Jump to content

Curiozitate


cLuBBeR bMw - FaN

Recommended Posts

e36 316i? :bashwall:

e36 318is

Nu stiu daca o sa ai probleme la rar ... dar daca nu ii pui si o sigla de M pe spate... nu e nici o smecherie. In felul asta iti maresti sansele de a aparea la o rubrica de "tuning" foarte indragita de noi, de la 50% la 100%. :unsure:)) <_< :)

Sau ai deja?

Link to comment
Share on other sites

Se poate pune evacuare de m3 cap coada..sau makar finalul cel cu 4 tzevi de pe m3 e46 pe un e36??

 

Nu-ti ajuta la nimic, din contra ve adauga kg masinii.

 

PS: sper ca ti-ai notat pe ceva username-ul, pare destul de greu de tinut minte.

Link to comment
Share on other sites

Se poate pune, chiar este recomandat pentru motoarele mici.

M44 este un motor din care se pot scoate lejer inca 80-100cp.

Evacuarea de M3 va creste puterea cu 15-20cp, este putin, dar masina va arata intr-un mod special, mai ales pentru un cunoscator. <_<

Trebuie insa sa scoti catalizatorul daca faci miscarea asta, se pierd caii aiurea acolo.

O vopsesti Dakar Gelb(asta daca nu este deja) si pui o emblema noua de M.

Priceless!

Link to comment
Share on other sites

sunt 4 cilindri in loc de 6 <_< ...deci ar kam trebui facute niste ajustari pentru a obtine look-ul demential:X de M3:X ......:(ramane de vazut...

 

ce nu se foloseste de la galerie se astupa...eu asa as face...nu conteaza cum arata...performanta cere orice sacrificiu, ca si look-ul, normal.

Link to comment
Share on other sites

ce nu se foloseste de la galerie se astupa...eu asa as face...nu conteaza cum arata...performanta cere orice sacrificiu, ca si look-ul, normal.

cum naiba vine asta cu ce nu foloseste se iastupa

ai vazut tu asa ceva pe vreo masina?

scuze dar cred ca glumesti

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

nu mai vorbi de sus asa... stii foarte bine ca o evacuare de m3 e46 pusa pe un e36 1.8is, creste puterea la roata (WHP) cu 20 de cai si vreo 60 Nm... asta datorita turbioanelor create de back pressure intr-o finala de M3.

 

nu mai descuraja omul.

Link to comment
Share on other sites

nu mai vorbi de sus asa... stii foarte bine ca o evacuare de m3 e46 pusa pe un e36 1.8is, creste puterea la roata (WHP) cu 20 de cai si vreo 60 Nm... asta datorita turbioanelor create de back pressure intr-o finala de M3.

 

nu mai descuraja omul.

 

Nu vreau să-l descurajez.

 

Poate faci şi tu un act umanitar şi demontezi ĂŽntr-o zi evacuarea de la M6 ca să poată băieţii să facă niste replici de evacuare de M6 din tablă de burlane pentru 318is, 320i şi 325i 24v.

 

Probabil că vor fi greu de ţinut pe şosea după această modificare.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

stiu frate, stiu, tot ma bate la cap un amic cu 320i, a citit si el pe site la Hamann de modificarea asta... se pare ca evacuarea de M6/M5 creste mult puterea in cazul motorului M50, ideea e sa fie numar par, 6 cilindri / 10 cilindri merge, altfel nu. deci la 318is nu merge din pacate :)

 

in sfarsit, am vorbit pana la urma cu baiatul care ne-a facut burlanele si din septembrie se elibereaza, deci ne ajuta, dar pana atunci trebuie sa ii dau dimensiunile exacte si eu am pierdut sublerul... <_<

Link to comment
Share on other sites

Cred cĂŁ de fapt ai citit ĂŽntr-una din cĂŁrĂžile pe care eu le recomand cu cĂŁldurĂŁ oricĂŁrui pasionat de curse.

M-aº mira ca cei de la Hamann sã dezvãluie cum reuºesc ei sã creascã puterea cu ajutorul unor astfel de evacuãri atât de ieftine.

 

"Secretele Batranilor Vol.1 Autor : Staicu Cretzu"

"Secretele Batranilor Vol.2 Autor : Dinca Catinel"

"Secretele Batranilor Vol.3 Autor : Mihail Abagiu"

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.