Jump to content

pt cei cu e60


Recommended Posts

hei frate termina cu prostiile gen sub activ este cea mai mare pacaleala

baga un amplificator k lumea

un sub meserie

mai trebuie un coboritor de semnal ca sa dai in statie

un chit de cabluri

si asa ai rezolvat problema

nu te apuca sa schimbi difuzoarele ca strici masina o sa se auda mai prost

scoti basi din difuzoarele masini si lasi sub-ul sa-si faca treaba

asta este cea mai simpla si cea mai viabila solutie si sigur urechile tale vor fi satisfacute dar atentie in masina se aude belea afara deloc

bafta :blink:

81127[/snapback]

haide mai, e frumos de zici tu. pe o masina care nu are atita electronica (SI NU DEPINDE de ea) ca E60. eu nu prea cred ca sas vrea sa faca asta. ma rog, daca da, vreau si eu poze :)

Link to comment
Share on other sites

pe masina lui catalin nu as pune pentru ca are L7

dar am facut asa ceva si nu au fost probleme pentru ca nu ma leg deloc pe transmisia de date

pur si simplu de la difuzorul din spate ma leg cu 2 fire pentru coboritoul de semnal pentru statie

de la baterie ma leg cu puterea pentru statie si gata

:blink: BASS TATICA :)

Link to comment
Share on other sites

Am sa intreb aici, pentru ca topicul se chema "pentru cei cu e 60". :blink:

Unde gasesc un manual de utilizare BMW E 60 530 D in limba engleza?

Si "tire punction" in comp de bord inseamna ce cred eu, adica un cauciuc "intepat'?

Ca nu s-a dezumflat niciunul!

Ajutor!

Link to comment
Share on other sites

pe masina lui catalin nu as pune pentru ca are L7

dar am facut asa ceva si nu au fost probleme pentru ca nu ma leg deloc pe transmisia de date

pur si simplu de la difuzorul din spate ma leg cu 2 fire pentru coboritoul de semnal pentru statie

de la baterie ma leg cu puterea pentru statie si gata

:blink: BASS TATICA :)

81344[/snapback]

 

Pai cheama-l pe vl20sas sa o faci.

 

Am sa intreb aici, pentru ca topicul se chema "pentru cei cu e 60".  :)

Unde gasesc un manual de utilizare BMW E 60 530 D in limba engleza?

Si "tire punction" in comp de bord inseamna ce cred eu, adica un cauciuc "intepat'?

Ca nu s-a dezumflat niciunul!

Ajutor!

81363[/snapback]

 

Vezi ca mai sus (sau intr-un alt thread) am postat un link cu manualul.

 

"Tire puncture" e offtopic, dar... Daca s-a umblat la presiunea la roti, ar trebui reinitializat sistemul. De asemenea daca ai RFT s-ar putea sa nu se vada ca e dezumflat vreunul. Verifica presiunea in roti si asigura-te ca e buna si pe urma, initializeaza RPA din iDrive.

Link to comment
Share on other sites

Si "tire punction" in comp de bord inseamna ce cred eu, adica un cauciuc "intepat'?

Ca nu s-a dezumflat niciunul!

Ajutor!

81363[/snapback]

:blink:

Da, asta inseamna. Si daca s-a aprins, inseamna de obicei ca a pierdut presiune semnificativ careva dintre pneuri (sistemul nu stie care, stie doar ca nu se mai invirt la fel de repede toate). Si nu vezi pentru ca probabil ai cauciucuri run-flat, si daca e asa nici daca o sa scoti ventilele cu totul tot n-o sa vezi ca-s cu presiune zero. La cauciucurile astea sistemul ala de monitorizare e foarte bine venit. Mai nasol e ca o sa ai distractie cu datul cauciucului jos de pe janta....

Link to comment
Share on other sites

Am sa intreb aici, pentru ca topicul se chema "pentru cei cu e 60".  :blink:

Unde gasesc un manual de utilizare BMW E 60 530 D in limba engleza?

Si "tire punction" in comp de bord inseamna ce cred eu, adica un cauciuc "intepat'?

Ca nu s-a dezumflat niciunul!

Ajutor!

81363[/snapback]

Tire punction il resetezi din vehicle settings (stand pe loc).

Pentru restul ai PM.

Link to comment
Share on other sites

:blink:

cred ca fibra optica e numai pe L7,restul cred ca e standar pe fir!

nu am timp si chef acum ,dar imi bag eu nasul si va povestesc :)

81780[/snapback]

 

 

Am inteles. :)

 

 

Apropo, firele alea verzi de deasupra TCU-ului sunt fibra optica :) ,dar afli tu si ne spui si noua.

Link to comment
Share on other sites

am desfacut scaunele fata si am dat peste adevaratele "woofere" care sunt mai mici ca standardele de pe e 46,asa ca ma bag la un woofer si o statie :)

 

acum astept si eu cateva idei

 

-satie model,woofer model,etc :)

 

 

p.s. e "plina" de fibra optica masina--eu unul nu am gasit urma :blink:

Edited by vl20sas
Link to comment
Share on other sites

Cred ca m-am inselat.Se pare ca seria 5 nu are fibra optica :blink:

82402[/snapback]

 

 

mai nu zic ca seria 5 nu are,zic, ca bmw-ul meu (sistem audio standard)nu are fibra ,probabil ca are sistmul Logic 7 care e de toata frumusetea! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

pentru cei cu sistemul standard pe e60 (care nu au tweetere in usi) am probat eu o varianta pe fosta masina... se adauga 2 tweetere de calitate (focal) in usile din fata si inca 2 tweetere legate de cele 2 boxe din spate. nu pare cine stie la prima vedere dar schimba enorm situatia. plus mici setari in i-drive o sa credeti ca e alt sistem :)

e cea mai ieftina varianta sa ai un sunet cat de cat decent daca ai ghinionul sa ai sistemul standard pe e60.

Link to comment
Share on other sites

Ai facut tu asta? pune si tu niste poze

 

 

normal ca am facut....dar nu eu. ca nu ma pricep eu la asa ceva. am fost la niste baieti din pitesti care in 1 ora au facut totul. nu e asa greu, din ce am vazut se scot tweeterele din fata care sunt goale si se pun 2 tweetere,se dau niste gauri de prindere,fire,etc...iar in spate langa cele de boxe de la luneta este loc pentru inca 2 tweetere (cate unul la fiecare boxa). chiar daca nu ma pricep,am fost acolo si am vazut ce au facut. 4 tweetere de calitate schimba mult situatia. daca nu eram multumit de diferenta nu mai postam aici. poze nu am ca doar nu pozam ce faceau oamenii aia acolo...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ai facut tu asta? pune si tu niste poze

...am facut-o si eu ieri . Am schimbat boxele standard Philips cu unele de pe un e60 cu HIFI,care au magnetii mai mari,si am montat si cele 4 tweetere de pe masina aia,la mine.Se simte o diferenta ,dar nu e cine stie ce ,nu te da pe spate :popcorn:

 

am desfacut scaunele fata si am dat peste adevaratele "woofere"

wooferele de sub scaune... la sistemul standard, sunt diferite de wooferele de HIFI ? cine stie asta ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.