Jump to content

ulei motor si cutie


ady

Recommended Posts

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Si eu am o dilema legata de ulei de motor....am cautat mult pe forum si nu numai si binenteles ca nu m-am lamurit.

Chestia cu ulei mai gros intr-un motor mai vechi....hmmm

Eu mi-am achizitionat de curand E36 316 1994 si m-am gandit la un mobil 5w-40.....ce parere aveti?

Link to comment
Share on other sites

am uitat sa mentionez ca masina are 200.000 km , motor testat in 2005 la autotransilvania - compresie ok, afirmativ nu consuma ulei - proprietarul trecut priten de-al meu.

Oare ar fi mai indicat un mobil 10w-40 decat 5w-40....help

Link to comment
Share on other sites

teoria e mare pe tema asta.

e optiunea ta daca vrei sa treci la un ulei mai subtire...

numai sa treci in trepte.(schimb la 2000km ,5000km,etc)

trebuie avut in vedere ca motoarele de generatie mai veche au tolerantele mai mari fata de cele noi si deci nu le satisfac uleiurile astea mai subtiri.Mai trebuie vazut si climatul;vara cand temp ext ajunge de 35/40 grade e cam subtire 5w/40 pt un motor din 91.

sunt suficiente topicuri deschise cu recomandari de ulei,totul e sa dai un search ...

http://www.carbibles.com/

poate te ajuta si asta.

ps:un prieten de al meu si-a bulit motorul pe un audi 100 2.8L pe benzina din 92,cu un castrol/mobil 5w/40deci mai bine te documentezi bine inainte sa ai un incident neplacut.

Link to comment
Share on other sites

Eu am BMW 316 E 36 din 96 si folosesk un ulei d kre sunt f multumit! Liqui Moly 10W40 cu aditiv. Este cred cel mai bun raport calitate pret, e made in Germany si il are langa autovit la un service, unde dc kumperi 4 litrii il schimba si gratis in service-ul lor!
Link to comment
Share on other sites

Am inteles de la un prieten ca trebuie sa folosesc un ulei semisintetic,pt ca pe cel sintetic il mananca imediat,ce credeti fiind vorba de un motor din 1992.

SINTETIC sau SEMISINTETIC ??????????. CU ADITIV sau FARA

Link to comment
Share on other sites

Am inteles de la un prieten ca trebuie sa folosesc un ulei semisintetic,pt ca pe cel sintetic il mananca imediat,ce credeti fiind vorba de un motor din 1992.

SINTETIC sau SEMISINTETIC ??????????. CU ADITIV sau FARA

84241[/snapback]

 

Eu as pune sintetic si fara nici un aditiv suplimentar. Sau la ce fel de aditiv te-ai referit ?

Link to comment
Share on other sites

Am inteles de la un prieten ca trebuie sa folosesc un ulei semisintetic,pt ca pe cel sintetic il mananca imediat,ce credeti fiind vorba de un motor din 1992.

 

84241[/snapback]

 

Eu as pune ulei mineral,la o masina din 92.

 

Semisintetic in nici un caz.

Link to comment
Share on other sites

Intr-un final ce este mai bun pentru masina mea,sintetic sau semisintetic si ce firma,sunt nedumerit

84346[/snapback]

 

Adevarul e ca nimeni nu poate spune cu precizie care ulei este mai potrivit :blink:.

La motoarele noi probabil uleiul sintetic este alegerea perfecta.

Dilema apare la motoarele de generatie mai veche - inainte de 94 sa zicem - si care sunt si uzate.

Uleiul sintetic este peste cel mineral la toti parametrii. Reduce uzura motorului, face mai putine depuneri, functioneaza intr-o gama mai mare de temperaturi, formeaza mai putini compusi corozivi, tine mai mult atat ca nr. de km cat si ca timp. Deoarece mai putina energie produsa de motor se transforma in caldura ca urmare a reducerii frecarilor, creste putin si puterea disponibila.

O problema este ca, fiind mai fluid, un motor uzat il consuma mai rapid decat pe unul mineral.

Totusi ce e de preferat ? un consum mai mare de ulei in conditiile in care motorul sufera o uzura mai redusa, sau un consum mai redus de ulei dar cu pretul uzurii mai mari a motorului ?

