Jump to content

help cu turbina


Recommended Posts

<_< salut........daca at ti putea sa ma ajutati.........amm un 330 xd e46.......acum cateva zile mergeam, la servici cand a inceput masina mea sa fumeze :) fum mult.........sa dus drak turbina.......am auzit ca e cineva pe la mecanica.sa sau ceva de genu care le repara.......as opta pentru o reparatie......varianta cu una noua am inteles ca e cam scumpa,daca aveti vre o informatie astept raspunsuri.multumesc anticipat
Link to comment
Share on other sites

a inceput masina mea sa fumeze <_< fum mult.........sa dus drak turbina.......am auzit ca e cineva pe la mecanica.sa sau ceva de genu care le repara.......as opta pentru o reparatie......varianta cu una noua am inteles ca e cam scumpa,daca aveti vre o informatie astept raspunsuri.multumesc anticipat

 

Ce culoare avea fumul?

Informatie despre ce? Da si tu mai multe detalii despre simptom si vei primi recomandari cu siguranta

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

a inceput masina mea sa fumeze <_< fum mult.........sa dus drak turbina.......am auzit ca e cineva pe la mecanica.sa sau ceva de genu care le repara.......as opta pentru o reparatie......varianta cu una noua am inteles ca e cam scumpa,daca aveti vre o informatie astept raspunsuri.multumesc anticipat

 

Ce culoare avea fumul?

Informatie despre ce? Da si tu mai multe detalii despre simptom si vei primi recomandari cu siguranta

 

.......fumul e alb,,,,,,cu siguranta e turbian...........pe mine ma intereseaza sa o repar sau sa achizitionez una aftermarket la un pret bun........din ce am auzit de la mecanici daca o repari nu mai merge lafel....merge la 75% din potential......

Link to comment
Share on other sites

.fumul e alb,,,,,,cu siguranta e turbian...........pe mine ma intereseaza sa o repar sau sa achizitionez una aftermarket la un pret bun........din ce am auzit de la mecanici daca o repari nu mai merge lafel....merge la 75% din potential......

 

<_< ..

Ai dreptate cu reparatul

Bafta

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

.fumul e alb,,,,,,cu siguranta e turbian...........pe mine ma intereseaza sa o repar sau sa achizitionez una aftermarket la un pret bun........din ce am auzit de la mecanici daca o repari nu mai merge lafel....merge la 75% din potential......

 

:) ..

Ai dreptate cu reparatul

Bafta

 

merci de ajutor............te pricepii......se vede <_<

Link to comment
Share on other sites

cauta la dezmembrari sau de la cei care aduc din Germania. le gasesti cam la 1/3 din pretul unuia nou.

incearca sa cauti si la topicurile cu anunturi...

 

daca alegi sa reconditionezi...ai grija sa primesti garantie !

Link to comment
Share on other sites

frate am cautat in tot bucurestiu.............parca e turbina de bentley......de aproape o saptamana tot caut........am vorbit cu un baiat si mi a adus una cu axu rupt......aceeasi problema ce o am si eu............... a, gasit numai pentru motor de 2 l......dac aveti vreo idee va ascult <_<
Link to comment
Share on other sites

Da, asa cred si eu ca daca era turbina fumul ar fi fost albastrui.

masina e in service la un amic....am dat turbina jos si e axu rupt.......eu as da o pe a mea fara nicio problema la schimb cu una buna + diferenta dar NU GASESC.......deasta am pus topicu ...m am gandit ca poate stiti voi pe cineva........mi a zis un prieten de Intreprinderea mecanica..........aia ar repara bine........partea proasta e ca trebuie sa stii pe cineva acolo.eu nu stiu pe nimeni acolo...........

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

eu am reconditionat turbina la un 3.0d / m57 si nu a mers la fel.. ba chiar dupa 3 luni mi-a picat iar.

am optat pt una noua, neumblata in ea si sunt foarte multumit de ea. acum faci cum crezi. parerea mea e sa te duci sa iti evalueze turbina stricata (~10mil) si sa o dai la schimb cu una noua +diferenta din partea ta (~30mil).. in conditiile in care una noua e 1000e.

 

succes

Link to comment
Share on other sites

Turbinele costa foarte mult deoarece procesul de fabricare este foarte laborios. Precizia dimensionala trebuie sa fie foarte bine , si de asemenea echilibrajul da mari batai de cap. Chiar si dupa ce sunt fabricate , un numar foarte mare de turbine nu trec de controlul calitatii
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.