Jump to content

Turbo / Non-turbo


Cioli

Recommended Posts

  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ser referea la acceleratia laterala.

45095[/snapback]

adica?

nu cunosc fenomenul ...

@ are cineva idee unde se gaseste teava de aluminiu (tubulatura pentru admisie ..) .. m-am invirtit pe la hipermarket-uri si tot ce am gasit si putea fi folosit erau niste picioare de masa .. dar foarte scumpe ..

Link to comment
Share on other sites

La asta ma refeream :

 

Constant lubrication even in hard cornering situations.

Four oil pumps provide the engine with lubricating oil. The reason behind this unusually elaborate oil supply system is the M5’s exceptional driving dynamics with extreme acceleration rates. The sports sedan has a cornering capability of over 1 g. During extreme cornering centrifugal forces force the engine oil to the cylinder bank facing the outside of the bend, thereby preventing the natural return of oil from the cylinder head, which might lead to inadequate oil supply in the oil sump. Should the worst come to the worst, the oil pump sucks air. In order to reliably prevent this situation, the engine features a traverse force regulated oil supply system. This system incorporates two electrically-operated duo-centric pumps which pick up oil from the outer cylinder head and transport it to the main oil sump if lateral acceleration rates exceed 0.6 g. A lateral-g sensor transmits signals to the pumps. The oil pump itself is a continuously variable pump with volume control which delivers exactly the amount of engine oil needed by the engine. This is achieved by the variable eccentricity of the pump’s rotor in relation to the pump casing, depending on the oil pressure in the main oil duct.

 

Proper oil circulation in all conditions.

In extreme braking manoeuvers the M5 might even reach negative acceleration rates of up to 1.3 g. If deceleration rates are that high, it might well be that the amount of oil flowing back to the oil sump, which functions as an intermediate buffer, is not sufficient, particularly since the oil sump is located behind the front-axle support in order to save space. The worst-case scenario is that lubrication is interrupted. In order to prevent this situation, the M5 engine has been fitted with a so-called “quasi-dry sump oil system” which incorporates two oil sumps: a smaller one in front of the crossmember and a bigger one behind. A recirculating pump has been integrated into the housing of the oil pressure pump, which picks up oil from the small front oil sump to convey it to the big rear oil sump, which has been carefully shielded. The return passages and the pickup point of the oil pressure pump are perfectly tuned to ensure proper oil circulation in all conditions.

Link to comment
Share on other sites

adica?

nu cunosc fenomenul ...

@ are cineva idee unde se gaseste teava de aluminiu (tubulatura pentru admisie ..) .. m-am invirtit pe la hipermarket-uri si tot ce am gasit si putea fi folosit erau niste picioare de masa .. dar foarte scumpe ..

45277[/snapback]

lol

 

ai de gand sa iti sudezi admisia cu letconul? :blink:

 

probabil ai de gand sa faci undeva galeria.. tot acolo gasesti si materialul.

pe delea veche este un garaj unde se sudeaza in argon, cred ca baietii de acolo sunt in stare sa iti faca o galerie de admisie din inox.

 

cind vrei sa te apuci de treaba?

Link to comment
Share on other sites

lol

ai de gand sa iti sudezi admisia cu letconul? :blink:

probabil ai de gand sa faci undeva galeria.. tot acolo gasesti si materialul.

pe delea veche este un garaj unde se sudeaza in argon, cred ca baietii de acolo sunt in stare sa iti faca o galerie de admisie din inox.

cind vrei sa te apuci de treaba?

