Jump to content

ce sa-mi iau? 320i sau 320d, E90...ori 520i sau 520d, E60


hornetb

Recommended Posts

Salutare, va rog frumos ajutati-ma si pe mine sa ma hotarasc ce masina sa-mi iau. Am avut un 320d, E46, 2004...frumusica masina si eram foarte multumit de ea, consum, sportivitate...etc. A intrat un prost in mine...si acum trebuie sa-mi iau alta. Aici cateva poze ca sa va lamuriti, daca sunteti interesati.

 

http://hornet.evonet.ro/poze/MYexBMW/inainte/

http://hornet.evonet.ro/poze/MYexBMW/atunci%20si%20dupa/

http://hornet.evonet.ro/stire/

 

Trebuie sa recunosc ca ma gandesc foarte mult si la consum, pentru ca eu ma plimb foarte mult, adica am facut 30 000 km cu asta in 6...7 luni. Adica eu nu vreau sa-mi iau ca altii (sunt unii) motor de 300 de cai sa zicem si sa merg 500 km/luna (sa zicem, ca exemplu) ...mai bine am 150 de cai si merg dublu macar, adica 1000 km/luna. Ca-s multi care-si ia 525-uri...530-uri si merg cu ele de acasa la munca...pe unde au treaba...si in afara orasului...eh, eu merg mult si-n oras. Adevarat ca-s multi care au aceste masini si au foarte multi bani si consumul deja nu mai e o problema...la mine, recunosc...este. Daca as merge doar la munca si unde am treaba...n-ar fi...dar in conditiile in care ma plimb cel putin 100 km pe seara (cand am timp si nu chiar in fiecare seara) ...am nevoie de-un motor si puternic...si care sa consume si putin .

 

Din acest punct de vedere, 320d -ul meu de 150 de cai a fost ideal. Imi lua 8 % in oras in conditii de mers destul destul de sportiv...asa...am 2 prieteni cu aceleasi masini si motoare...la unu` ii ia 6 % si la celalalt 7 %.

 

Initial am cerut cuiva sa-mi caute un 320d, modelu` nou, E90 ...si i-am cerut sa fie cam full...va dau paste din mail la ce i-am scris...

 

"CLIMATRONIC, TRAPA, PROIECTOARE, NAVIGATIE MARE (nu neaparat profesionala), VOLAN SPORT (sau in 3 spite, cu airbag-ul mai proeminent, cred ca sport ii zice, sper sa nu gresesc:) ), COMENZI VOLAN, PILOT AUTOMAT, COMPUTER DE BORD, INCALZIRE IN SCAUNE, RADIO CD. - astea toate sa fie NEAPARAT pe ea, altfel nu ma intereseaza.

Daca s-ar putea sa aiba si PIELE CREM ar fi super (daca nu, alta culoare...sau poate chiar si fara piele), PACHET LUMINI (daca e full ma gandesc ca asa ar trebui), si PARKTRONIC (doar spate e ok, nu-mi trebuie si pe fata neaparat...iar daca nu are parktronic, nicio problema, ca ii pot pune unul undeva).

SI NEAPARAT SA FIE NEAGRA."

 

Treaba e ca i-am zis asta cam de cateva saptamani si tipul (roman, sta in Germania si cu asta se ocupa, are preturi destul de bune omu`) si inca nu mi-a gasit...initial s-a plang ca e greu de gasit cu volanu` ala cu airbag-u` mai proeminent...asa ca...cred ca voi renunta la "fenta" asta...si nu tin neaparat sa aiba piele...

In rest n-as renunta la nimic...

Initial n-am vrut sub nicio forma seria 5...ca ma gandeam ca cel mai mic motor pe seria 5 e 2.0i si/sau 2.5d...dar azi am aflat ca e si 520d, 163 de cai...ceea ce mi s-ar parea o varianta rezonabila. De 520i si 525d ma tem din cauza consumului.

