Jump to content

Recommended Posts

am observat ca daca accelerez pe liber pedala pana la fund, nu se tureaza mai mult de 4000, cineva mi-a zis ca e de la turbina, ca nu mai duce mult....mentionez ca in viteze urca pana la 5000 de ture, adica pana cand se taie singura, nu am nici o problema cu masina dar vreau sa stiu daca e normal sa nu se tureze mai mult de 4000 pe liber.....astept opinii si de la alti cunoscatori
Link to comment
Share on other sites

PE liber nu e bine sa o accelrezi mai sus de 2000 si asta numai la turbo diesel ...PUNCT

tot mai multi isi cumpara turbo diesel si habar nu au sa conduca (intretina)astfel de motoare , apoi se intreaba de ce le pica turbina

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

am fost sa-i fac un itp iar mecanicul de acolo mi-a zis ca nu mai urca mai sus de 4000 cand o accelerzei pe liber si ca nu e normal, ca turbina e pe duca, de aceea am vrut sa aud si eu alte opinii, ca eu unul nu mi-am turat masina in gol si nici nu schimb sub 3000 de ture...asta e traim in romania si vor si ei sa ciuguleasca ceva, mi-a zis ca am noxe mari si masina nu scoate nici un pic de fum, doar sa ii dai si lui de o bere
Link to comment
Share on other sites

am fost sa-i fac un itp iar mecanicul de acolo mi-a zis ca nu mai urca mai sus de 4000 cand o accelerzei pe liber si ca nu e normal, ca turbina e pe duca, de aceea am vrut sa aud si eu alte opinii, ca eu unul nu mi-am turat masina in gol si nici nu schimb sub 3000 de ture...asta e traim in romania si vor si ei sa ciuguleasca ceva, mi-a zis ca am noxe mari si masina nu scoate nici un pic de fum, doar sa ii dai si lui de o bere

NU ARE NICI O LEGATURA

atata o lasa softul sa se tureze in gol. asa sunt toate dieselurile e46 si e39

Link to comment
Share on other sites

Am un E46 , 320d-100kw.(an 2000) , astazi i-am facut pt. prima oara proba ca sa vad pina la ce turatie urca pe liber

a urcat fara nici cea mai mica problema la 5000rot./min. , de cateva ori am incercat-o, in rest in timpul mersului

o schimb pe la 3000rot./min. dupa ce se incalzeste , parerea mea este ca nu e normal sa se plafoneze la 4000.

Edited by CRYSTACHE
Link to comment
Share on other sites

Am un E46 , 320d-100kw.(an 2000) , astazi i-am facut pt. prima oara proba ca sa vad pina la ce turatie urca pe liber

a urcat fara nici cea mai mica problema la 5000rot./min. , de cateva ori am incercat-o, in rest in timpul mersului

o schimb pe la 3000rot./min. dupa ce se incalzeste , parerea mea este ca nu e normal sa se plafoneze la 4000.

+1

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Este normal sa se limiteze la 4000rot/min . Daca masina nu este in miscare turboul primeste mai putin aier decat ar fi necesar . Si poate este limitat si din soft.

 

oare dece e turbo? cit aer primeste motorul sa depinda de viteza masinii? :)

interesanta explicatie :lol:

Link to comment
Share on other sites

Este normal sa se limiteze la 4000rot/min . Daca masina nu este in miscare turboul primeste mai putin aier decat ar fi necesar . Si poate este limitat si din soft.

 

Mai ales daca merge cu spatele, prin teava de esapament primeste destul aer sa sara pe la 5000 de ture! :)

Link to comment
Share on other sites

La unele motoare Mercedes limitarea e pana la 3000 de rpm, dar asta daca nu ai calcat ambreiajul dupa aceea poti sa turezi cat vrei si pe liber la BMW vad ca e putin altfel dar la ce ar folosi cuiva sa tureze motorul pe liber, asa de amorul artei.

 

E o un mod de protectie, corect!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.