Jump to content

Chiptunning Bmw 530d E60 235CP


Cosmin85

Recommended Posts

Salut, am un bmw 530d E60 2008 235Cp si ma gandeam sa-i mai pun ceva cai, cred ca un chip ar fi bun.

Care a incercat sa-mi zica si mie cum functioneza, probleme ceva, daca chiar se simt cei 30-40cp in plus.

 

 

 

Daca vrei sa mai castigi ceva cai in plus cel mai indicat ar fi o resoftare a calculatorului de motor. Prin resoftare, in cazul tau, se pot obtine 280 cp si 600 Nm, iar diferentele sunt clare

Link to comment
Share on other sites

Salut, am un bmw 530d E60 2008 235Cp si ma gandeam sa-i mai pun ceva cai, cred ca un chip ar fi bun.

Care a incercat sa-mi zica si mie cum functioneza, probleme ceva, daca chiar se simt cei 30-40cp in plus.

 

 

 

Daca vrei sa mai castigi ceva cai in plus cel mai indicat ar fi o resoftare a calculatorului de motor. Prin resoftare, in cazul tau, se pot obtine 280 cp si 600 Nm, iar diferentele sunt clare

 

Poate cel mai indicat din punct de vedere al pretului... calitativ insa nu este. O resoftare cu o "harta" prost aleasa poate reduce semnificativ viata motorului mai ales ca a lui robertkcs este noua...

 

Se gasesc ECU-motor la "tuneri" specializati in asa ceva gen Ac Schnitzer, Hamann etc.

 

de ex:

 

http://www.ac-schnitzer.de/fileadmin/media...nes_E60_E61.pdf

 

Masina fiind noua ar fi pacat sa o bagi la resoftari. Pune-i un nou ECU pt performante mai bune...

 

Sa ne zici si noua ce alegi in final sa faci...

Link to comment
Share on other sites

Salut, am un bmw 530d E60 2008 235Cp si ma gandeam sa-i mai pun ceva cai, cred ca un chip ar fi bun.

Care a incercat sa-mi zica si mie cum functioneza, probleme ceva, daca chiar se simt cei 30-40cp in plus.

 

 

 

Daca vrei sa mai castigi ceva cai in plus cel mai indicat ar fi o resoftare a calculatorului de motor. Prin resoftare, in cazul tau, se pot obtine 280 cp si 600 Nm, iar diferentele sunt clare

 

Poate cel mai indicat din punct de vedere al pretului... calitativ insa nu este. O resoftare cu o "harta" prost aleasa poate reduce semnificativ viata motorului mai ales ca a lui robertkcs este noua...

 

Se gasesc ECU-motor la "tuneri" specializati in asa ceva gen Ac Schnitzer, Hamann etc.

 

de ex:

 

http://www.ac-schnitzer.de/fileadmin/media...nes_E60_E61.pdf

 

Masina fiind noua ar fi pacat sa o bagi la resoftari. Pune-i un nou ECU pt performante mai bune...

 

Sa ne zici si noua ce alegi in final sa faci...

 

 

Ac Schnitzer au filiala si in romania?

Link to comment
Share on other sites

Salut, am un bmw 530d E60 2008 235Cp si ma gandeam sa-i mai pun ceva cai, cred ca un chip ar fi bun.

Care a incercat sa-mi zica si mie cum functioneza, probleme ceva, daca chiar se simt cei 30-40cp in plus.

 

 

salut

eu am un e60 525 si am facut la el de un an reemapare de la 177cp la 216cp

pana acum nu am avut nici un necaz cu ea

de reemapare ce sa-ti zic sunt multumit i-a schimbat atat cp cat si cuplu si se simte, bine nu te astepta sa o faci masina de curse, dar vei simtii diferenta mai ales la demarajele in coloana la depasiri si la atingerea vitezei maxime

dar cum iti ziceam eu am facut reemapare nu cip si dupa informatiile mele o reemapare este mai buna decat un cip, schimba caracteristici in soft nu "pacaleste anumite date ale autovehiculului in cazul cipului

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca au dar e destul de probabil sa trimita in Romania.

 

dar cum iti ziceam eu am facut reemapare nu cip si dupa informatiile mele o reemapare este mai buna decat un cip, schimba caracteristici in soft nu "pacaleste anumite date ale autovehiculului in cazul cipului

 

Cipul nu pacaleste masina ci controleaza in alt fel motorul daca il schimbi sau remapezi

 

Pe baza informatiei primite de la senzorii de temperatura, de pozitie a acceleratiei, de debit de aer, de pozitie a arborelui cotit etc, i-a anumite decizii si modifica parametrii cum ar fi: debitul de combustibil si momentul in care se face injectia de combustibil in cilindru, cand intra turbina (daca exista), etc.