 

Acum....cu privire la consum, spuneti-mi si mie cei care aveti 320d, 163 cp si/sau 320i, 170 cp ... E90...cat va consuma ? In Bucurestii, in afara...intr-un alt oras de provincie...mers normal, mers sportiv...etc, tot ce puteti si vreti sa-mi spuneti . La fel daca sunt si posesori de noul E60...520d si 520i ...desi consumu` ar trebui sa fie doar putin mai mare decat la 320d, respectiv 320i ...

 

Si voi ce recomandati ? 320d / 320i ...520d / 520i ...? Seria 3 - E90 sau seria 5 - E60 ? Bine...aici totu` depinde de cati bani ai...la seria 3 poate costa mai putin intretinerea..., asta pe de o parte...pe de alta parte e vorba si de ce-i place fiecaruia...mie personal sincer imi place mai mult seria 3...dar seria 5 mi-o recomanda toti daca o sa-mi permit...ca-i mai frumoasa, mai impunatoare...etc...o sa vad eu...voi ce ziceti ?

 

Un prieten imi spune sa iau benzinar...ca nu consuma cu mult mai mult, desi eu nu cred...

Adica...spre exemplu, daca 520d sau 320d consuma 8 sau 9 litri la 100 de km ...si 520i sau 320i consuma 10...11....hai maxim 12 %...n-ar fi o mare problema, dar daca consumu` e de 14...15 % cum am auzit si am vazut chiar pe acest forum undeva...deja e o problema, ca-i aproape dublu fata de 2.0d ...

 

Astept cu interes raspunsurile/ideile/parerile/sfaturile voastre si va multumesc frumos, acum fug ...ca ma grabesc, voi mai scrie:) Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, dar trebuie sa fug sa prind trenu`...o sa va raspund chiar si din tren...cat mai am baterie si semnal la modem...plec de la Sev la Buc...daca nu, va raspund dimineata cand ajung, ms frumos
Link to comment
Share on other sites

Daca faci multi km si consumul este foarte important de ce nu te orientezi catre o alta firma ?

La BMW nici intretinerea nu este foarte ieftina.

 

 

Fac multi km si consumul conteaza oarecum...acu` depinde de diferente...oricum, nu vreau altceva decat BMW...m-am obisnuit :wub:

Deci nici gand sa ma reorientez...spre exemplu...320d-ul meu...E46 consuma cam 8%...la un mod de mers destul de sportiv...nu schimbam sub 2500 de ture...si de obicei schimbam la 3000...3500 ...4000 chiar...asa...hai sa luam un VW sa zicem...sub 6 % nu cred ca ia in oras...un 1.9 de 131 de cai care e si pe VW si pe-un AUDI...deci 6% pe o masina de genu`...n-are rost:)

Mai bine 8% pe-un BMW...care putea sa consume si 6....7 % daca as fi mers eu mai linistit <_<

Ce sa zic...la fostu` meu E46 nu mi s-a parut scumpa intretinerea...adica am schimbat bratele de pe fata cand am luat-o , ca bateau, flanse telescoape, bielete...etc...

Acum ma gandesc ca la noile modele...fiind ultimele...e mai scumpa treaba...da` nu stiu cu cat...ma rog, nu asta ar fi cea mai mare problema...ci consumul...sa nu sara de 10...11...12...daca deja sare de 12...si e un 14 - 15 % ...e deja prea mult pentru cat merg eu si pentru cat imi permit momentan...

:)

 

daca mergi mult 320d/525d clar. benzina ar fi simpatica, dar 320i e cam anemic fata de diesel si sigur consuma semnificativ mai mult, mai ales ca o sa tot tragi de el.

 

 

Merg mult...dupa cum ziceam...320d e ok...525d...taxa mai mare...aia de inmatriculare, as cam vrea sa o iau de afara...din Germania...

320i...170 de cai...nu cred ca e anemica masina...un A6 cu 2.0d ...140 de cai...ala e anemic...un seria 5 cu 170 de cai nu-i anemic...am avut un prieten cu un audi a6 2002, 2.5 bi turbo , 180 de cai...era destul de "racheta" masina :bashwall:

 

Deci nu cred ca tragi de el/ea....dar consumu` nu stiu cat o fi :unsure:

 

eu in locul tau mi-as lua 525D.

