Jump to content

Recommended Posts

Man asa mi sa intamplat si mie acum 4 luni de zile,se aprindea asa cand nu ma asteptam dupa aceia sa stins ,acum nu se mai aprinde cred ca era de la un senzor ceva sau un releu nu face bine contactul,desfa acolo la tabaloul electric si apasa usor pe releele alea poate nu face contactul bine sau poti folosi un spray din acela special sa faca contactul mai bine.
Link to comment
Share on other sites

DA DAR LA MINE NU ESTE NR 12 UITATE LA POZA

 

te uiti pe schema (desen) si faci legatura cu tabelul ala de mai sus...ce o fi asa greu, pe schema aia nu am scris, am crezut ca te descurci. Daca nu sti sa te orientezi dupa desenul ala, sfatul meu e sa nu te mai complici singur si sa mergi la mecanic..electrician

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

DA DAR LA MINE NU ESTE NR 12 UITATE LA POZA

 

te uiti pe schema (desen) si faci legatura cu tabelul ala de mai sus...ce o fi asa greu, pe schema aia nu am scris, am crezut ca te descurci. Daca nu sti sa te orientezi dupa desenul ala, sfatul meu e sa nu te mai complici singur si sa mergi la mecanic..electrician

 

 

m-am uitat si pe schema dar la mine lipseste 11,12 din relee

Link to comment
Share on other sites

M-am uitat in manualul de reparatii E36 si exista acolo toate schitele sigurante + relee + schema electrica pentru ABS in functie de motor si anul de fabricatie.

 

Toate schitele sunt pentru masinile 92-98 ... probabil a ta e fabricata cu schema de 98, si exista un singur mod de pozitionare al releelor adica un singur panou pt toate e36 (vorbind de relee, sigurantele difera de la decapotabila la Sedan si tot asa in functie de dotarile masinii) .... ce s-a schimbat dealungul anilor sunt circuitele din instalatie.

 

Si inca o chestie interesanta, pe schema electrica de functionare de 98 , apare ECU pentru ABS, senzori, switch frana ... etc dar nu apare nici un releu in schema electrica. M-am uitat si in schema mea electrica si la mine apar releele .... e foarte posibil ca masina ta sa nu aiba relee pentru ABS, poate s-au considerat inutile si au simplificat schema de functionare ... o schema de functionare cu cat e mai complicata cu atat e mai greu de reparat pentru ca trebuie verificat fiecare reper in parte.

 

Ce am observat de obicei, un releu nu se strica, arde sau blocheaza asa de repede, nu prea am vazut topicuri in care oamenii sa se planga ca s-a ars vreunul.

 

Daca ai chef si ceva cunostinte poti citi tot manualul de reparatii E36, pe la pagina 420 gasesti ce te intereseaza: http://rs728tg.rapidshare.com/files/220869...rviceManual.pdf

 

Daca ti s-a aprins becul de ABS, problemele pot fi multiple ... senzor bushit (astea am vazut ca se moasa cu ohmetru fiecare in parte), mizerie strans pe partea cu dintii la fiecare roata, Pompa abs(de obicei se corodeaza circuitul din interior), modulul abs si multe altele.

 

Cel mai bine incearca un tester.

 

Si te rog revino cu ceva informatii ... functineaza ABS ... daca daca sau nu, functioneaza ASC-ul. daca nu ma insel stiam ca becul ala se aprinde si cand ramai fara lichid.

Edited by ziemenz
Link to comment
Share on other sites

Salut si mie mi sa aprins becul in bord cel cu abs,ce sa zic,atata timp cat am frane si franeaza nu ma impacientez si sincer sa fiu...abs-ul nici nu l-am simtit pana acum,ca o fi ca nu o fi masina sa franeze si e ok,ma uit maine la lichidul de frana si daca e ok si franeaza e totul in ordine parerea mea
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.