa imi anunte interdictia mea in toata reteaua Bavaria.

 

Am mers am vorbit cu domnul Wolff care a incercat sa aplaneze situatia.Intre timp am avut o problema la instalatia de xenon si nu am putut sa imi remediez problema pe garantie.De abia dupa ce am fost de acord sa nu mai fac tam-tam cu ce am patit mi s-a ridicat interdictia si am putut sa imi rezolv problema.

 

 

Dar acum stau bine si ma gandesc ca nu am dat 69.000 euro pe masina mea ca sa-si bata cineva joc de mine.Pentru banii aceia am muncit si nu am chef ca oameni precum domnul Adrian Precup sa ma trateze ca si cum as cersi.Domnul Wolff e un om inteligent care vrea sa faca treaba la Baneasa,dar din pacate nu are cu cine.

 

 

Chiar astept sa vad daca mai fac vreo "boacana" cei de la Baneasa acum dupa ce mi-am spus of-ul.Ca probabil iar ma trezesc cu vreo interdictie ca am postat pe forum,ca si asta mi-au reprosat cand mi-au dat interdictia,ca le-am stirbit imaginea prin expunerea problemelor mele pe diferite site-uri.

 

 

Chiar astept sa vad ce le mai coace mintea .

 

V-am atasat si scrisoarea de la ei sa va minunati si voi.

 

Nu vreau sa mai am de a face cu Bavaria Baneasa.Sper sa fie un subiect inchis pentru mine.

Dar gandul ca am dat atatia bani pe o masina pe care mi-am dorit-o foarte mult si cand merg cu ea in service sunt tratat ca ultimul om ,ma face sa cred ca de fapt BMW in Romania e de fapt o iluzie.

post-24738-1251222493_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Deci cu alte cuvinte daca ti se va strica masina in perioada urmatoare va trebui sa folosesti taxi-ul, nu? Masina e in garantie si nu ai voie sa o repari in alt loc decat in reprezentantele Bmw. Nu-mi vine sa cred ce masuri au luat cei de la AB.

Sfatul meu, Ungaria e destul de aproape mai bine mergi pana acolo in caz de ceva defectiune la masina.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Cu alte cuvinte, si-a luat "suspend" la AB. :)

 

Nu, astia merita tarati in presa si prin tribunale pana la faliment si puscarie, apoi batuti pe rand cu lantul de distributie.

Link to comment
Share on other sites

Nu e locul meu sa o spun dar o sa ajungem la un moment dat sa nu mai cumparam masini noi de frica celor de la AB. Degeaba o luam de noua daca nu are cine sa o repare in garantie. Daca intradevar este asa chiar nu se poate face nimic pentru ca oamenii aceeia de acolo sa isi faca treaba cum trebuie?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.