 

motorul de 2000 diesel pe seria 5 mi se pare chinuit .

 

un prieten a avut 520i si avea 15l/100 urban.

 

si 320D-ul e ok,dar 5-ul ramane 5!

 

In locul meu...te-ai gandi si la bani, cum ma gandesc si eu...ca daca as avea mai multi...mi-as lua macar un 530 d :blink:

Dupa cum ziceam mai sus...nu cred ca e un motor chinuit...

Daca 520i are 15 % urban...e cam mult pentru mine :blink:

De la 8-9 % cat ar avea un 320d cred...modelu` nou...pana la un 12 % max n-ar fi asa groaznic...dar pana la 15% e mare diferenta...aproape dubla...si depinde si cum mergea cu el... 15% si mergea linistit sau turata ?:wub:

Link to comment
Share on other sites

Daca faci multi km si consumul este foarte important de ce nu te orientezi catre o alta firma ?

La BMW nici intretinerea nu este foarte ieftina.

 

 

Fac multi km si consumul conteaza oarecum...acu` depinde de diferente...oricum, nu vreau altceva decat BMW...m-am obisnuit :wub:

Deci nici gand sa ma reorientez...spre exemplu...320d-ul meu...E46 consuma cam 8%...la un mod de mers destul de sportiv...nu schimbam sub 2500 de ture...si de obicei schimbam la 3000...3500 ...4000 chiar...asa...hai sa luam un VW sa zicem...sub 6 % nu cred ca ia in oras...un 1.9 de 131 de cai care e si pe VW si pe-un AUDI...deci 6% pe o masina de genu`...n-are rost:)

Mai bine 8% pe-un BMW...care putea sa consume si 6....7 % daca as fi mers eu mai linistit <_<

Ce sa zic...la fostu` meu E46 nu mi s-a parut scumpa intretinerea...adica am schimbat bratele de pe fata cand am luat-o , ca bateau, flanse telescoape, bielete...etc...

Acum ma gandesc ca la noile modele...fiind ultimele...e mai scumpa treaba...da` nu stiu cu cat...ma rog, nu asta ar fi cea mai mare problema...ci consumul...sa nu sara de 10...11...12...daca deja sare de 12...si e un 14 - 15 % ...e deja prea mult pentru cat merg eu si pentru cat imi permit momentan...

:)

 

daca mergi mult 320d/525d clar. benzina ar fi simpatica, dar 320i e cam anemic fata de diesel si sigur consuma semnificativ mai mult, mai ales ca o sa tot tragi de el.

 

 

Merg mult...dupa cum ziceam...320d e ok...525d...taxa mai mare...aia de inmatriculare, as cam vrea sa o iau de afara...din Germania...

320i...170 de cai...nu cred ca e anemica masina...un A6 cu 2.0d ...140 de cai...ala e anemic...un seria 5 cu 170 de cai nu-i anemic...am avut un prieten cu un audi a6 2002, 2.5 bi turbo , 180 de cai...era destul de "racheta" masina :bashwall:

 

Deci nu cred ca tragi de el/ea....dar consumu` nu stiu cat o fi :unsure:

 

eu in locul tau mi-as lua 525D.

 

motorul de 2000 diesel pe seria 5 mi se pare chinuit .

 

un prieten a avut 520i si avea 15l/100 urban.

 

si 320D-ul e ok,dar 5-ul ramane 5!

 

In locul meu...te-ai gandi si la bani, cum ma gandesc si eu...ca daca as avea mai multi...mi-as lua macar un 530 d :blink:

Dupa cum ziceam mai sus...nu cred ca e un motor chinuit...

Daca 520i are 15 % urban...e cam mult pentru mine :blink:

De la 8-9 % cat ar avea un 320d cred...modelu` nou...pana la un 12 % max n-ar fi asa groaznic...dar pana la 15% e mare diferenta...aproape dubla...si depinde si cum mergea cu el... 15% si mergea linistit sau turata ?:wub:

 

din ce am cautat ultima oara eu am vazut ca 520D-urile sunt mai scumpe decat 525D-urile.

