Jump to content

Intra apa


BTU

Recommended Posts

Salut!

Am urmatoarea problema pe care sper sa o rezolv cu ajutorul vostru.

Imi intra apa in masina cand ploua pe la usile din fata si nu imi dau seama cum.Se strange apa pe cheder jos si apoi aluneca inauntru.

La Dacie mai aveam problema asta si acum credeam ca am scapat,dar... <_< Am pus o poza sa vedeti despre ce este vorba.

Multumesc

post-12198-1243924672_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sa fie dezlipita folia de pe interior?

 

 

Ori e folia de pe interior ori sunt pline pragurile cu mizerie si trebuie sa le cureti. La mine a fost folia respectiva iar dupa ce am lipit-o nu am mai avut probleme.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am probleme - condens la luneta (touring). Modelul cu geam care se deschide independent de porbagaj.

 

De o bune perioada nu am mai folosit intens geamul (deschid cu totul) si nu mai face. Daca am rabdare intr-un weekend studiez mai intens fenomenul.

 

Am avut eu supernova in care nu mai intra apa (si nici nu avea decat vreo 15 locuri la inceput). <_< :)

Am pastrat pozele pentru cine nu ma crede.

Link to comment
Share on other sites

La un Ford mondeo exact in acelasi stil ii intra apa si tot pe bucatile alea pe la prag, doar la ploi mai serioase. El mi-a zis ca are desfacuta bucata de plastic care vine la motor fix peste parbriz, are un tamburus rupt si nu mai sta lipit perfect peste parbriz, plasticul asta il gasesti sub capota la stergatoare unde se termina parbrizul. Nu ar strica sa-l verifici.
Link to comment
Share on other sites

la mine chederul de jos de la geamul din stanga fata era mancat de rugina (in cauciuc este o tija metalica) in partea din fata de sub oglinda. nu stiam de ce era putin umflat dar am descoperit cand l-am scos. pe acolo intra apa si la mine cand ploua. l-am schimbat si gata. am scapat de apa in masina.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
am si eu o problema de genul asta: imi intra apa in portiera stanga. Locul prin care intra este pe langa oglinda, lipseste o mica parte din cheder. (Asta e, cand cumperi masina cu altii) Nu am fost atent. Daca stie cineva vreun loc in Cluj de unde sa iau chederele pentru geamurile de pe partea stanga la un 316 compact din 1994, astept un raspuns (sau comanda din tara).
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Dupa ce am lipit buretele a mai aparut o problema,panoul din dreapta nu mai vrea sa stea in clipsurile de prindere in partea din fata(de la oglinda in jos)are 4 clipsuri.

Am cumparat alte clipsuri sa incerc,poate alea vechi erau mai uzate,dar degeaba.

A mai patit cineva?

Link to comment
Share on other sites

Dupa ce am lipit buretele a mai aparut o problema,panoul din dreapta nu mai vrea sa stea in clipsurile de prindere in partea din fata(de la oglinda in jos)are 4 clipsuri.

Am cumparat alte clipsuri sa incerc,poate alea vechi erau mai uzate,dar degeaba.

A mai patit cineva?

 

exact pe acolo imi intra si mie apa dar la usa din dreapta. am studiat fenomenul... la mine este pt ca trece de chederul mare (cel de pe usa), este deformat. l-am comandat astept sa vina.

este foarte probabil si la tine sa fie aceeasi cauza. verifica chederul mare

Link to comment
Share on other sites

Acum n-ar mai trebui sa intre apa ca am lipit buretele,dar ce fac cu panoul ca nu intra bine clipsurile si trancane.Din cauza ca nu intra clipsurile in gaurile lor e foarte posibil sa curga apa si pe acolo.
Link to comment
Share on other sites

@leoberti:

 

macar spune-i de unde e, ce insemna reply-ul asta bombastic ?

 

o sa fac poze la masina mea si o sa ii arat, pentru ca imi este greu sa explic in cuvinte.

 

ca sa fie de la buretele ala lipit cu mastic .... trebuie ca intreaga usa sa se umple cu apa pana ajunge la nivelul buretelui (pt ca e mai sus) si apoi sa treaca de el si de fata usii .... probabil trebuie sa ploua torential vreo noapte intreaga... ca sa se intample asta ... desi ma indoiesc. oricum asta presupune ca scurgerile de la usa sa fie infundate...

 

revin cu poze...

Link to comment
Share on other sites

@leoberti:

 

macar spune-i de unde e, ce insemna reply-ul asta bombastic ?

 

o sa fac poze la masina mea si o sa ii arat, pentru ca imi este greu sa explic in cuvinte.

 

ca sa fie de la buretele ala lipit cu mastic .... trebuie ca intreaga usa sa se umple cu apa pana ajunge la nivelul buretelui (pt ca e mai sus) si apoi sa treaca de el si de fata usii .... probabil trebuie sa ploua torential vreo noapte intreaga... ca sa se intample asta ... desi ma indoiesc. oricum asta presupune ca scurgerile de la usa sa fie infundate...

 

revin cu poze...

 

Intradevar este foarte greu de crezut, dar eu la 2 masini am patit la fel si cum am lipit izolatia s-a rezolvat problema.

 

N-a avut nimeni probleme cu clipsurile,in sensul ca nu mai raman fixate in locul lor de prindere?

 

Ai pozitionat bine fata de usa? eu le-am dat de multe ori jos si niciodata nu am intampinat vreo problema la montare, incearca se le fixezi mai intai in partea de sus la cheder, fixeaza clipsurile pe gauri(vezi sa fie toate aliniate bine) si incepand dintr-o parte lovesti putin mai tare cu podul palmei pana simti ca prind.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.