 

Exista posibilitatea sa schimbi in memoria "chipului" niste parametrii gen limite de timp si debit si obtii un alt comportament al motorului.

 

Ce fac firme gen Ac Schnitzer, Hamann e sa ia un motor, sa-l testeze si sa imbunatateasca nu numai limitele dar si electronica in sensul ca se mareste puterea de calcul, se micsoreaza tolerantele din soft folosind algoritmiii mai complecsi, comunicarea cu senzorii si injectoarele imbunatatita etc. Pe un motor din generatia asta se folosesc deja microcontrolere cu 3 core-uri, chiar si cate 2 microcontrolere. Puterea de calcul este imensa.

 

Doar o gestiune mai buna a motorului, mai exacta si mai corecta mareste puterea motorului. Nu e nevoie neaparat de mai mult combustibil sau de modificari in cand si cum intra turbina ca sa obtii o putere mai mare...

Link to comment
Share on other sites

Salut, masina se ridica cu resoftare (prin mufa de diagnoza-OBD, nu se intervine fizic asupra ecului) la 270-280cai si 600nm. Diferenta se simte foarte bine, softul original e recomandat sa i se dea la client (pentru linistea lui, cu mentiunea ca se poate rescrie la loc din orice motiv ar avea clientul gratis).
Link to comment
Share on other sites

cei de la Bmw au un singur motor ptr 525,530 si 535 asa ca cu o resotare poti ajunge la puterea lui 535si daca esti mai indraznetz si ii mai adaugi un cip puti ajunge la peste 300 cai,acum ramane la alegerea ta,oricum bafta
Link to comment
Share on other sites

Nu te lua dupa folclor si nu lua de bun chiar tot ce auzi. Oricum, tare faza, faci o resoftare dupa care mai adaugi si un cip <_<.

Tu ce crezi ca este o resoftare si ce este un cip?

Link to comment
Share on other sites

cei de la Bmw au un singur motor ptr 525,530 si 535 asa ca cu o resotare poti ajunge la puterea lui 535si daca esti mai indraznetz si ii mai adaugi un cip puti ajunge la peste 300 cai,acum ramane la alegerea ta,oricum bafta

 

Sunt aceleasi motoare doar la nivel de motor (fier sau ce material o fi) insa nu poti din 525 sa faci 535 sub nicio forma.

 

530d are fata de 525 d o electronica mai performanta

535d fata de 530 d are in plus o turbina plus ceva electronica.

 

evident softul e diferit dar doar din soft nu poti ajunge la puterea aia sau cel putin nu cu randamentul cu care ajunge 535d. Poti poate cu cisterna dupa tine sau daca cu o turbina faci doar cateva zeci de mii de km

Link to comment
Share on other sites

eu am pus aceasta intrebare unui prieten de la ab si mi-a recomandat sa nu fac chip tuning la motorul de 3,0 d. zicea ca uzeaza unele componente foarte tare...si apar costuri mari de intretinere, sau micsoreaza viata motorului, mai ales la masinile cu multi km, mai bine-l vinzi si achizitionezi un 3,5d.

si mie i-mi sunau bine 280cp si 600nm.

Link to comment
Share on other sites

eu am pus aceasta intrebare unui prieten de la ab si mi-a recomandat sa nu fac chip tuning la motorul de 3,0 d. zicea ca uzeaza unele componente foarte tare...si apar costuri mari de intretinere, sau micsoreaza viata motorului, mai ales la masinile cu multi km, mai bine-l vinzi si achizitionezi un 3,5d.

si mie i-mi sunau bine 280cp si 600nm.

 

3,5d ala e tot motor de 3000cm e 535 bi-turbo! oem

Link to comment
Share on other sites

eu am pus aceasta intrebare unui prieten de la ab si mi-a recomandat sa nu fac chip tuning la motorul de 3,0 d. zicea ca uzeaza unele componente foarte tare...si apar costuri mari de intretinere, sau micsoreaza viata motorului, mai ales la masinile cu multi km, mai bine-l vinzi si achizitionezi un 3,5d.

si mie i-mi sunau bine 280cp si 600nm.

 

Ti-s zis si care componente se uzeaza? Inafara de ambreaiaj...

Link to comment
Share on other sites

la 535 cica ar fi alte piese, materiale...motorul este acelasi dar altfel configurat.

bala, Zicea ceva de axa cu came !!!?...ceva de genul...nu mai stiu sigur, daca te intereseaza il sun si-ti transmit exact.

 

e chiar aiurea...intreb 3 mecanici si am 5 pareri...nici nu stiu ce sa mai cred...as face si eu un upgrade, doar daca nu afecteaza buna functionare a motorului...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.