 

Parerea mea e ca motorul de 2000 diesel pe seria 5 e pt babe si mosnegi.

 

Mergea o idee sportiv.Avea 15% si asta in Iasi unde traficul e lejer in comparatie cu cel din Bucuresti.

Link to comment
Share on other sites

Eu consider ca un 320 d la 163 cu optiuni misto este exact ce-ti trebuie : spatiu suficient , aspect placut , consum redus , performante relativ bune. Varianta coupe (e 92) nu-ti surade?

 

 

Asa ma gandeam si eu...dar azi m-au dat cativa prieteni buni peste cap si ma stresau sa iau seria 5...ca-i mai misto, etc <_<

Performante super bune...te asigur...tin minte ca acum cativa ani...nu aveam masina, m-a luat un tip cu un X5 modelu` nou...numai ce aparuse...m-a luat la autostop Slatina-Bucuresti...pe timp de noapte, a facut omu` o (1) ora...va jur :)

Cu motor de 3000, adica 231 de cai...si tractiune integrala...si noaptea, cand e mai liber...dar si mai periculos...adevarat:)

Eu...am facut Bucuresti-Slatina...pe timp de zi...o (1) ora si 15 min...cu motoru` meu de 2000, 150 de cai...tractiune doar spate...si pe timp de zi...cand era mai aglomerat :bashwall:

Deci e loc de "performanta"... :unsure:

 

Cu privire la E92, varianta coupe...nu-mi plac masinile in 2 usi si nici alea decapotabile....ah, daca as avea sute de mii de euro sau milioane...atunci da, mi-as lua si una asa...decapotabila chiar...de fente...dar in niciun caz nu mi-as lua una de genu` ca fiind singura mea masina :blink: E frumoasa masina, modelu` nou...E92...dar n-are rost...nu ma atrage in acest context :blink:

Link to comment
Share on other sites

320D (vb de 163 CP cum am eu) e o masina buna de oras. Daca mergi sportiv probabil ca va consuma 8% sau poate chiar un pic mai mult. Daca ii faci chip tuning si mai mergi si sportiv e posibil sa mai cada si alte piese mai repejor. Eu sunt multumit de ea pana acum. Bine ar fi sa o iei cu km cat mai putini, in jur de 50.000. Uitate si la ce cauciucuri vrei ca daca iei cu RFT-uri sunt mai grele, creste consumul putin, unii zic ca sunt zgomotoase dar nu pierzi timpul schimband roti.

 

Si vezi ca la motorina actuala, euro 5, se goleste mai repede rezervorul <_< Fiind cu mai multi aditivi arde mai repede.

Link to comment
Share on other sites

320D (vb de 163 CP cum am eu) e o masina buna de oras. Daca mergi sportiv probabil ca va consuma 8% sau poate chiar un pic mai mult. Daca ii faci chip tuning si mai mergi si sportiv e posibil sa mai cada si alte piese mai repejor. Eu sunt multumit de ea pana acum. Bine ar fi sa o iei cu km cat mai putini, in jur de 50.000. Uitate si la ce cauciucuri vrei ca daca iei cu RFT-uri sunt mai grele, creste consumul putin, unii zic ca sunt zgomotoase dar nu pierzi timpul schimband roti.

 

Si vezi ca la motorina actuala, euro 5, se goleste mai repede rezervorul <_< Fiind cu mai multi aditivi arde mai repede.

 

E bine 8% ...cam atat imi lua si fostul meu E46 ...320d 150 cp...dar megeam destul de sportiv...

Nici nu ma gandesc sa fac vreun chip tuning si niciun alt tip de tuning...

Eu tin la masini si am grija de ele...nu vreau sa-mi bat joc :)

In ceea ce priveste km cat mai putini...una la 50 000 e f scumpa...nu stiu cand ai luat-o tu, ce an e...de unde ai luat-o (km reali sau nu) si cat te-a dus...

Dar e ca sa iei la 50 000 km...masina trebuie sa fie 2008 ...ca nemtii fac cam 50 - 60000 pe an...rar gasesti cu km mai putini...si pretu` sare cu 1000....2000....3000 E cel putin...