45307[/snapback]

o sa-mi iau si eu un aparat de sudura in argon (este la vre-o 10 mil la Cora, brico) ... il iau in jumi-juma, cu un prieten ...

admisia as vrea sa o fac din teava de aluminiu, nu din inox .. aluminiul e mai usor (ca greutate), mai usor de prelucrat si suficient de rezistent pentru ce presiuni vor fi in admisie ...

evacuarea nu stiu daca o sa o fac singur, ca nu stiu ce material sa folosesc, si nici n-am experienta in lucrari de-astea, dar la admisie ma pot juca (chiar daca pleznesc citiva metri de teava de aluminiu ...)

in vre-o saptamina vreau sa incep sa adun piesele, si in maxim doua luni sa finalizez proiectul (sunt inca multe necunoscute)

 

@florin

stiu despre ce vorbesti, nu stiam ca se numeste acceleratie laterala ... sa bage pompa de ulei peste 5bar (n-am masurat inca cit baga), si nu ma doare de acc laterala ... astea sunt chestii pt masini de curse ...

Link to comment
Share on other sites

lol

 

ai de gand sa iti sudezi admisia cu letconul? :)

 

probabil ai de gand sa faci undeva galeria.. tot acolo gasesti si materialul.

pe delea veche este un garaj unde se sudeaza in argon, cred ca baietii de acolo sunt in stare sa iti faca o galerie de admisie din inox.

 

cind vrei sa te apuci de treaba?

45307[/snapback]

 

Unde mai exact? Ai o adresa exacta? Ce preturi au? Trebuie sa-mi sudez toata caroseria in argon si mi-a cerut cineva 2000 euro! :blink: :) :)

Link to comment
Share on other sites

Unde mai exact? Ai o adresa exacta? Ce preturi au? Trebuie sa-mi sudez toata caroseria in argon si mi-a cerut cineva 2000 euro! :blink:  :)  :)

45647[/snapback]

 

si dc trebuie sa sudezi toata caroseria in argon? ... nu cred ca o sa iti faca cineva asa ceva. eu mi-am pus toba la masina cu 250 de mii. sunt pe strada cu restaurantul "la mama " calarasi cu delea veche

 

kali. inteleg ca nu ti se pare cine stie ce smecherie sa sudezi dar aparatul de 10 milioane este o porcarie si sudura in argon are niste efecte secundare asupra sudorului din aceasta cauza e scump.

 

 

nu inteleg dc sa faci admisia din aluminiu cind o poti face din inox

Link to comment
Share on other sites

:blink:

Am gasit unde sa-mi sudez caroseria in argon! Am si vorbit acolo! E vb de service-ul PILOT (BORLA) din Pantelimon! Dar trebuie sa le duc masina curatata de vopsea pe unde trebuie sudata! Pret: 95.000 lei / 12 cm de sudura + 350.000 lei / ora - manopera! :)

Edited by butcky
Link to comment
Share on other sites

@beck

ce efecte secundare ? nu stiam de asa ceva ...

vreau sa fac admisia din al, sa fie mai usoara ... n-as vrea sa schimb distributia maselor la masina, si cum tot ce pun este in fata .. as prefera sa fie componente cit mai usoare ..

deocamdata am ajuns (din nou) in fata plansei de proiectare, cu noi probleme ... de data asta ceva mai "elevate", de pilda:

1. tinind cont ca o sa fac pistoanele forjate la comanda - tb sa stabilesc clar la ce rata de compresie vreau sa ajung ... o rata foarte mica (6-7) va permite o turbina cu debit pe compresor mai mare, in schimb va face ca motorul sa mearga mizerabil in regimul non-boost (la presiunea "negativa", cum ziceai tu); o rata de compresie mai mare - creste riscul detonatiei (mai ales ca nu stiu exat la fiecare turbina ce presiune va crea in galeria de admisie) ...

2. cum aleg cea mai potrivita turbina ... am inceput sa calculez cit aer trage motorul pe unitate de timp, cum se modifica compresiile pe traseu, unde ma incadrez in harta de compresie a turbinei, etc... mecanica fluidelor la greu ...

3. ce dimensiuni sa aiba evacuarea: un volum mai mic intre motor si turbina inseamna un raspuns mai rapid al turbinei (diminueaza turbo-lag-ul), dar este restrictiv la turatii mari ale motorului ...

