Jump to content

Cat timp ati ramas fara permis si de ce ?


InSidE

Cat timp ati ramas fara permis si de ce ?  

306 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Am permis de 3 ani.Anul trecut jumatate am fost pieton: in martie dupa o zi grea de gratare si chef m-am luat la cearta pe la 2 noaptea cu un amic al meu a cui dacie fuge mai tare (a mea din 84 sau a lui din 79 <_<))))) si bine inteles ca ne-am si dus pe platforma sa ne rezolvam dilema.Dupa ce am terminat noi disputa..nici nu mai stiu care a ajuns primul in capat, am inceput amandoi sa ne invartm ca bezmeticii pe acolo cu frana de mana (cat puteau si daciile) care si cum apuca pana cand am vazut amandoi cate o lumina puternica si apoi nimic...pana am reusit noi sa deschidem portierele si sa ne dezmeticim au venit si baietii cu ochi albastri si ne-au saltat.Mie mi-a iesit 0.40mg/l iar pritenului 0.51mg/l, el s-a ales cu doasr penal iar eu cu suspendare pe 3 luni, si amandoi fara masini...:) Dupa anumite "demersuri" el a scapt cu suspendare pe 3 luni iar eu am avut posibilitatea sa dau reexaminare si sa iau doar o luna care datorita unor probleme in decursul "demersurilor" s-a facut doua luni...in fine...

In vara dupa ce mi-am cumparat BMW, la 2 saptmani, mergand si eu ca orice crestin la manastire sa sfintesc masina, bucuros nevoie mare (ca omu cand sare de la dacie la BMW :bashwall:) si plin de duh m-am piedut cu firea si m-a prins nenea cu ochi abastri cu 127km/h in localitate si mi-a sfintit si el carnetu pentru 3 luni la care s-a mai adaugat o luna pentru ca era a doua abatere in decurs de 6 luni...

Si asa am fost bait cuminte jumatate de an...de atunci stiu toate mijloacele de transport in comun din iasi unde duc si de unde vin...

Am sa atasez si o poza cu "furiile imblanzite" cea galbena fiind a mea.

De atunci doar contaventii: centura, viteza si halogene aprinse

post-13460-1245532337_thumb.jpg

post-13460-1245532354_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

O luna, depasire pe marcaj continuu, era si ceva intersectie cu un drum secundar pentru ca ma saturasem sa stau dupa doua tiruri lungi cu o duba intre ele asa ca dupa un sir lung de curbe cand am prins drum drept nu au mai contat semnele&marcajele, am pus caii cei multi in miscare si m-au prins. A fost fix pix doar trece repede o luna.

Cu alcoolul nu ma joc veci la volan, bine ar fi sa faca si altii la fel..

Link to comment
Share on other sites

o luna degeaba. abuz al politiei . cica am trecut pe rosu

 

+

 

3 luni(in care am fost de vre-o cateva ori la mare,in Germania ) , nu stiu nici acum de ce .de multe ori ma oprea politia. le aratam permisul si ma lasau sa plec fara sa mai verifice prin statie,pana m-au oprit si au verificat..aveam permisul suspendat de 2 luni jumatate . nu l-am mai depus deloc si am stat 2 saptamani linistit .dupa am fost la ei cu seria de la permis si mi-au spus ca totul e in regula . <_< cred ca daca il depuneam trebuia sa mai astept inca 3 luni de la momentul din care il predam.

Link to comment
Share on other sites

Eu am ramas fara permis timp de 6 ani din 2001 - 2007, din cauza ca femeia de serviciu de la blocul unde stateam si-a lasat copilul in varsta de 3 ani impreuna cu sculele ei(matura teu) in spatele masinii mele(dacia) la umbra.

In acelasi timp eu eram in masina legam casetofonu si nu am vz nimic.

Cand am plecat cu spatele am calcat pe TEU ala de spala pe jos si coada lui a lovit in podeaua masinii, am oprit, dupa care am vazut copilui care era sub masina in dreptul cutiei de viteze.

Copilul s-a ales cu un cucui si o julitura mica pe spate.

Mare noroc a avut copilul.

LE: pe parcursul cercetarilor (6 ani) am circulat cu dovada pe care o prelungeam din 30 in 30 de zile

Ajunsesem de ma cunosteau totzi aia de pe la Udriste, pana intr-o zi cand comandantul s-a saturat de mine si mi-a zis ca nu imi mai prelungeste pana nu aflu in ce stadiu este dosarul meu.

Astfel am stat 2 zile in arhiva lor sa caut unde imi este dosarul dar nu am gasit nimic. (am gasit pe acolo si un dosar de al lui BASE)

Peste alte 2 zile ma suna un angajat de acolo sa imi zica ca pot sa vin sa imi recuperez permisul ca dosarul meu era rezolvat din 2004.

Nici scuze nu si-au cerut incapabilii.

