Jump to content

care e din Iasi?


cipaly

Recommended Posts

eventual va fac si diagnoza pe motorizare,indicatii,mici reparatii la care nu va descurcati etc

 

Vineri esti in Iasi? Am consum de 10-11% in oras pe un 318d ( asta in Botosani, care este oras mic, trafic lejer....) , consumul mi se pare exagerat la modelul acesta . Poate imi oferi ceva ajutor.....

Link to comment
Share on other sites

eventual va fac si diagnoza pe motorizare,indicatii,mici reparatii la care nu va descurcati etc

 

Vineri esti in Iasi? Am consum de 10-11% in oras pe un 318d ( asta in Botosani, care este oras mic, trafic lejer....) , consumul mi se pare exagerat la modelul acesta . Poate imi oferi ceva ajutor.....

valeu cam mult.....pe bord computer tre sa-ti arate maxim 7-8%,asta in traficul din Iasi.vineri plec in provincie dar ma intorc luni.it las nr de tel la pm si vb

 

Trebuie postal la mica publicitate...

Trebuie sa pui si preturi...:)

sorry Andrei,ai dreptate........cu preturile nu-i problema,da si omu cat crede,cu criza asta <_<

Link to comment
Share on other sites

Vineri esti in Iasi? Am consum de 10-11% in oras pe un 318d ( asta in Botosani, care este oras mic, trafic lejer....) , consumul mi se pare exagerat la modelul acesta . Poate imi oferi ceva ajutor.....

nu esti singurul care raporteaza astfel consumul la 318d. probabil nu ai ce sa faci

Link to comment
Share on other sites

Repede progresezi <_< . Deunazi intrebai pe unde sunt nu stiu ce senzori, te intrebai cum se interpreteaza erorile de la tester si dadeai vina pe mecanic ca ti-a schimbat degeaba amortizoarele si deodata azi te oferi sa faci reparatii.

 

Oricum, topicul asta nu are ce cauta aici. Nu sunt permise anunturile comerciale in afara sectiunii de MP!

Link to comment
Share on other sites

Vineri esti in Iasi? Am consum de 10-11% in oras pe un 318d ( asta in Botosani, care este oras mic, trafic lejer....) , consumul mi se pare exagerat la modelul acesta . Poate imi oferi ceva ajutor.....

nu esti singurul care raporteaza astfel consumul la 318d. probabil nu ai ce sa faci

 

Freeone, sunt una si acceasi persoana din topicul "Sfat achizitie 320d" si se pare ca am dat-o in bara ....am luat 318d cu consum de 11% in oras. Asadar posibil sa fiu unicul...

Link to comment
Share on other sites

Vineri esti in Iasi? Am consum de 10-11% in oras pe un 318d ( asta in Botosani, care este oras mic, trafic lejer....) , consumul mi se pare exagerat la modelul acesta . Poate imi oferi ceva ajutor.....

nu esti singurul care raporteaza astfel consumul la 318d. probabil nu ai ce sa faci

 

Freeone, sunt una si acceasi persoana din topicul "Sfat achizitie 320d" si se pare ca am dat-o in bara ....am luat 318d cu consum de 11% in oras. Asadar posibil sa fiu unicul...

Mda...e cam mult. Eu am parte de 9-9.5 maxim in Bucuresti iar asta in cazul in care ba stau bara la bara, ba ma grabesc si tin motorul in turatii. In general fac cam 8.5 cu trafic mixt in Bucuresti. In Iasi 7.5-8 ceva de genul. Insa poate nu esti obisnuit cu masina. Eu prima data cand m-am urcat in fostul meu 525d am facut 11-12 prin Iasi. Apoi am redus consumul la 9-10 cu timpul. Depinde si de stilul de condus. Mai arunca si un ochi asupra filtrului de aer, ma gandesc ca motorul nu respira bine(eu dupa schimbarea filtrului am constata o scadere a consumului cu 0.5). De asemenea iti recomand sa nu mergi subturat...e rau pentru motor si papa si mult cand accelrezi. Adica schimbarea de viteze eu o fac pe la 2300-2500...e bine si pentru turbina. Daca nu ma insel tu ai luat masina cu 7400 sau ceva de genul. La acest pret nu cred ca fostul proprietar s-a inghesuit sa schimbe si consumabilele asa ca arunca un ochi peste mai toate filtrele(aer, motorina, epurator, ulei). Bafta si sa te bucuri de ea. Eu personal te sfatuiesc ca daca vrei o masina care sa consume putin si cu putina spotivitate pastreaza 318d-ul. 320 e mai nervos dar si papa mai mult orice ar spune proprietarii. Lasa deoparte frustrarile alora care spun ca 318d e numai juma de BMW. E o prostie ordinara. Totul de pinde ce vrei de la masina ta!