4. inca nu m-am lamurit cum sa fac circuitul de ulei .. returul este clar in baie, turul o sa-l iau, cel mai probabil din filtrul de ulei (dar nu stiu cum ..);

5. la majoritatea turbinelor Garett se recomanda ca presiunea uleiului sa fie de cca 60psig (adica cam 4 bar), iar presiunea pe circuitul actual de ulei este de maxim 4 bar ..

6. in cele din urma m-am lamurit ca mergind "lean" termin motorul in doi timpi si trei miscari (desi nu mi-e foarte clar de ce) ... asa ca va trebui sa "imbogatesc" amestecul - si nu stiu daca marirea presiunii in rampa de injectie este suficienta, si nu va trebui sa pun injectoare mai mari ...

7. etc, etc... cum ziceam si ieri, ajung la concluzia ca daca inmultesti cu 2 si aduni 100 de probleme la ce probleme poti avea la un motor aspirat -ajungi la ce probleme ai cind vrei sa-l supraalimentezi ..

Edited by Kali
Link to comment
Share on other sites

1. compresia trebuie sa fie undeva intre 7 si 9 ... in nici un caz sub 7.. oricum asta nu inseamna ca motorul iti va merge mizerabil la relanti :blink:

 

2. la alegerea turbinei nu pot sa iti spun multe, sa mai fie pusa pe un motor de 2.0 si e ok :)

 

3. cred ca poti sa pastrezi dimensiunea galeriei de fabrica ,iar dupa turbina cat mai mare,dreapta si fara tobe/cat (doar o finala)

 

4 exista un fel de T-uri care se pun intre bloc si filtrul de ulei ,probabil se pot manufactura usor la noi.

 

5. necesita 4 bari la turatie maxima, poti sa maresti presiunea maxima de ulei daca schimbi arcul din pompa, iti trebuie unul mai tare... dar e la ghici. am facut 1 data o pompa care baga 2 bari la relanti si 10 la 3 mii de ture :) .. mi-a bubuit filtrul de ulei la prima blana .

 

6. stai linistit, daca pui un regulator reglabil v-a avea destula benzina, injectia de bmw baga standard mult mai multa benzina decat e nevoie.

 

7 corect dar vei si avea de 2 ori puterea motorului aspirat :)

 

cat despre admisie... chiar crezi ca o sa conteze 100 de grame cat e diferenta intre aluminiu si inox :) gandeste-te ca motoarele in 6 sunt de 2 ori mai grele decat in 4 ...

Link to comment
Share on other sites

@wlf

estimarea initiala a costului a fost de cca 2.500E, dar, intre timp am ajuns la concluzia ca va trece usor de 3.000E - in situatia in care ma ocup eu de manopera ...

la estimarea timpului, chestia este ceva mai delicata ... sunt citeva chestii care ma tin in loc (pistoanle forjate - de pilda ... nu am facut inca comanda, si, tinind cont ca ar trebui sa fie "custom made" va dura mai mult de 1 luna pana vor veni (din USA - JE Pistons), timp in care as putea sa string si restul componentelor ...)

pe de alta parte, un motor M43TU nou costa 3.000E si , daca reusesc sa fac praf motorul meu nu e chiar un dezastru ... dupa ce am mai aflat asta, parca am mai mult curaj ... si, oricum partea cea mai fun e proiectarea, si eventual, sper :blink: cind voi vedea ca merge ok ... ca, in rest, la cum conduc eu si 105CP imi sunt suficienti ...