Edited by 20cm
Link to comment
Share on other sites

eu am ramas fara permis timp de 6 ani din 2001 - 2007, din cauza ca femeia de serviciu de la blocul unde statea si-a lasat copilul in varsta de 3 ani impreuna cu sculele ei(matura teu) in spatele masinii(dacia) la umbra.

In acelasi timp eu eram in masina legam casetofonu la masina si nu am vz nimic.

Cand am plecat cu spatele am calcat pe TEU ala de spala pe jos si coada lui a lovit in podea si am oprit dupa care am vazut copilui care era sub masina in dreptul cutiei de viteze.

Copilul s-a ales cu un cucui si o julitura mica pe spate.

Mare noroc a avut copilul.

 

6 ani???????????????????????????????????????????????????????????

creca ma omoram si ma inviam dupa 6 ani <_<) prea mult ce naiba .. nu stiu cum ai rezistat

Edited by ins1dez
Link to comment
Share on other sites

Eu am ramas fara permis timp de 6 ani din 2001 - 2007, din cauza ca femeia de serviciu de la blocul unde stateam si-a lasat copilul in varsta de 3 ani impreuna cu sculele ei(matura teu) in spatele masinii mele(dacia) la umbra.

In acelasi timp eu eram in masina legam casetofonu si nu am vz nimic.

Cand am plecat cu spatele am calcat pe TEU ala de spala pe jos si coada lui a lovit in podeaua masinii, am oprit, dupa care am vazut copilui care era sub masina in dreptul cutiei de viteze.

Copilul s-a ales cu un cucui si o julitura mica pe spate.

Mare noroc a avut copilul.

LE: pe parcursul cercetarilor (6 ani) am circulat cu dovada pe care o prelungeam din 30 in 30 de zile

Ajunsesem de ma cunosteau totzi aia de pe la Udriste, pana intr-o zi cand comandantul s-a saturat de mine si mi-a zis ca nu imi mai prelungeste pana nu aflu in ce stadiu este dosarul meu.

Astfel am stat 2 zile in arhiva lor sa caut unde imi este dosarul dar nu am gasit nimic. (am gasit pe acolo si un dosar de al lui BASE)

Peste alte 2 zile ma suna un angajat de acolo sa imi zica ca pot sa vin sa imi recuperez permisul ca dosarul meu era rezolvat din 2004.

Nici scuze nu si-au cerut incapabilii.

 

 

sunt offtopic ,dar ca tot ai spus de 30 de zile, niciodata nu am inteles de ce in romania iti poti lua numere rosii doar pt. o luna si in germania poti sa le iei pe 3 luni ?

nu stiu cum e acum ,dar eu mi-am luat de 2 ori prin decemebrie - ianuarie si era un cosmar de fiecare data .pierdeai efectiv o zi stand la rand .e greu cand nu ai pe cineva cunoscut printre ei.

Link to comment
Share on other sites

deci sa va spun o mica povestioara....acum vreo 2 luni merg eu la brasov unde merg cam tare ce e drept dar drumul fiind liber iar eu dornic de a testa capacitatile masini....intelegeti voi.....in o lacalitate de pe langa brasov ma ia radarul fix pe la 115km\ora......dupa cam 2 saptamani in vine acasa de la ipj brasov o frumoasa hartiuta care imi cerea politicos sa le aduc la cunostinta cine contucea masina mea in ziua si respectiv ora aia.....eu completez frumos formularul fiind un bun cetatean ce sunt si il trimit inapoi...dupa inca o saptamana primesc acasa inca o hartiuta care ma anunta ca am primit o amenta in valoare de 540 de lei si nush si parca 8 puncte penalizare....bunnn...toate bune si frumoase....eu imi vad de viata in continuare pana cand dupa cam o saptamana ma oreste in contanta un echipaj al politiei rutiere pentru o mica infractiune pt care primesc un avertisment.....dupa inca 2 zile de la acest eveniment la usa mea nimeni altu decat un domn garcea care dorea neaparat sa imi dea de urma....imi lasa o citatie sa ma prezin la pol imediat...lucru care il si fac.....unde acesta ma anunta ca umblu cu permisul suspendat din brasov...eu ii arat permisul....el ramane masca...ii expic ca idioti de la brasov au facut o greseala si nu m au anuntat in acel proces verbal isi dau si ei seama de prostie...dar ei tre sa urmeze procedeul domnule si sa imi faca dosar penal pt conducere fara permis...15 zile deja trecusera de la proimirea procesului verbal de la brasov asa ca, contestatie canci.....sa ii dau in judecata prea mult timp si bani....asta e pov mea...este putin mai lunga dar din motive evidente am facut-o mai scurta....va multumesc
Link to comment
Share on other sites

90 de zile pt 117km/h in localitate pe limita de 50km/h => redusa la 30 zile

 

120 zile pt 168km/h in afara localitatii pe limita de 100km/h => contestata infatisare in 18.06.2009

 

am fost la prima infatisare .... am mutat procesul de la judecatoria alba-iulia

si judecatorul de alba m-a intrebat daca poate sa faca o gluma si i-am spus ca poate sa faca.....mi-a zis: "bine ca nu te-a bagat la tentativa de omor cu viteza asta si la cate greseli sunt procesul verbal nu m-as fii mirat"

 

urmatoarea infatisare in in 6 septembrie => sper sa trec vara cu permisul in buzunar (adica sa cumva sa mai fac alta prostioara ca il mai vara viitoare)

Edited by pie
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

5 ani ...... Amenzi garla garla tocmai ieri i-am trimis pe ai mei la finanÞe sa plãteascã impozitul la maºina si din 17 mil au rãmas numai 10 frumos ASA ! Toate numai la circulaÞie plus câteva plãtite .

