Jump to content

ce sa-mi iau? 320i sau 320d, E90...ori 520i sau 520d, E60


hornetb

Recommended Posts

Eu daca as fii in locul tau mi-as lua un e90 cu foarte multe dotari , pana in 100 000 km si din Germania

 

Ca bine zici...oricum vreau toate dotarile ce le-am scris...sa fie aproape FULL, adica m-as lipsi doar de PIELE, de XENOANE ...de PARKTRONIC...si de volanu` ala smecher cu airbagu` mai proeminent...in rest, n-as face nici exceptie...vreau tot in rest:)

Clar ca din Germania <_<

Bine zici ca pana-n 100 000 ...

Link to comment
Share on other sites

De piele te poti lipsi, dar de xenon nu o face. BMW-ul la exterior se evidentiaza foarte mult prin acel "angel eyes" care este unic...parerea mea

 

Da...ai si tu dreptatea ta...dar ii pun niste angel eyes-uri dupa aceea...de alea albe...si arata mult mai bine decat alea galbene <_< ...parerea mea :)

Vedem...

Link to comment
Share on other sites

Salut, eu am e90 320d, consumul in Buc este de 11% afara cand am venit cu ea din Germania la o viteza medie de 105 km/h mi-a iesit consum 6,5 l/ 100km, tin sa mentionez ca o tin mereu peste 2000 rot/min, eu am dat pe ea 14300 euro = taxe 15300 final, acum are 140 000 km, in februarie cand am luat-o avea 132000. Cred ca seria 3 e mai indicat decat seria 5 in Buc. Asta e masina ca sa vezi dotari si pret.

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=51708

Link to comment
Share on other sites

Salut, eu am e90 320d, consumul in Buc este de 11% afara cand am venit cu ea din Germania la o viteza medie de 105 km/h mi-a iesit consum 6,5 l/ 100km, tin sa mentionez ca o tin mereu peste 2000 rot/min, eu am dat pe ea 14300 euro = taxe 15300 final, acum are 140 000 km, in februarie cand am luat-o avea 132000. Cred ca seria 3 e mai indicat decat seria 5 in Buc. Asta e masina ca sa vezi dotari si pret.

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=51708

 

Salut, frumoasa masina...s-o stapanesti sanatos:)

Da-mi si mie un mesaj cu un id de mess...poate ma mai lamuresti cu una alta daca vrei / poti...

Multumesc:)

Link to comment
Share on other sites

Salut !

Eu am un E90 320D din 2005 si vreau sa-ti spun ca am un consum mediu afisat pe bord de 6,5, si tind sa cred ca e aproape cel bun,sunt foarte multumit,

masina anterioara a fost un E46 320 D din 2004 (150cp) la care de asemenea aveam un consum excelent!

Succes...........la urma urmei iti iei ce-ti permiti,ce-ti place si cel mai imp. ce poti intretine!

Seara buna!

Link to comment
Share on other sites

Salut !

Eu am un E90 320D din 2005 si vreau sa-ti spun ca am un consum mediu afisat pe bord de 6,5, si tind sa cred ca e aproape cel bun,sunt foarte multumit,

masina anterioara a fost un E46 320 D din 2004 (150cp) la care de asemenea aveam un consum excelent!

Succes...........la urma urmei iti iei ce-ti permiti,ce-ti place si cel mai imp. ce poti intretine!

Seara buna!

 

In ce oras iti consuma atat? Cred ca mergi super incet cu ea...320d din 2004 am avut si eu...era ok <_<

Ai dreptate...in primul rand iau ce-mi permit sa intretin...si sa-i bag motorina sau benzina multa...cam de cat ma plimb eu :)

Imi place si seria 3 si seria 5...parca mai mult seria 3 mai nou...nu stiu de ce:)

Dar si seria 5 e senzatie :bashwall: Vorba unui prieten...apari cu seria 3...e ok...apari cu seria 5...se face liniste :unsure:)

Link to comment
Share on other sites

De piele te poti lipsi, dar de xenon nu o face. BMW-ul la exterior se evidentiaza foarte mult prin acel "angel eyes" care este unic...parerea mea

 

Da...ai si tu dreptatea ta...dar ii pun niste angel eyes-uri dupa aceea...de alea albe...si arata mult mai bine decat alea galbene <_< ...parerea mea :)

Vedem...

 

 

Nu fa greseala sa o iei fara xenon, ti-o zic eu, ca sunt patit. Nu se merita.

 

Farurile cu halogen au vizibilitate proasta, si arata si nasol.

Link to comment
Share on other sites

Eu scot in oras E46 320D 2004 Touring 7,5-8,5%. Dar am un traseu lung pana la servici (de aici si consumul mai mic).

Bucuresti.

 

In afara >6.5% dar nu merg incet (la consum).

 

 

Eu am halogen si sunt f. multumit. Ai mei au xenon si nu pot sa spun ca se vede mai prost; Dar nici nu e o diferenta izbitoare; Am preferat scaune sport;navi 4/3, senzori de parcare; volan multifunctional.

Am renuntat la navi mare, volan in 3 spitze multifunctional si xenon. (scaune imbracate in piele oricum nu am vrut)

 

La cum au scazut preturile acum nu as mai renunta. (eu am dat anul trecut 12.000 euro - anul asta am vazut 320D 2004 cu pachet M la 8600 euro - peste a mea ca dotari).

Link to comment
Share on other sites

Pe 520d motorul nu stiu cat de potrivit o sa fie ....acum nu stiu ce cutie de viteze are pt ca daca are aceasi cutie ca la 320d o sa fie mici probeleme datorita etajarii cam lungi . Pe 320d E90 am consum mixt 7% ceea ce mi se pare f oke fata de alte masini . Nu uita ca are 163 cp <_< 320d recomand benzina iese din calcul datorita consumului care chiar te intereseaza.
Link to comment
Share on other sites

ia-ti 320d 163 de cai ce mai vrei ?

 

Una din celelalte 3 variante...<_<

 

De piele te poti lipsi, dar de xenon nu o face. BMW-ul la exterior se evidentiaza foarte mult prin acel "angel eyes" care este unic...parerea mea

 

Da...ai si tu dreptatea ta...dar ii pun niste angel eyes-uri dupa aceea...de alea albe...si arata mult mai bine decat alea galbene :) ...parerea mea :bashwall:

Vedem...

 

 

Nu fa greseala sa o iei fara xenon, ti-o zic eu, ca sunt patit. Nu se merita.

 

Farurile cu halogen au vizibilitate proasta, si arata si nasol.

 

Am inteles...ms pentru sfat, atunci o s-o iau neaparat cu xenon :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Dupa un an de condus E90 eu nu as renunta la xenon si nici la senzori de parcare (am doar spate). Iti spun ca daca vei pune si fata e f bine, o sa dai cu botul de fiecare bordura mai ridicata si o sa te enervezi ca se zgarie. eu cel putin unde o parchez de multe ori tb sa o pun la mm de diverse garduri copaci ca sa nu treaca altii prea aproape prin spate si sa o zgarie si pana acum cred ca am cateva semne de la asta. Deasemenea mie imi plac si scaunele sport. Cu cauciucurile nu stiu ce sa spun. Eu m-am obisnuic cu RFT-urile dar daca mergi ff mult in oras mai bune ar fi normale.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.