Jump to content

piatra sarita in parbriz...


doru_89

Recommended Posts

Interesant. Mie mi se pare o aberatie sa plateasca ala din fata fiindca ti-a sarit tie o piatra in geam. Cu ce e el vinovat? Vinovatul este administratorul respectivului sector de drum.

Si mie mi-a sarit pe A1 o piatra de la unul din fata (sau cel putin asa cred, ca naiba a vazut-o la viteza aia de unde a venit), dar nici prin cap nu mi-a trecut sa-l opresc sa-l pun sa-mi plateaca geamul :laugh:

Ai avut noroc de un om prea cumsecade, eu nu te-as fi bagat in seama, sa fi fost in locul lui.

Chiar sunt curios cum se va rezolva, in final.

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

Se poate LYM, ceva similar a patit un fost coleg de al meu, a depasit o masina care dadea cu "nisip" antiderapant pe autostrada intr-o iarna acum vreo 2 ani si i-a spart un geam lateral fata si ciobit parbrizul. Reparatia s-a facut pe RCA-ul camionului de la dezapezire.
Link to comment
Share on other sites

Tu, insa atunci a cazut din vina/neatentia ta. Sa controlezi ce pietre sar in spatele masinii tale este chiar imposibil si sarcina asta nu cade in datoria ta, ca si sofer.

 

Eu am acum parbrizul ciobit; daca merg in spatele tau, te opresc in trafic si-ti spun ca mi-a sarit o piatra de la masina ta si mi l-a spart, imi dai RCA-ul? Cum dovedeste cel din spate ca in momentul ala s-a spart parbrizul si, mai ales, ca piatra a venit sub rotile tale?

Foarte bine ca sunt asiguratori care deconteaza astfel de daune, insa asta lasa un loc mare pt fraude, fapt care ne va afecta tot pe noi pana la urma, prin cresterea pretului asigurarilor. Chiar auzeam zilele trecut la birou un coleg zicand ca vrea sa-si schimbe parbrizul pe RCA-ul unui prieten si nu-mi venea sa cred ca se poate face asa ceva. Se pare ca m-am inselat :)

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

Si eu am patit asa, am primit o piatra in parbriz dar nici n-am incercat cu rca-ul vinovatului. Trebuia sa-l urmaresc cativa km buni si sa mai si opreasca. Vad ca sunt cazuri destule cand s-a rezolvat. Eu zic ca asiguratorul trebuie sa plateasca, in momentul in care faci o asigurare, stii care sunt conditiile in tara respectiva.

 

Acelasi lucru e si in Japonia, ar trebui sa nu se mai faca asigurari de locuinte acolo, la cate cutremure sunt.

 

 

@LYM Gandeste-te logic, 99% sunt cazurile in care o crapatura in parbriz provine de la masina din fata. Eu zic ca frauda are loc in procentul ala de 1% (in cazul in care sa zicem am eu parbrizul matuit sau mai stiu eu ce, zgariat si imi arunc singur o piatra in parbriz, in speranta ca ma despagubeste un RCA).

Edited by P.I.M.P.
Link to comment
Share on other sites

Tie nu ti l-as da :laugh: , insa adevarul e undeva la mijloc, asa si daca imi sare vreo bucata din masina tu nu poti dovedi ca e de la mine, se tine cont si de "corectitudinea" persoanelor implicate. De asemenea cine insceneaza un asemenea lucru este pasibil de ceva sanctiuni in cazul in care este descoperit, este o fraudare a companiei de asigurari.
Link to comment
Share on other sites

Dl LYM care sofer plateste totusi.Soferul are o asigurare ,firmele de asigurari platesc si ei recupereaza,inaintand proces catre administratorii sectorului de drum cred.Tu nu oprea-i,. esti ff amiabil.

P.I.M.P.- bine pusa problema.Logica ta sta in picioare.

Link to comment
Share on other sites

Tu nu oprea-i,. esti ff amiabil.