 

Rares sti ce le-as da ? " când eram mic le fãceam dl. PoliÞiºti cu mana acum m-am zgarcit le arat numai un deget " asta le-as da ! Nu am premiat de 2 ani pe nimeni si asteptau sa ii premiez dar nici nu mã gândesc sa le bag bani in buzunar , mã apuca sila de ei instant când ii vad cu miloaga ! Si ca sa fie treaba treaba am furat una acu doua saptamâni de 340 de dolari <_<) viteza nene dacã mã mãnâncã pedala .....

 

Last edit : nu am avut carnetul suspendat !

Link to comment
Share on other sites

depasit linia continua pe la podul grozavesti, dat flash si claxon disperata din spatele meu de la semafor ...crezut ca s-a facut verde si trecut pe rosu oprit de pulitia romanica, facut proces verbal ...lasat fara permis FIX 1 zi jumate ... facut contestatie ... recuperat permisul ...CASTIGAT PROCESUL ... <_<

 

Sunt cretini nu stiu sa scrie corect legea in procesul verbal ....

 

AM de 10 ani permis , nu am nici-o amenda, nu mi-au luat niciodata permisul(sa raman fara el)... sunt curat :))

 

P.S. Cand ramaneti fara permis inainte de TOT DAR DE TOT verificati fraza cu fraza, punct cu virgula deoarece aia nu stiu sa scrie si nici nu stiu legea

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

o luna de zile de acum incolo raman si eu fara permis . Povestea e cam asa , mergeam pe o strada cu prioritate , de pe stanga se baga un nene de irlanda ,din fata venea o masina de mai departe ,eu accelerez il depasesc pe asta de irlanda si pac pe dreapta politia da sa iasa ,eu am accelerat vroiam sa-i pacalesc m-am oprit pe dreapta si vroiam sa ma dau jos din masina , sa vad oare ce-o sa-mi faca si fix in fata unui bar m-am oprit . Girofar si minuni ma opresc si direct imi zice

POLITISTUL - ma numesc x y z asteptati

- vine celalalt mai stresat -SOFERUL GOLANULUI - O sa ramai fara permis o luna !

EU :) nu tare am inteles , da dc ?

INTRE TIMP il opreste pe ala de irlanda care in prima faza s-a bagat in fata mea , semneaza omu ca martor

revine ala de la volan

POLITISTUL - din cauza ca ai depasit neregulamentar , ca daca masina din fata nu frana tu intra-i in el

EU - nu a franat am vazut clar , am avut timp destul ,

POLITISTUL - erai tare grabit dc te-ai oprit fix in fata barului ?

EU - da ma grabeam la BISERICA ;

EL -serios da unde-i biserica la barul asta ?

EU -in ferneziu pe dreapta langa terenul de fotbal .

EL -alcool ati consumat ? va rog sa suflati .

EU - sigur nu am consumat . a iesit ooo

EL - va iau permisul pe o luna ,bla bla aveti 15 zile dovada .

- BINE NENEA , oricum nu am inteles dc nu putea da avertisment , asta e povestea , inca un politist fericit ca si-a facut "datoria " .

Link to comment
Share on other sites

am permis din 02.2003 ,merg zi de zi cu masina si nu am ramas fara permis nici o zi...singurul motiv pt care as putea ramane fara ar fi linia dubla peste care trec intorc in fiecare zi....la viteza incerc sa nu depasesc cei 50km ,adica pe autostrada nu sar de 180 ,in oras nu sar de 100 .. :)

 

p.s. nici puncte nu am :lol:

 

amenzi cam 5 la numar ,dar vechi ,nici nu era sistemul cu punctele pe vremea aia.

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

am avut si eu permisul suspendat anul trecut pentru ca nu am oprit la semnalul agentului rutier. Faza a fost ca eram la iesirea din Tg. Secuiesc si m-am trezit la viteza de 75km/h ca bingane detectorul am franat destul de puternic si am zis ca nu m-au prins. Cand am trecut pe langa echipaj unul din politisti era la ax si a facut un semn. Mentionez ca nu avea baston reflectorizant si era trecut de ora 20. La scurt timp m-am trezit cu echipajul in spate cu girofare si scandal. Faza este ca initial mi-au dat 3 luni, dar dupa lungi parlamentari am reusit sa o scot la capat cu 1luna. :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.