Jump to content

e 36 320i


valy

Recommended Posts

deci nu ai montat si check control module, senzori nivel lichid spalare parbriz, nivel lichid racire, faruri, stopuri, lumini numar, etc.

mai are un modul separat? unde este montat?

 

pai zine bogdan unde mai are check  control module.....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

modulul CCM (Check Control Module ) se afla undeva in partea stanga sub volan. pun si o poza. insa pentru ca acesta sa functioneze, trebuie sa fie instalata si reteaua de senzori aferenti erorilor pe care le-ar arata CHECK-ul pe display-ul OBC-ului si modulul ala cred ca e conectat si la ECU.

pun si schema electrica la un OBC 18 butoane cu CCM.

piesa 2 din poza de pe realoem e CCM-ul, iar in cealalta poza e o parte din instalatia pt e36 cu check control module (cred ca in poza aia lipsesc firele care duc la rezervorul lichidului de spalare a parbrizului, la senzorul nivelului lichidului de racire si parca si cele care duc la becurile de la placuta de inmatriculare spate).

sper ca va este de folos ce am postat. ma mai documentez si o sa revin cu alte detalii daca va intereseaza. bafta.

check_control_module.bmp

schema_electrica_obc_18.bmp

post-9706-1263834036_thumb.png

fire_check.bmp

Edited by bogdan.m
Link to comment
Share on other sites

modulul CCM (Check Control Module ) se afla undeva in partea stanga sub volan. pun si o poza. insa pentru ca acesta sa functioneze, trebuie sa fie instalata si reteaua de senzori aferenti erorilor pe care le-ar arata CHECK-ul pe display-ul OBC-ului si modulul ala cred ca e conectat si la ECU.

pun si schema electrica la un OBC 18 butoane cu CCM.

piesa 2 din poza de pe realoem e CCM-ul, iar in cealalta poza e o parte din instalatia pt e36 cu check control module (cred ca in poza aia lipsesc firele care duc la rezervorul lichidului de spalare a parbrizului, la senzorul nivelului lichidului de racire si parca si cele care duc la becurile de la placuta de inmatriculare spate).

sper ca va este de folos ce am postat. ma mai documentez si o sa revin cu alte detalii daca va intereseaza. bafta.

multumesc bogdan am sa verific sa vad daca am check control  module  sub volan

Link to comment
Share on other sites

un lucru simplu pe care ai putea sa-l faci, e sa verifici daca ai senzor de nivel lichid spalator parbriz. trebuie sa fie undeva in zona incercuita cu rosu, cum am eu la urs (la el am CCM si panoul check, care vine deasupra oglinzii retrovizoare din interior).

post-9706-1263929857_thumb.jpg

Edited by bogdan.m
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

salut baieti,am cumparat jante noi la pisica un nas nou si o bara intre oale :) este gata de vara dar dupa ce trece si zapada asta :) :twoup: :(

atasez cateva poze.o zi buna...

Link to comment
Share on other sites

Foarte frumoasa cu ''nasul'' cel nou :)

Jantele sunt cele de pe Z3 nu?

 

 

Bafta multa in continuare !!!!!

 

Aaaaaaaaaaa si am uitat de pleoape :( dau bine rau pe culoarea neagra a masinii :twoup:

cred ca sunt de z 3 habar nu am :)

Link to comment
Share on other sites

Foarte frumoasa cu ''nasul'' cel nou :twoup:

Jantele sunt cele de pe Z3 nu?

 

 

Bafta multa in continuare !!!!!

 

Aaaaaaaaaaa si am uitat de pleoape :D dau bine rau pe culoarea neagra a masinii :(

cred ca sunt de z 3 habar nu am :)

voi ma faceti sa pun iar pleoape la masina... :)

Link to comment
Share on other sites

cred ca am  un mare noroc :) o masina din 1991 are toata instalatia pentru obc (18 butoane)am avut noroc cu Mihai (user e emu3)el a vazut ca am cele 2 mufe pentru obc mare,initial am cumparat un obc cu 7 butoane dar cand am vorbit cu Mihai era pacat sa nu imi montez obc-ul mare :) .Zis si facut Mihai ( e  emu3)ma ajutat si mi-a facut rost de un obc mare,este un baiat de nota 10 daca doriti sa va montati un obc nu ezitati sa-l contactati se pricepe pe bune si explica tot ce stie despre obc :twoup:  

 

 

+ 1

 

Felicitari pentru masina !