Dap, nu oprea-m. Daca tu crezi ca asiguratorul ar avea destule dovezi pt a castiga un proces cu administratorul drumului, bazandu-se doar pe declaratia ta, s-ar putea sa te inseli.

 

@PIMP - mie mi-a sarit in geam pe A1 fix cand depaseam un TIR, iar in fata aveam o alta masina. Pe cine sa fi tras la raspundere, pe soferul de TIR sau pe soferul masinii din fata?

Repet, parerea mea este ca un sofer nu ar trebui sa fie responsabil de astfel de incidente. La urma urmei, mai exista in lege si articolul ala cu adapteaza distanta fata de masina din fata in functie de conditiile de drum! ;)

 

se tine cont acum de Bonus malus la polita RCA si in functie de acela obtii reduceri destul de mari dupa cativa ani fara daune.

Un motiv cu atat mai bun pt a nu da RCA-ul celor care stau la o palma de fundul meu si apoi se plang ca le-am spart eu parbrizul :)

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

Pe oricare. Soferul nici nu e tras la raspundere, nu scoate un leu din buzunarul lui. Chestia cu distanta nu tine, eu eram la o distanta destul de mare cand mi-a venit in parbriz piatra in parbriz, dar eram in urcare pe o panta oarecum abrupta, iar piatra cand e luata in crestele cauciucului este aruncata in sus de sub roata, si poti sa fii la 100m, piatra ajunge daca viteza de rulare e mare (gen A1). Edited by P.I.M.P.
Link to comment
Share on other sites

@PIMP - pai cum pe care credeam eu ca-i vinonat?! Pai si daca nu era ala cel vinovat, si piatra sarise, de fapt, de la celalalt? Asa as putea, la fel de bine, sa dau vina pe orice alta masina din trafic, ca tot aia ar fi.

 

Posibil sa n-am dreptate. Chiar vroiam sa deschid dosar de dauna pe CASCO pt parbriz, dar maine cred ca o sa opresc prima masina in trafic si o sa-i cer sa mi-l plateasca :thumbsup:

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

De unde sa stiu eu pe care... Daca nu l-ai oprit ce mai conteaza.

Pai PE CINE sa opresc? :laugh: Doar nu crezi ca am vazut pietricica aia in reluare, ca-n Matrix, de cand a iesit din cauciucul masinii si pana a dat la mine in geam. Probabil trebuia sa-i opresc pe amandoi, sa le dea culpa comuna :drinks:

 

Eu raman la parerea mea. Intr-o sala de judecata nu v-ar da nimeni dreptate, avand in vedere argumentele aduse.

 

@d-rive - pai si te-ai intors dupa ala cu camionul? :rolleyes:

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

LYM, nu mai fi absurd, pe bune acum.

Eu am luat piatra de la un camion care venea din sens contrar. Ce distanta sa pastrez? Cum sa ma pazesc/feresc?

 

Dar na, unora ne place sa vorbim, asa, ca sa ne aflam in treaba. (nu ma refer la cineva anume, a nu se interpreta)

 

Daca merg in spatele unui camion care cara piatra si imi sar pietre cand il depasesc sau chiar daca merg in spatele lui, se pune?

Link to comment
Share on other sites

Da,tousi de ani de zile platesc asigurari.Nu sunt interesat sa arunc problemele mele in carca altuia, chiar fie ea si institutie sau mai stiu eu ce.Sunt responsabil de actiunile mele si nu concep altfel lucrurile. Bine in acest caz eu zic ca, am avut prezenta de spirit ,majoritatea nu stiu cum sa reactioneze si se complac in astfel de situati.Nu fac referire la nimeni fiecare face e vrea. Edited by Misteru
Link to comment
Share on other sites

Lasati-l ca omul e cu ale lui

 

Eu raman la parerea mea. Intr-o sala de judecata nu v-ar da nimeni dreptate, avand in vedere argumentele aduse.

 

Bine ca nu se ajunge la nicio judecata, sper ca ai inteles ca dosarele de genul asta se aproba.

Edited by P.I.M.P.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.