Jump to content

suspensie rigida


thomas69

Recommended Posts

eu am 118d, non-M cu roti pe 16 RFT si e dezaaaaaaaaastru .....

 

pe zonele chiar cu mici denivelari merg incet .... imi iau gramezi de claxoane, injuraturi ..... nu ai ce face ..... traiesti cu ea :)

 

ma gandesc sa trec de pe jante de 17 pe 16...in speranta ca nu mai scutura asa...

 

a facut cineva deja treaba asta

 

orice parere e binevenita

 

am uitat sa zic ca am suspensie m...pe curbe e superok...dar pe gropi te rupe

cauciucurile sunt 225/45/17. ma gandesc cum ar fi cu 205/50/17

 

multumesc anticipat pentru ajutor

Link to comment
Share on other sites

am uitat sa zic ca am suspensie m...pe curbe e superok...dar pe gropi te rupe

cauciucurile sunt 225/45/17. ma gandesc cum ar fi cu 205/50/17

 

multumesc anticipat pentru ajutor

Anvelopele sunt aceasi marime.

225/45/17= 205/50/17

Ma refer la talon.

Asa ca nu faci mare lucru...

 

Mai... nu stiu ce sa zic, ce e mai ciudat la mine, e ca cu jante de 17 si gume 225/45, absoarbe masina gropile fara sa le prea simt.

Insa cu aceasi suspensie cu 205/55/16, ma zdruncina mult mai tare...

Normal trebuia sa fie invers...

Link to comment
Share on other sites

Orice ai face seria 1 iti va intorce pe dos stomacu in gropi.Eu am 205/55 R16 si am incercat si mai umflat si cu presiune mai mica.Ceva notabil nu am simtit.

 

 

Eu am cauciucurile de iarna pe aceste dimensiuni (205/55/16) si nu sunt ROF, fata de cele de vara 225/45/17 ROF, se simte diferenta dar nu e foarte mare....

Link to comment
Share on other sites

am uitat sa zic ca am suspensie m...pe curbe e superok...dar pe gropi te rupe

cauciucurile sunt 225/45/17. ma gandesc cum ar fi cu 205/50/17

 

multumesc anticipat pentru ajutor

Anvelopele sunt aceasi marime.

225/45/17= 205/50/17

Ma refer la talon.

Asa ca nu faci mare lucru...

 

Mai... nu stiu ce sa zic, ce e mai ciudat la mine, e ca cu jante de 17 si gume 225/45, absoarbe masina gropile fara sa le prea simt.

Insa cu aceasi suspensie cu 205/55/16, ma zdruncina mult mai tare...

Normal trebuia sa fie invers...

 

ok, ma gandeam la treaba asta

raman pe 17... zgaltaiala M sa traiasca :)

 

ma gindesc la gumele astea ... vredestein sportrac 3... am pipait niste conti sport contact... pareau cam din topor asa

dunloape am fumat foarte bune...tin mult..dar nu e pe genu programului sport...iar micheline pilot sport... am o imagine cu galma de 768 ron/bucata

 

dar poate sunt si alte variante... propuneri welcomed

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salut!! Nu stiu de ce va plangeti voi de suspensia Seriei 1??!!

Am luat masina de doua zile (inclusiv ziua de azi!! :twoup: ) si mi se pare ca este o ....binecuvantare!!!!

Pana azi am mers pe suspensia sport (arcuri Eibach si amortizoare Bilstein) plus jante pe 17 cu 215/45, pe un Fiat Grande Punto! Sincer sa fiu, simtea si o moneda pierduta pe carosabil!!!!

Pe autostrada, pe anumite portiuni, nu puteam tine cafeau in mana s-o beau!!!

Acum, la Seria 1, mi se pare raiul pe pamant!! Chiar si cu run flat-uri!!!! (am 205/55/16"). Dar vreau sa gasesc niste jante pe 17 macar!!

Cu stima!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Poate sunt amortizoarele obosite.

CARE amortizoare sa fie obosite??? De la BMW???! Nici vorba!! Nu am spus ca este "barca", ci ca absoarbe foarte bine .....mangaierile din asfaltul Bucurestiului!!

Comparativ cu suspensia sport, asta e o minune! Am mers si cu Seria 3 si e la fel ca a mea (de la BMW).

Incercati un Fiat Abarth si apoi o sa va iubiti BMW-urile!!!! :twoup: CREDETI-MA!!

Link to comment
Share on other sites

Scuze, n-am vrut sa-ti jignesc masina dar nu ai precizat cat de noua/veche este.

E in regula! Nici nu m-am gandit la asa ceva!

Masina am luat-o de 2 zile de la Bavaria, dar este 2009. Are suspensia si restul impecabile (azi le-am testat pana la Valcea si retur!).

Dar, comparativ cu suspensia mea sport, asta este foarte ....amabila cu spatele, rinichii si dintii mei!

 

PS. Am vazut si eu cum arata un consum mediu de 5L/100 km!!!! (precizez ca este primul meu diesel!!)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
  • 3 months later...

Eu am un 116d Sport iar suspensia este perfecta, chiar si la drumuri lungi, de peste 1000km intro singura zi. Si da, am gume runflat pe care nu concep sa le schimb. Dar fiecare cu gusturile lui, nu comentez asta.

In primul rand ar trebui sa scazi putin presiunea in pneuri si abia apoi sa te gandesti la investitii ... parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.