Nu cred c-as vrea RFT-uri...nu schimb eu rotile, dau de cateva beri cui vrea sa mi le schimbe :bashwall:)

 

Da...poate ai dreptate tu cu motorina actuala...mama se plangea ca opelu` ei astra...consuma mai mult :unsure:

Ms

Link to comment
Share on other sites

@ hornetb

Din descrierea ta despre varianta de masina pe care o cauti :

Laguna, Mondeo, Passat, A4 !

Daca la un BMW nu il cumperi pentru motor si pentru placerea de a conduce...ia-ti altceva <_<

 

Interioare cu lumini si LED'uri multicolore >>> Audi-VW :)

Service-uri si reprezentante >>> Renault

Link to comment
Share on other sites

@ hornetb

Din descrierea ta despre varianta de masina pe care o cauti :

Laguna, Mondeo, Passat, A4 !

Daca la un BMW nu il cumperi pentru motor si pentru placerea de a conduce...ia-ti altceva :)

 

Interioare cu lumini si LED'uri multicolore >>> Audi-VW :)

Service-uri si reprezentante >>> Renault

 

Apreciez sincer colegialitatea ta...si poate as fi inteles-o daca venea din partea unuia cu un 530d macar...dar tu cu un 320d din 2002...nu stiu ce sari asa...am avut un 320d din 2004...si nu ma plang de un consum de pana-n 12 % ....de mai mult ....da....

Bafta

 

520i are consum de 14-15 in oras,mers turat cel putin mie asa imi ia si nu schimb inainte de 3000-3500rpm.E grea masina si motorul mic deci e destul de greu sa nu mergi turat cu ea...

 

Te cred ca 520i are un consum de 14...15 in oras...dar te asigur ca acelasi consum (poate cu 500 g...maxim 1 l mai putin) il are si 320i ...

"E grea masina si motorul mic", TE CONTRAZIC ...masina ...E60, adica seria 5...are 1535 kg...iar E90-ul...adica seria 3...are 1425 ...

Dupa cum vezi...diferenta e de doar 110 kg...adica un tip mai solid in plus sa zicem...in masina, nesemnificativ <_<

Deci nu cred ca se poate spune ca masina e prea grea si motoru` asta prea mic...:)

Ms

 

320d daca vrei consum mic

 

Si 520d il are cu cel mult 1 l mai mare...e acelasi motor...si masina e doar cu 110 kg mai grea...dupa cum ziceam mai sus...:bashwall:

 

Daca faci multi km si consumul este foarte important de ce nu te orientezi catre o alta firma ?

La BMW nici intretinerea nu este foarte ieftina.

 

 

Fac multi km si consumul conteaza oarecum...acu` depinde de diferente...oricum, nu vreau altceva decat BMW...m-am obisnuit :)

Deci nici gand sa ma reorientez...spre exemplu...320d-ul meu...E46 consuma cam 8%...la un mod de mers destul de sportiv...nu schimbam sub 2500 de ture...si de obicei schimbam la 3000...3500 ...4000 chiar...asa...hai sa luam un VW sa zicem...sub 6 % nu cred ca ia in oras...un 1.9 de 131 de cai care e si pe VW si pe-un AUDI...deci 6% pe o masina de genu`...n-are rost:)

Mai bine 8% pe-un BMW...care putea sa consume si 6....7 % daca as fi mers eu mai linistit :unsure:

Ce sa zic...la fostu` meu E46 nu mi s-a parut scumpa intretinerea...adica am schimbat bratele de pe fata cand am luat-o , ca bateau, flanse telescoape, bielete...etc...

Acum ma gandesc ca la noile modele...fiind ultimele...e mai scumpa treaba...da` nu stiu cu cat...ma rog, nu asta ar fi cea mai mare problema...ci consumul...sa nu sara de 10...11...12...daca deja sare de 12...si e un 14 - 15 % ...e deja prea mult pentru cat merg eu si pentru cat imi permit momentan...