Edited by f1bogdan
Link to comment
Share on other sites

Ms bogdan de incurajari, chiar aveam nevoie...iar acum chiar nu stiu ce sa fac, sa o tin sau sa ma chinuii sa o vand, dupa ce am constatat cat de "bine" sta la capitolul consum.

Cat despre filtre, azi m-am apuca sa desfac pe la motor, pentru inspectarea lor. Pe scurt, cel de aer motor, era usor murdar in zona in care primea aerul, deci se prezenta foarte bine, la cel de ulei nu am umblat, avand in vedere ca dupa cartea service ultima revizie a fost facuta acum 10.000km. Filtru pentru climatizare se prezenta si el cat de cat ok, avea putin mizerie pe el, l-am aspirat si pe el.

Filtrul epurator se pare ca la mine este din plastic cu decantor, am ramas usor dezamagit cand am vazut, caci nu prea ai ce curata...l am suflat, sters pe acolo...si l=am pus la loc.

Dar....filtrul de motorina, nu l-am gasit nici in ruptul capului, m-am tot invartit pe langa motor de m-am saturat...pe unde este? Caci chiar vreau sa il schimb pe acesta...

 

Cat despre metode de reduce consumul...o sa apelez la un metabond, am unul pastrat prin garaj, mai am niste pastile care teoretic micsoreaza consumul....si deasemenea sper ca vineri sa ii fac si un chip tuning....sunt curios cum se va transforma motorul dupa aceea...

Edited by Justme13
Link to comment
Share on other sites

Ms bogdan de incurajari, chiar aveam nevoie...iar acum chiar nu stiu ce sa fac, sa o tin sau sa ma chinuii sa o vand, dupa ce am constatat cat de "bine" sta la capitolul consum.

Cat despre filtre, azi m-am apuca sa desfac pe la motor, pentru inspectarea lor. Pe scurt, cel de aer motor, era usor murdar in zona in care primea aerul, deci se prezenta foarte bine, la cel de ulei nu am umblat, avand in vedere ca dupa cartea service ultima revizie a fost facuta acum 10.000km. Filtru pentru climatizare se prezenta si el cat de cat ok, avea putin mizerie pe el, l-am aspirat si pe el.

Filtrul epurator se pare ca la mine este din plastic cu decantor, am ramas usor dezamagit cand am vazut, caci nu prea ai ce curata...l am suflat, sters pe acolo...si l=am pus la loc.

Dar....filtrul de motorina, nu l-am gasit nici in ruptul capului, m-am tot invartit pe langa motor de m-am saturat...pe unde este? Caci chiar vreau sa il schimb pe acesta...

 

Cat despre metode de reduce consumul...o sa apelez la un metabond, am unul pastrat prin garaj, m-ai am niste pastile care teoretic micsoreaza consumul....si deasemenea sper ca vineri sa ii fac si un chip tuning....sunt curios cum se va transforma motorul dupa aceea...

filtrul de motorina e sub masina,in partea soferului,nu-l vezi decat daca ai canal si inlaturi protectia de plastic.(daca te hotarasti sa-l schimbi,am eu unul nou din Germania,sub pretul pietei)sa nu te bata gandul sa folosesti aditivi,prostii bla bla,nu sunt recomandate de de catre constructor.schimba uleiul cu unul original bmw LL4 5w30,e tot ce poti sa-i pui mai bun masinii tale

Edited by cipaly
Link to comment
Share on other sites

Repede progresezi <_< . Deunazi intrebai pe unde sunt nu stiu ce senzori, te intrebai cum se interpreteaza erorile de la tester si dadeai vina pe mecanic ca ti-a schimbat degeaba amortizoarele si deodata azi te oferi sa faci reparatii.

