Jump to content

Turatii optime


r0n1n

Recommended Posts

Salut, cum sunt incepator in ale condusului vreau sa va intreb cam la ce turatie e recomandat sa mergi cu un benzinar in regim normal.

Eu incerc sa schimb pe la 2500rpm dar de multe ori ajung si pe la 4-5000rpm, cateodata merg si cu 2000rpm...

Din auzite am inteles ca dc mergi cu motorul turat mai jos de 2500 nu prea e sanatos...

Deci in conditii normale la un drum lung care ar fi turatia optima cu care sa merg?

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

La benzinar nu se aplica ''regula'' de la diesel.

 

Pune-ti vata in urechi <_< sau altceva astfel incat sa nu auzi motorul. Intra in masina si condu :) !!! Nu te mai uita la turometru. O sa simti unde si cand trebuie sa schimbi.

Link to comment
Share on other sites

Nu e nevoie sa imi pun ceva in urechi, chiar imi place cum se aude motorul, mai ales dupa 3k rpm.

Ma gandeam ca, de pilda dc merg sub 2500 rpm motorul e subturat si ii dauneaza.

Dupa simtul meu de incepator, cere sa fie schimbata pe la 5k rpm... deci nu prea am incredere in simturile proprii...

 

 

LE: Dc nici nu ma uit la turometru, nici nu aud motorul cum ar trebui sa simt cand trebuie sa schimb?

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

Nu am zis ca schimb la 5k rpm, acolo mi se pare mie ca vrea sa fie schimbata... de cateva ori in 1-a am atins 5k rpm in oras.

@Jacobs o sa incerc metoda ta dar nu sunt foarte increzator...

@Rhaziel cam asa ma gandeam si eu

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

In oras nu poti sa stai cu ochii pe turometru. E foarte greu. Trebuie sa stai atent la trafic. Daca iesi din oras...este altceva. Poti sa conduci spotiv, sau sa stai in spatele unui tir cu 70km/h in tr. 4. Pe autostrada iar este altceva. Daca te grabesti...mergi cu 150km/ in tr. 5 [nu mai conteaza turatia].

Daca vezi ca e loc pentru o depasire nu cred ca iesi si apoi pui frana ca ai nu stiu ce turatie ! :)

O sa simti masina. Nu o sa mergi la 4000rpm constant ca nu ai cum ! Probabil o sa stai pe la 2200-2400 rpm. Daca vrei sa vezi cine e mai bun dintre tine si cel din fata care te-a provocat <_<, clar ca o sa stai in turatia unde ai cuplul maxim.

Link to comment
Share on other sites

Acum m-ai lamurit.

Sunt de acord ca un sofer adevarat nu se uita la turometru cand schimba.

O sa incerc sa simt masina, dar banuiesc ca asta vine cu timpul...

Link to comment
Share on other sites

Acum m-ai lamurit.

Sunt de acord ca un sofer adevarat nu se uita la turometru cand schimba.

O sa incerc sa simt masina, dar banuiesc ca asta vine cu timpul...

 

pai bineinteles cu timpu si cu experienta acumulata la volan

Link to comment
Share on other sites

Deja mi-a intrat in reflex sa ma uit la turometru inainte sa schimb.

 

asta e o prostie ...In adevaratul sens al cuvantului ..la benzinar poti schimba si la 4000 uzual dar in oras e un mers agresiv deja ..deci nu-ti mai inchipui probleme care nu exista

Ps ..ia niste fete in masina si ai sa uiti de turometru <_<

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

Eu am sesizat ca in treapta 1 trebuie sa schimbi peste 2500 RPM ca sa nu-ti sacadeze masina. Si trebuie sa o turezi cand pleci de pe loc, nu e ca la diesel.

 

Tureaz-o bine, nu au nimic, dar nu-ti face un obicei. Cu timpul o sa vezi ca ai nevoie ca masina sa-ti fie condusa ingrijit si-ti vei forma un reflex.

 

Din a 2-a in a 3-a poti schimba si la 2000 RPM si la 6000 RPM, masina nu-ti va sacada. Vei schimba acolo unde ai nevoie!

 

Din a 3-a in a 4-a poti schimba si la 1800 RPM si la 6000 RPM. A mea cel putin are cuplu si la 1800 in a 3-a si a 4-a.

 

 

Eu recunosc ca urmaresc masina pe turometru ca sa vad cum este mai sanatos pentru ea sa fi condusa. Cand am chef sa ma uit in oglinzi dupa altii <_< uit te turometru si sunt atent la "placerea de a conduce".

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.