Link to comment
Share on other sites

@beck

am mai avansat cu cite ceva la "plansa de proiectare":

1. rata de compresie pe care o vreau e de 8.0:1 (atentie ca e mare diferenta intre compresie si rata de compresie ...), asta insemna pistoane "reverse dom" (JE Pistons) care vor creste capacitatea cilindrica la 1.920cmc (fata de 1.895cmc existent)

2. m-am hotarit la o turbina Garett GT28, 60 trim, geometrie variabila, racita cu apa - situatie in care nu are nevoie de mai mult de 60psi (4 bar) presiune la ulei; in plus, la cit loc am prin prejma motorul, nu as putea pune o turbina mai mare de clasa T03 ... si-asa , singurul loc disponibil pentru turbina este in locul vasului cu lichidul pentru spalatoare (care il voi muta in dreapta - in locul carcasei filtrului de aer ... teoretic, turbina poate fi pusa pe orice motor ... problema e ce putere vrei sa obtii, si sa nu ajungi cu ea in "surge limit" (motorul nu poate trage suficient de repede aerul compresat, si se creaza supracompresie in admisie, fapt ce forteaza turbina (mai ales turbinele pe rulmenti - cum e GT28-ul)

3. o sa maresc totusi dimensiunile evacuarii (cred ca o sa pun tevi la dimensiunea celor de pe 330ci); oricum, voi pastra catalizatorul ...

4. n-ai vre-un link ceva, sa vad si eu cum arata T-ul ala ...

5. cred ca problema e rezolvata cu turbinele astea din seria GT (Garret zic ca presiunea de ungere tb sa varieze intre 2 si 4 bar, si daca presiunea asta nu poate fi mentinuta, sa fie supradimensionat usor volumul de ulei din baie, sau de folosit uleiuri cit mai bune ..

6. sper sa ai dreptate, ca altfel ma risc puternic ...

7. la tubulatura - inca ma mai gindesc ..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Scrie in semnatura Supercharged 12psi... asta inseamna ca am un compresor mecanic cu presiune maxima de 0,85bar.

 

Acest principu ca nu este turbo friendly nu vine din fiabilitatea motorului ci din geometria acestuia. Motorul BMW M3 este la fel de rezistent ca orice motor turbo de serie, necesita doar schimbarea pistoanelor cu altele de alta forma... dar acelasi material... doar pentru a scadea compresia. Cat despre motoarele BMW de serie sunt la fel de rezistente ca orice alt motor opel sau wv... Dar faptul ca au trecut pe aliaje usoare ca aluminiu la producerea blocului motor... este un dezavantaj. Motoarele turbo de serie se pot face doar din fonta ca sa reziste zdruncinarilor... Dar daca presiunea nu depaseste 0,5bar... nu exista absolut nici o problema nici cu motoarele BMW de serie.

 

Despre "no turbo friendly"... chiulasa BMW-ului este conceputa sa traga aer mult in ture... axele cu came sunt foarte deschise si mai ales sistemul nou de vanos foloseste axe foarte deschise pe care stie sa le "ajusteze-inchida" singur astfel ca au ajuns si cu motoarele de serie la 7000rpm... ce sa mai vorbim de M3 cu 7900rpm... si linia rosie la 8900rpm. Din acest motiv... ca sa nu pierzi avantajul unui motor turat... si sa trebuiasca sa limitezi motorul la 6000rpm... mai ales in cazul M3-ului trebuie folosita o turbina de generatie noua care sa reziste in regimiri de turatie prelungita... daca motorul se tureaza foarte mult prajeste turbina... de aici a aparut acest "no turbo friendly" in cazul M3-urilor sau al Hondei. Dar acest lucru se rezolva acum prin folosirea unor wastegate-uri profesioniste de generatie noua care controleaza foarte bine presiunea la turatie mare... sau turbine cu o racire extrem de buna... eventual invelite in ceramica... cu toate acestea turatia trebuie setata la un maxim de 7200rpm...

 

Pe de alta parte un compresor mecanic poti monta foarte usor pe orice motor BMW pentru ca turatia compresorului o ajustezi mecanic cu ajutorul unei fuli de raport... astfel un compresor merge in siguranta la 7000-7200rpm fara a se praji...

7706[/snapback]

salut cristi !

da-mi si mie un email te rog !

catalinbmw325i@yahoo.com

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.