 

Pai in felul asta vor simiti si altii ce a simtit el. :)

Link to comment
Share on other sites

Repede progresezi <_< . Deunazi intrebai pe unde sunt nu stiu ce senzori, te intrebai cum se interpreteaza erorile de la tester si dadeai vina pe mecanic ca ti-a schimbat degeaba amortizoarele si deodata azi te oferi sa faci reparatii.

 

Pai in felul asta vor simiti si altii ce a simtit el. :)

ms,face-ti si voi Faculatea de Mecanica si dupa aia vb,eventual niste teste sa le dam impreuna

Link to comment
Share on other sites

Ms bogdan de incurajari, chiar aveam nevoie...iar acum chiar nu stiu ce sa fac, sa o tin sau sa ma chinuii sa o vand, dupa ce am constatat cat de "bine" sta la capitolul consum.

Cat despre filtre, azi m-am apuca sa desfac pe la motor, pentru inspectarea lor. Pe scurt, cel de aer motor, era usor murdar in zona in care primea aerul, deci se prezenta foarte bine, la cel de ulei nu am umblat, avand in vedere ca dupa cartea service ultima revizie a fost facuta acum 10.000km. Filtru pentru climatizare se prezenta si el cat de cat ok, avea putin mizerie pe el, l-am aspirat si pe el.

Filtrul epurator se pare ca la mine este din plastic cu decantor, am ramas usor dezamagit cand am vazut, caci nu prea ai ce curata...l am suflat, sters pe acolo...si l=am pus la loc.

Dar....filtrul de motorina, nu l-am gasit nici in ruptul capului, m-am tot invartit pe langa motor de m-am saturat...pe unde este? Caci chiar vreau sa il schimb pe acesta...

 

Cat despre metode de reduce consumul...o sa apelez la un metabond, am unul pastrat prin garaj, mai am niste pastile care teoretic micsoreaza consumul....si deasemenea sper ca vineri sa ii fac si un chip tuning....sunt curios cum se va transforma motorul dupa aceea...

 

Despre aditivi nu stiu ce sa spun. La 525d am avut Dura Lube si nu a avut niciun efect. Am vorbit cu un prieten mecanic care a lucrat in Germania la un service Mercedes si mi-a spus ca aditivii gen DuraLube sau Metabond daca sunt originali si prostii is frectie la picior de lemn. Nicun efect daca motorul e in stare buna. Eu unul mi-am pus aditiv insa aditiv original BMW....

Link to comment
Share on other sites

Repede progresezi <_< . Deunazi intrebai pe unde sunt nu stiu ce senzori, te intrebai cum se interpreteaza erorile de la tester si dadeai vina pe mecanic ca ti-a schimbat degeaba amortizoarele si deodata azi te oferi sa faci reparatii.

 

Pai in felul asta vor simiti si altii ce a simtit el. :)

ms,face-ti si voi Faculatea de Mecanica si dupa aia vb,eventual niste teste sa le dam impreuna

 

Unde sunt testele?post-66-1243803380.gif

Link to comment
Share on other sites

TOPIC INCHIS rog ca moderatorii sa inchida topicul acesta,se pare ca nu sunt bine venit in ajutorul unora care chiar au nevoie.Pt cei interesati, sa arunce o privire la Mica publicitate,servicii diverse....DOAR pt cei interesati.Multumesc
Link to comment
Share on other sites

De ce te-ai suparat? Mai bine solicita sa iti apara numele si numarul de telefon pe harta cu asistenta rutiera in caz de nevoie. Este un topic folositor in cadrul forumului.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.