:blink:

 

daca mergi mult 320d/525d clar. benzina ar fi simpatica, dar 320i e cam anemic fata de diesel si sigur consuma semnificativ mai mult, mai ales ca o sa tot tragi de el.

 

 

Merg mult...dupa cum ziceam...320d e ok...525d...taxa mai mare...aia de inmatriculare, as cam vrea sa o iau de afara...din Germania...

320i...170 de cai...nu cred ca e anemica masina...un A6 cu 2.0d ...140 de cai...ala e anemic...un seria 5 cu 170 de cai nu-i anemic...am avut un prieten cu un audi a6 2002, 2.5 bi turbo , 180 de cai...era destul de "racheta" masina :blink:

 

Deci nu cred ca tragi de el/ea....dar consumu` nu stiu cat o fi :wub:

 

eu in locul tau mi-as lua 525D.

 

motorul de 2000 diesel pe seria 5 mi se pare chinuit .

 

un prieten a avut 520i si avea 15l/100 urban.

 

si 320D-ul e ok,dar 5-ul ramane 5!

 

In locul meu...te-ai gandi si la bani, cum ma gandesc si eu...ca daca as avea mai multi...mi-as lua macar un 530 d :wub:

Dupa cum ziceam mai sus...nu cred ca e un motor chinuit...

Daca 520i are 15 % urban...e cam mult pentru mine :wub:

De la 8-9 % cat ar avea un 320d cred...modelu` nou...pana la un 12 % max n-ar fi asa groaznic...dar pana la 15% e mare diferenta...aproape dubla...si depinde si cum mergea cu el... 15% si mergea linistit sau turata ?:)

 

din ce am cautat ultima oara eu am vazut ca 520D-urile sunt mai scumpe decat 525D-urile.

 

Parerea mea e ca motorul de 2000 diesel pe seria 5 e pt babe si mosnegi.

 

Mergea o idee sportiv.Avea 15% si asta in Iasi unde traficul e lejer in comparatie cu cel din Bucuresti.

 

DUPA CUM ZICEAM DE DOUA ORI MAI SUS...MOTORU` ASTA 2.0D pe seria 5 nu e deloc pentru babe si mosi, REPET, SERIA 5 E CU 110 KG mai greu decat seria 3... asa ca...:)

Link to comment
Share on other sites

Am eu un 320 d de vanzare la 14.000 neinscris. Daca te intereseaza pun aici un link

http://anunturi-auto.4tuning.ro/magazine/m...-0-38884-1.html <_<

 

Masina pare superba...cred ca m-ar interesa...daca ne intelegem cumva...si te-as ruga sa-mi spui sincer daca e sau nu lovita...ca o verific si n-are rost sa avem neplaceri...nici de o parte...nici de alta...

Si cati km zici ca are?

 

Am eu un 320 d de vanzare la 14.000 neinscris. Daca te intereseaza pun aici un link

http://anunturi-auto.4tuning.ro/magazine/m...-0-38884-1.html :)

 

TRAPA ARE?

CA NU VAD...SI TIN MULT LA ASTA...

 

Nu lua din romania, ia-ti de afara.. astia din romania cine stie cate sute de mii e km au

 

nu neaparat.

 

Iti dai seama ca 95 % din masinile din ROMANIA au km dati inapoi...

Treaba e ca nu-s idiot ca multi ...care vor si masina cu km putini...si dotari...si ieftina...

Le dau dreptate celor care dau km inapoi...prostovanii merita sa fie arsi :bashwall: M-am dus cu a mea masina...km reali ...170 000 in targ...toti se uitau la ea, wow, ca ce frumoasa e...piele crem...cand auzeau de km...ziceau ca-s multi :unsure: Nu-i nimic, le ziceam, veniti saptamana viitoare si are cati vreti :blink:

Mai da-i in plm de idioti, ca langa mine era un seria 5, an 2006, cu 130 000 km...si asta la 2004 ar fi vrut sa aiba tot atat sau mai putin :blink:

Sa fim seriosi...

Iau si din tara daca e sa gasesc...ca o verific si nu e problema...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.