Link to comment
Share on other sites

cred ca am un mare noroc :) o masina din 1991 are toata instalatia pentru obc (18 butoane)am avut noroc cu Mihai (user e emu3)el a vazut ca am cele 2 mufe pentru obc mare,initial am cumparat un obc cu 7 butoane dar cand am vorbit cu Mihai era pacat sa nu imi montez obc-ul mare :) .Zis si facut Mihai ( e emu3)ma ajutat si mi-a facut rost de un obc mare,este un baiat de nota 10 daca doriti sa va montati un obc nu ezitati sa-l contactati se pricepe pe bune si explica tot ce stie despre obc :twoup:

 

 

+ 1

 

Felicitari pentru masina !

multumesc,multumesc :( :D :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
iar acum au venit niste arcuri sport ....... 

 

si bara strut....

parca trebuie un pic mai jos de fata :) :)

zici ca este salupa

 

nu o las mai jos de fata ca ma cheama primaria capitalei sa nivelez strazile :twoup: :( :D

Link to comment
Share on other sites

Da, nu ca Valy mi se pare un tip ok,dar imi este sila cand dau unii sfaturi..........,unde nu-i cap ,vai de picioare....,se stie la cine ma refer....

Eu zic sa nu te mai cenzurezi atata ca iti pierzi amuzamentu ...........pe bune :) , da pe goarna tot ce vrei ca nu-i suparare

 

Te intelegem perfect :)

 

 

On: Foarte frumoasa valy sa o stapanesti sanatos ........

Link to comment
Share on other sites

iar acum au venit niste arcuri sport ....... 

 

si bara strut....

parca trebuie un pic mai jos de fata :) :)

zici ca este salupa

 

nu o las mai jos de fata ca ma cheama primaria capitalei sa nivelez strazile :twoup: :( :D

eu nu pot ca as lasa-o si mai jos, tre sa caut o suspensie reglabila sa pot cobora si mai mult, ca parca nu este de ajuns, pun si o poza sa o vezi.

Link to comment
Share on other sites

vrei sa o lasi mai jos?????? si eu am avut-o dar am renuntat la arcurile alea erau prea jos......

eu merg mult in BUCURESTI si aici sunt soselele ok, cu mici exceptii, nu o folosesc zi de zi, o scot la plimbare ocazional. :) :)

Link to comment
Share on other sites

vrei sa o lasi mai jos?????? si eu am avut-o dar am renuntat la arcurile alea erau prea jos......

eu merg mult in BUCURESTI si aici sunt soselele ok, cu mici exceptii, nu o folosesc zi de zi, o scot la plimbare ocazional. :) :twoup:

Pune-o pe burta de tot , arata super tare :)

Link to comment
Share on other sites

Daca mi-ar spune cineva ca urmatoarea masina a mea va arata cu cea a......userului de mai sus(sa nu spun altceva) eu voi incepe cat de curand sa ma invat,sa ma acomodez cu transportul in comun,la hipermarket sunt maxy,in tot orasul sunt autobuze,ploua afara,ok,drumuri scurte-ubrela,graba-taxy,as fi nebun la cap sa tin asa ceva,serios vorbesc,prefer ce am zis mai sus decat asa ceva,cu toata sinceritatea o spun,cum poti ca om sa transformi o masina in asa ceva,Valy scuza-ma am simtit sa-mi spun parerea,pt. ca am o mare repulsie de asemenea masini,felul cum sunt transformate si de oamenii care le pocesc,inca odata,scuza-ma,te las sa-ti prezinti masina fara intreruperi de genu' asta,salutare.
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.