Jump to content

cip pe un E46 320d?


Recommended Posts

INTELEGE: NU TE AJUTA CU NIMIC!

 

1. M.A.C.-ul are un amestec calitativ , cel mai mult conteaza cantitatea de motorina.

2. Motorul e supraalimentat. La presiune de 2 bari crezi ca mai conteaza filtrul?

 

SI in alta ordine de idei , filtrul sport creste cuplul la motoarele pe benzina dar la turatii ridicate . La turatii medii umplerea se inrautateste , fapt ce duce la scaderea cuplului pe acea plaja de turatii

Link to comment
Share on other sites

iti garantez ca un filtru sport nu face altceva decat sa-ti bage praf in motor. <_<

 

Cum adica sa bage praf in motor? :)

Pai daia este filtru, sa filtreze.

 

 

1. M.A.C.-ul are un amestec calitativ , cel mai mult conteaza cantitatea de motorina.

 

Cum adica are un amestec calitativ?Ce inseamna asta?

Prin comparatie, MAS-ul ce amestec are? :bashwall:

Link to comment
Share on other sites

-Un filtru standard filtreaza mai bine decat unu sport.

-La diesel conteaza calitatea amestecului (amestec calitativ) deci cantitatea de motorina injectata. La benzina raportul aer-combustibil este cvasi-constant si prin urmare la cresterea sarcinii creste atat cantitatea de aer cat si cantitea de combustibil , proportional. Deci la M.A.S. avem amestec cantitativ

Link to comment
Share on other sites

Daca stii de ce mai intrebi? Ma verifici sa vezi daca citez de pe wikipedia?

 

Deloc.Chiar nu am inteles ce inseamna amestec calitativ.Nu am auzit de asa ceva niciodata, probabil este o aiureala.

Nu te supara, am inteles ca esti student la relatii internationale, deci este normal sa nu cunosti mai nimic despre motoare.

Oricum ,multumesc pentru explicatie.

Link to comment
Share on other sites

Daca si tu faci parte din cei care considera ca facultatile din prezent sunt foarte slabe in raport cu ce se facea pe vremuri sa stii ca te inseli amarnic. La autovehicule rutiere , la Bucuresti , avem laboratoare echipate cu tehnologie de ultima ora (ex. stand dinamometric de 600 000 EURO) si profesori foarte exigenti. Te rog nu mai fi ironic. Desi locuiesti in alta tara , nu ai preluat bunul simt de care sunt convins ca esti inconjurat .
Link to comment
Share on other sites

De CIP-uri, evident.

 

pei isi doreste si el unu, a incercat singur ,se pare ca a esuat si acum se incurajeaza ca nu e bun cip tuningul si "arunca cu noroi" spre cei pe care este invidios, aia au si el nu ... <_<

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Daca si tu faci parte din cei care considera ca facultatile din prezent sunt foarte slabe in raport cu ce se facea pe vremuri sa stii ca te inseli amarnic. La autovehicule rutiere , la Bucuresti , avem laboratoare echipate cu tehnologie de ultima ora (ex. stand dinamometric de 600 000 EURO) si profesori foarte exigenti. Te rog nu mai fi ironic. Desi locuiesti in alta tara , nu ai preluat bunul simt de care sunt convins ca esti inconjurat .

[/quot

 

nu conteaza la ce facultate esti, atata timp cat ai cunostinta de mecanica auto! eu iti spun ca te inseli in privinta filtrului sport. iti recomand sa-l incerci si dupa aia mai tinem legatura.

Link to comment
Share on other sites

nu conteaza la ce facultate esti, atata timp cat ai cunostinta de mecanica auto! eu iti spun ca te inseli in privinta filtrului sport. iti recomand sa-l incerci si dupa aia mai tinem legatura.

 

 

l-am incercat io, 320d 110kw 2004 , K&N in carcasa originala a masinii..mi se aprindea check engine in continu cu el...si parca isi pierduse din cuplu, tragea mai bine spre 4000 ...cam aiurea...am schimbat si debitmetru , desi se pare ca pana la urma era doar filtru de vina, din cauza lui dadea eroare de debitmetru....masina mea este si euro 4...deci , nu recomand ,decat original sau MANN ori Mahle...

 

p.s. il donez, cine il vrea il donez...il am prin Oltenita aruncat, cred ce de 1 an...si are 5 mii de km , deci pana la 1 milion mai este... <_<

 

p.s.s. e chin sa il bagi in carcasa, e putin mai "gras" si ridica de carcasa putin , te chinui mult pana nimeresti suruburile si la unu stock ,dar cu ala (K&N) e chin maxim...

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.