Ca lucrurile sa fie si mai complicate, la o scurta cautare pe net, se poate observa ca nu toate uleiurile sintetice sunt chiar sintetice. Si nici nu sunt toate egale intre ele ca si performante.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

Totusi ce e de preferat ? un consum mai mare de ulei in conditiile in care motorul sufera o uzura mai redusa, sau un consum mai redus de ulei dar cu pretul uzurii mai mari a motorului ?

84366[/snapback]

 

 

Motoarele mai vechi au tolerante mai mari decat cele noi.Eu cred ca se poate strica un motor vechi daca se foloseste ulei sintetic.

Link to comment
Share on other sites

Motoarele mai vechi au tolerante mai mari decat cele noi.Eu cred ca se poate strica un motor vechi daca se foloseste ulei sintetic.

84406[/snapback]

Cel mai bine ar fi sa ne zica asta chiar fabricantii de motoare si/sau uleiuri, ca noi nu prea avem cum sa testam asta cu adevarat. Pana sa tragem noi o concluzie masina e oale si ulcele probabil :blink:.

Dar ...

Fabricantii de uleiuri nu au nici un interes sa zica ca uleiul sintetic, mai scump si la moda, ar dauna cumva motoarelor, fie ele si de generatie mai veche. Se multumesc sa afirme ( unii, nu toti ) ca e posibil sa creasca consumul de ulei daca se baga ulei sintetic intr-un motor mai vechi.

Nici BMW nu zice pe nicaieri sa nu se foloseasca ulei sintetic in motoarele vechi. Desi se ocupa de subiect si "condamna" de exemplu orice aditivi suplimentari, trece uleiul sintetic ca fiind compatibil si cu motoarele vechi.

Cunosti vreun exemplu clar in care sa fie o relatie de cauzalitate directa intre folosirea uleiului sintetic si uzura prematura a motorului ?

Link to comment
Share on other sites

Nici BMW nu zice pe nicaieri sa nu se foloseasca ulei sintetic in motoarele vechi. Desi se ocupa de subiect si "condamna" de exemplu orice aditivi suplimentari, trece uleiul sintetic ca fiind compatibil si cu motoarele vechi.

Cunosti vreun exemplu clar in care sa fie o relatie de cauzalitate directa intre folosirea uleiului sintetic si uzura prematura a motorului ?

84419[/snapback]

 

 

Situatia este destul de incurcata :blink:

 

Un ulei sintetic nu va face fata unui motor care are uzura mare la cuzineti.Fiind foarte "alunecos" este posibil ca in anumite conditii sa nu mai asigure pelicula protectoare.De exemplu uleiurile longlife sunt specificate pentru BMW-uri mai noi de 1998.Asta este limita de an pentru uleiuri sintetice,1998.

 

Alta greseala facuta de cei care utilizeaza uleiurile sintetice:extind intervalul de schimb.Daca la motorul respectiv este recomandat sa schimbi uleiul la 5000 de km,atunci asa trebuie schimbat ,indiferent daca este ulei mineral sau sintetic.Unii mai naivi schimba uleiul la 25.000km deoarece asa scrie pe el,garantat 25.000 sau recomandat 25.000km ( producatorii au mai renuntat la cuvantul garantat :) )

 

Este posibil sa apara si scurgeri de ulei.Multi spun ca este un mit ,deoarece in cazul respectiv motorul avea probleme la garnituri.Nu este chiar asa.Uleiul sintetic afecteaza unele garnituri.

 

Am vazut un caz concret la masina unui amic.Un ursulet cu M20,motorul are peste 200.000km.Dupa ce a pus ulei sintetic motorul a pierdut din putere,a inceput sa piarda ulei iar la un moment dat sa ...bata.

A schimbat uleiul ,a pus Castrol High Mileage,5w30.

http://www.castrol.com/castrol/productdeta...ntentId=6030822

 

Uleiul respectiv are tot felul de aditivi pentru garnituri(le umfla :) ), nu se mai arde usor,..etc.

Cert este ca motorul merge foarte bine acum,nu mai pierde ulei si nu mai consuma ca inainte.

 

Banuiesc ca depinde foarte mult de motor ,daca merita sau nu sintetic.Daca are foarte multi km, eu zic ca nu merita.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.